Příznaky lidské ehrlichiózy snadno zaměníte za obyčejnou chřipku. Nahmatáte si zvětšené uzliny, bolí vás hlava, svaly a klouby, může se dostavit i únava, zvracení nebo průjem. A k tomu horečka, která trvá třeba i týden. Nápadná kožní vyrážka (tzv. erythrema migrans) podobná jako u lymeské boreliózy se ale v místě přisátí klíštěte objeví jen u pětiny nakažených. I proto ne každého lékaře, natož pak pacienta, napadne, že by původcem zdravotních problémů mohlo být kousnutí tímto parazitem, k němuž došlo před jedním až dvěma týdny. 

646df0b00add4obrazek.png
Foto: Shutterstock

„Incidence ehrlichiózy je na území České republiky zatím nízká, což však může být dáno i počtem vyšetřených vzorků. Zdá se, že toto onemocnění nebude vzácné a některá onemocnění, která připomínají lymeskou boreliózu, by mohla být i ehrlichiózou,“ upozornila MUDr. Hana Roháčová, Ph.D. z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických chorob pražské FN Na Bulovce v odborném shrnutí pro Interní medicínu pro praxi.

O jaké onemocnění jde?

Původcem lidské ehrlichiózy je bakterie Anaplasma phagocytophilum, dříve nazývaná Ehrlichia phagocytophilum, která je vědcům známa teprve od roku 1986. Dlouho se pak navíc věřilo, že onemocnění jí způsobené může postihnout jen zvířata. Dnes už je jisté, že dokáže potrápit i člověka. Napadá bílé krvinky, proniká do nich a množí se, čímž snižuje obrannou funkci organismu.

K této infekční chorobě více inklinují muži – v poměru 4:1 oproti ženám.

Jak infekci odhalit?

Jen podle klinických příznaků to bohužel možné není. Nejsou specifické. K odhalení napadení organismu touto bakterií pomůže jen laboratorní vyšetření, pokud lékař na možnost této nákazy myslí. Proto je nutné na přisátí klíštěte při vyšetření upozornit.

Existuje léčba?

Ano, dokonce velmi účinná - pomocí antibiotik. Důležité ale je, aby byla užívána co nejdříve po infikaci. Proto je lékaři při sebemenším podezření často nasazují ještě před výsledky testů. Pak obtíže většinou během několika dní vymizí. Jinak mohou některé těžší případy neléčené včas přejít do chronického stavu a způsobit i vážné zdravotní problémy. Nebo pacienta dokonce ohrožovat na životě. K nejzávažnějším komplikacím patří selhání ledvin, problémy s dýcháním a srdeční selhání. Onemocnění je nebezpečné hlavně u lidí se závažným systémovým onemocněním nebo se sníženou imunitou. Rizikové je také pro těhotné ženy, které mají navíc omezené možnosti léčby.

Zdroj informací: Interní medicína pro praxi - MUDr. Hana Roháčová, Ph.D. – Onemocnění přenášená klíšťaty, Klíště, MAYO Clinic

Čtěte také:

Reklama