Kurkumin, resveratrol a mangiferin - pro toho, kdo netrpí neuropatickou bolestí, mohou znít jako zaklínadlo. Nicméně pokud se vás problém týká, jistě to pro vás nejsou pojmy neznámé. Klinické studie potvrzují jejich pozitivní vliv v boji s touto nepříjemnou bolestí. Achillovou patou jejich nasazení byla donedávna nízká vstřebatelnost, a tím pádem i mizerná účinnost. S příchodem nových moderních přípravků se však situace mění.

Co je to neuropatická bolest?

diabetesJedná se o častou komplikaci, která sužuje zejména diabetiky. Neuropatie vzniká při postižení periferního i centrálního nervového systému, podmínkou jejího vzniku není poškození tkáně, ale přímo samotných nervů. Neuropatická bolest se projevuje zejména u diabetiků. Bolest se u jednotlivých pacientů projevuje velmi individuálně a její ovlivnění klasickými léčebnými postupy je velmi obtížné.

Přijmout neznamená opravdu využít

Kurkumin, resveratrol a mangiferin - u těchto látek byl v klinických studiích zkoumán jejich pozitivní vliv na neuropatickou bolest. Jejich největším problémem byla až do nedávné doby nízká biologická dostupnost, to znamená, že lidské tělo je nedokázalo v dostatečné míře využít. Přítomnost speciálních látek, například lecitinu a extraktu z pepře černého - piperinu, dokáže biologickou dostupnost uvedených přírodních polyfenolů navýšit až stonásobně. S těmito novými poznatky pracuje doplněk stravy Neuritogen.

Co říkají klinické studie?

V červnu 2013 byla v renomovaném časopiseJournal of Pain Research publikována studie[1], která prokázala významný efekt kurkuminu ve formě s usnadněným vstřebáváním na neuropatickou bolest u pacientů se syndromem karpálního tunelu a ischiasem.

O co se jednalo?

V klinické studii bylo 141 pacientů s neuropatickou bolestí po dobu 8 týdnů léčeno ibuprofenem. Pacienti současně dostávali buď samotnou kyselinu alfa-lipoovou nebo kombinaci kyseliny lipoové a kurkuminu ve formě s tzv. usnadněným vstřebáváním (kurkumin s lecitinem a piperinem). U pacientů, kteří dostávali k základní léčbě pouze kyselinu lipoovou, nebylo zaznamenáno zlepšení neuropatické bolesti. U pacientů, kteří dostávali kombinací kyseliny alfa-lipoové a kurkuminu s usnadněným vstřebáváním, se snížila neuropatická bolest o 66 % a užívání ibuprofenu o 40 %.

Co to znamená pro diabetiky?

S neuropatickou bolestí se potýkají lidé trpící mnoha onemocněními, nejčastěji se však jedná právě o diabetiky. „Diabetická periferní neuropatie (DPN) je jednou z běžných komplikací diabetu a nejčastějším typem periferní neuropatie vůbec,” uvádí ve své stati PharmDr. Ondřej Zendulka, Ph.D.[2] Právě pro ně by mohlo usnadněné vstřebávání uvedených přírodních polyfenolů otevřít nové možnosti v přístupu k neuropatické bolesti.

 

1] Di Pierro F, Settembre R: Safety and efficacy of an add-on therapy with curcumin phytosome and piperine and/or lipoic acid in subjects with a diagnosis of peripheral neuropathy treated with dexibuprofen: http://www.dovepress.com/safety-and-efficacy-of-an-add-on-therapy-with-curcumin-phytosome-and-p-peer-reviewed-article-JPR

[2] PharmDr. Ondřej Zendulka, Ph.D.: Perspektivní farmakoterapeutické možnosti u diabetické a cytostatiky indukované neuropatie, Remedia, ročník 23, číslo 4/2013.

Reklama