Jak chytře zamezit přehřívání domu či bytu v letních měsících? Víte, že na severní stranu patří jiný typ okna než na tu jižní? Vniku slunečních paprsků nejlépe zabrání inteligentní okno a až poté běžné interiérové žaluzie.

žaluzie

Inteligentní okno

Inteligentní okno reaguje na protichůdné požadavky specifické pro různá roční období. V zimě maximalizuje průchod sluneční energie do interiéru, v létě naopak zamezuje průchodu tepla dovnitř. Za různých podmínek tak udržuje tepelnou pohodu a svým způsobem částečně šetří náklady na klimatizaci. Inteligentní okno tvoří tři základní prvky – trojsklo (se speciální skladbou podle potřeb solárních zisků), integrované meziskelní žaluzie a kvalitní PVC nebo hliníkový rám. Z pohledu poměru cena vs. výkon jsou ideálním řešením předokenní žaluzie (pokud možno automatické), které primárně plní funkci stínění a zamezení přístupu slunečního záření na tzv. obálku budovy, kterou je v tomto případě sklo a rám okna.

Solární zisky

žaluzieZajímejte se o solární zisk okna, jelikož tato veličina určuje míru slunečního záření, respektive tepla, které oknem prostupuje do pokoje. „Na východní a severní stranu fasády je vhodnější volit okna s vyššími solárními zisky, aby v zimě mohly i ty nejslabší sluneční paprsky pronikat do interiéru a alespoň trochu jej prohřát,“ radí Jan Ros ze společnosti RI Okna. Na jižní stranu je pak lepší dávat okna s nižšími solárními zisky, aby se v létě místnost příliš nepřehřívala.

Ochrana zvenčí

V případě pasivních staveb se nejčastěji využívá řízený princip stínění automatickými stínícími prvky, tedy venkovními žaluziemi. „Je tomu tak především z důvodu přesné korekce sluneční energie v potřebnou chvíli. Venkovní žaluzie chrání sklo a rám před prostupem tepla do interiéru. Jsou tak velmi účinnou ochranou, jelikož teplo ze slunečního záření z velké míry eliminuje ještě předtím, než stihne proniknout skrz okno,“ říká Jan Ros ze společnosti RI Okna.  Tento stínící prvek není určen pouze pro pasivní domy a lze jej využít i v případě ostatních druhů staveb.

Integrace hýbe světem

„Integrované žaluzie jsou vloženy do meziprostoru izolačních skel (dvoj- i trojskel) nebo velkorozměrových vnitřních příček a ovládají se dvojicí patentovaných rotačních magnetů přes izolační sklo. To tak zůstává netknuté a neztrácí své vlastnosti. Životnost žaluzie je pak stejná s životností okna jako celku,“ vysvětluje Jan Ros a doplňuje: „Na integrované žaluzii se vůbec neusazuje prach, a je tak vhodná i do domácnosti alergika.“ Například integrovaná meziskelní žaluzie SCREENLINE® umístěná uvnitř izolačního skla eliminuje prostup slunečního záření skrz skleněnou výplň až na 12 %. Takového efektu regulace nelze běžnou vnitřní žaluzií docílit, protože ta zabraňuje pouze prostupu světla, ale nikoli tepla.

žaluzie

V interiéru vodorovně nebo svisle

Instalace vnitřních horizontálních žaluzií nevyžaduje náročné stavební zásahy. Tento oblíbený druh stínící techniky skýtá řadu výhod a také širokou paletu barev a materiálů, které lze aktuálně přizpůsobit designu interiéru. Nejinak je tomu u vertikálních žaluzií, které jsou vhodné pro zastínění větších ploch a zároveň poslouží i jako dekorace. Vhodnou alternativou jsou též látkové nebo bambusové rolety.

V souladu s přírodou

Naprosto ideálním stínícím prvkem je zeleň – nejlépe listnaté stromy. Řídí se totiž přirozeným cyklem, tedy v létě, kdy teplo ze slunečního záření nepotřebujeme, mají listy a stíní. Oproti tomu v zimně listy opadají, a tudíž nic nestojí v cestě kýženému energetickému přísunu ze slunečního záření. Bohužel ne vždy lze myslet na benefity matky přírody.

žaluzie

www.ri-okna.cz

Reklama