Podivné pocity, co mi začnou proudit v nohou, jsou tak nepříjemné, že se na nic nesoustředím. Nedávno v divadle jsem ani pořádně nevnímala děj, nemohla se dočkat přestávky, abych se mohla alespoň na chvíli projít. A usnout? To je hotové peklo! I několik hodin se převaluji v posteli. Už nevím, kam s těma nohama! Střídavě je odkrývám a přikrývám, promazávám Alpou, masíruji, nepomohly koupele ani zábaly… Ten nutkavý pocit nohama neustále pohybovat mi nedovolí včas v klidu usnout. Ráno jsem pak jako mátoha - unavená jako běžec po maratónu.“ Možná to taky znáte!?
I přesto, že byl SYNDROM NEKLIDNÝCH NOHOU (RLS = restless legs syndrome) poprvé v odborné literatuře popsán již koncem 17. století, vstoupil do širšího povědomí ve světě i u nás až koncem 90. let minulého století, a to především díky nárůstu zájmu o rozvoj tzv. spánkové medicíny.
Jak se onemocnění projevuje?
Nepříjemné pocity v končetinách - těmito obtížemi mohou být postiženy jak dolní, tak i horní končetiny, ale i jiné části těla. Jsou popisovány zpravidla velmi pestře - od neklidu a napětí, projíždění elektřiny, mravenčení, brnění, vrtání červů - až jako špatně lokalizovatelná bolest.
Tyto projevy obtěžují postiženého natolik, že je nucen končetinou pohybovat – tento pohyb přechodně od nepříjemných pocitů uleví. Za chvíli se však opět vracejí s opětovným nutkáním k pohybu.
Maximum obtíží se objevuje v klidu nebo je klid ještě více zhoršuje.
Výskyt obtíží je hlavně ve večerních a nočních hodinách - typicky při potřebě v klidu se večer na něco soustředit nebo před usnutím. Tyto obtíže často vedou k poruchám usínání. Periodicky se opakující pohyby končetin se mohou objevovat i ve spánku a způsobovat ,,mikroprobouzecí reakci“. Ráno se pak postižený cítí unaveně a neodpočatě.
Často se obtíže vyskytují u více členů rodiny - předpokládá se i vliv dědičnosti.
Klinickým neurologickým vyšetřením a event. dalšími pomocnými vyšetřovacími metodami je samozřejmě nutné vyloučit i jiné, tento stav pouze částečně napodobující nemoci.
V posledních deseti letech proběhly studie, které dokazují výskyt tohoto onemocnění v populaci. V Kanadě a USA se uvádí 10-20 % populace, u osob starších 65 let je toto procento ještě vyšší. Evropské a japonské studie udávají přítomnost těchto obtíží u 7-10 % obyvatel.
Jaké jsou příčiny RLS?
Může se objevovat jako samostatné onemocnění, jehož příčina se předpokládá na úrovni poruchy tzv. dopaminergních mozkových struktur, nebo vzniká při stavech jako anemie (chudokrevnost)
V těhotenství tyto nepříjemné stavy postihují až 33 % žen.
I přesto, že nebyla dosud přesně lokalizována oblast mozku, která je za vznik RLS zodpovědná, jsou možnosti léčby velmi účinné.
Léčba spočívá ve farmakologické terapii, kterou lékař dle příčiny a průběhu onemocnění pacientovi naordinuje. Doplňkem této léčby je i úprava životního stylu pacienta - aktivity pomáhající zmírnit obtíže (relaxační cvičení, zaujetí vhodné polohy končetin), vyloučení faktorů, které mohou obtíže zhoršovat. K nim patří i omezení konzumace kofeinu a alkoholu, také některé léky (např. antihistaminika) příznaky zhoršují.
Někdy postiženého ani nenapadne, že by při těchto obtížích měl lékaře vyhledat, což je škoda, protože tyto nepříjemné projevy jsou relativně snadno, rychle a účinně léčitelné.
Nový komentář
Komentáře
Přesně tyto příznaky mám taky a taky musím v noci kopkat a kopkat až z toho usnu.
říká, že v noci nestále šlapu a ráno mi říká, ty jsi musela být aspoň v Praze, ale jsem z toho ospalá protože mě to v noci několikrát zbudí. Nikdy jsem si nemyslela, že je to nemoc.
Vivian:Lexaurin je možná malinko návykový, když se baští ve velmi vysokých dávkách a dlouho. Já ho občas vezmu když jsem z něčeho neklidná a takto již ho občas žeru léta a neřekla bych že bych na něj cítila co by nepatrnou závislost…joooo to , Codein.a Rohypnólek…to byly u mě pokušitelé
.
Jinak tyto neklidy nohou mohou být též příznakem chudokrevnosti,chce to nechat si zjistit železo v krvi.
Hela, ja to snad mam taky!Nikdy by mne nenapadlo, ze je to nemoc
.Nekdy vecer(vetsinou pozde vecer,kdyz jsem uz opravdu unavena) nemuzu klidne sedet, porad prehazuju nohu pres nohu az uz nevim, jak si sednout.Nespavosti kvuli tomu netrpim ale mam od mala problem s chudokrevnosti
.
To je teda gol!
Denča: já to mám taky po alkoholu, ale s nohama. nezkoušeli jste někdo Gingko na prokrvení periferie?
EN: pokud šíleně svědí, bude to plíseň (na chodidlech, mezi prsty) nebo ekzém. šupajdi k dermatologovi!
Já to měla v pubertě, naše máma vždycky tvrdila, že je to z toho, že mi rostou nohy.
Díky za článek, vždycky jsem si myslela, že si manžel vymýšlí, nebo je cíťa, protože říká, že ho často brní ruce a když vypije více akoholu, tak ho to budí v noci. Někdy ho to jakoby svědí. Myslíte, že má navštívit neurologa?
Vivian:
Dík za radu. Jelikož už 6 let funguji na "chemický pohon", netroufla bych si konzumovat jakékoli léky sama, už proto, že by se mohly potkat s předkrmem analgetik a jiných "jedů", kterými se krmím.
mam-ča: účinnou látkou v Lexaurinu je bromazepam, v Calabronu je bromolaktobionát, takže je to nejspíš něco podobného, nejsem si jistá, nejsem farmaceut, ale obojí je na bázi bromu.
Ale i na Lexaurin může vzniknout návyk! Já bych si sama pilule určitě neordinovala, zvlášť u poruch suspektně neurologického původu
Léthé:
Díky za info, prokonzultuji to se svou dodavatelkou jedů.
Není to něco jako Calabron ? (to je tlumící preparát na bázi brómu, to užíval jeden z mých hyperaktivních synků.)
medvede -
, já to taky nikdy neslyšela ...
, ale nespat, protože nohy chtějí chodit ... ?
), nebo želatinovými bonbóny. A je klid.
Brnění v nohou z důvodu neprokrvení - takovéto zmrtvění končetin a při následném prokrvení, takovéto mravenčení - to jo
alko: to jsem mívala i já, jako malá, měl to i syn. Řeším to geladrinkem (pokud to do něj dostanu
alko, to budou růstové bolesti...To mají všechny děti. Jen některé víc a některé míň...
mam-ča: Lexaurin je na zklidnění. Není návykový.Myslím, že je pouze na lékařský předpis...nevím určitě.Já ho na ten předpis mám a beru ho když jdu k zubaři,nebo když jsem večer stále taková „rozjetá“ a nemohu se „zastavit“,údajně nezpůsobuje ospalost,ale u mě ospalost vyvolá,ale je to možná jen tím,že si s nim alespoň uvědomím,že bych měla již brzdit.Vím že ho užívá i moje kamarádka,která má podobné problémy jak tu popisujete,taky problémy ve vztahu…prostě zkus to neboj neublíží.
neni to april ???? o takove veci jsem v zivote neslysela
Léthé: Na co (nebo proti čemu) je Lexaurin ?
Hlásím se mezi „kopáče“. Když jsem byla osočována manželem, že kvůli mému kopání a šustění nemůže usnout, tak jsem měla pocit, že si vymýšlí. Až když jsem si všimla, že froté prostěradlo u mých nohou je „srstiprosté“ a u postele hromádka žmolků, na nehtech na palcích jsem měla záhadně odřený lak, musela jsem mu dát za pravdu. Přestože vím, že se v noci vrtím jak ventilátor, nějak jsem si to neuvědomovala.
Vím, že to mám od poškozených nervů, tak to nijak neřeším. Užívám vitamíny i minerály, přehršel léků a snažím se si vyhovět a manželovi dávám náskok, aby stihl usnout dřív, než já začnu kopat.
alko: Na to samé si stěžuje občas moje dcera a také mi kamarádka říkala, že to jsou růstové bolesti, měla to také jako malá.
Vzhĺedem k tomu, že se bolest střídá na obou nohách a na různých místech, jsem se u dětského doktora ještě neptala.
Julinka: neříkám, že je to lék, je to doplněk.
Galadriel: Veř mi, že i já bych šla
... naposledy jsem byla tak před 10 lety
, ale jak se říká, hlavu nevěším a jednoho dne se dočkám... určitě... snad... možná... třeba jo
kosmokosmo: Vivian: jo? já právě myslela, že když mi operovali štítnou žlázu, tak mi pak hlídali, jestli se mi nevyplavuje vápník, jestli nemám brnění v puse a končetinách... tak jsem si dovodila, že vyplavený vápník v krvi = třes
ale, že na ty nohy funguje hořčík, to vim jistě
Léthé: taky se mi strašně líbí "kopkání"
Když byla dcera malá, tak mezi 5-10 rokem, budívala se v noci bolestmi nohou. Pediatrička to označila jako růstové bolesti, ale nic s tím nedělala. Neuspěla jsem ani na ortopedii. Nemohlo by to souviset s tímto syndromem? Nemáte někdo podobné zkušenosti?