Největším změnám v době těhotenství podléhá břišní svalstvo a svalstvo pánevního dna. Může se proto stát, že díky opakovaným porodům nebo při oslabení těchto svalů začne docházet k samovolnému úniku moči, neboli inkontinenci.

 

Tento mimovolný únik moči z močové trubice nastává i při minimální námaze. Při zvýšeném nitrobřišním tlaku, jako je zakašlání, smích, zvednutí těžkého břemene, popoběhnutí. Odborně se tato inkontinece nazývá stresová (námahová) inkontinence. Má tři formy: lehčí, středně těžkou a těžkou. Po porodech většinou dochází k lehčímu úniku moči a zde je namístě začít co nejdříve tuto inkontinenci léčit pomocí rehabilitačního cvičení pánevního dna.

Jako prevence však nejlépe slouží provádění tohoto cvičení pánevních svalů těsně po porodu ještě na oddělení šestinedělí v porodnici. Postupně se zvyšuje počet opakování a přidávají se obtížnější cviky.

 

Gymnastika pánevního dna

Pokud již v minulosti byly svaly pánevního dna oslabené, po zátěži v těhotenství a po porodu se ještě více uvolnily.

 

Naštěstí jsou svaly pánevního dna vůlí ovladatelné, stejně jako svaly ruky nebo nohy. Zdvihače konečníku, svaly kolem pochvy a močové trubice, sval (musculus pubococcygeus) se naučíte vědomě stahovat a uvolňovat. Na začátku natrénujte zaměření pozornosti na oblast pánevního dna. Uvědomíte si, že nejprve budete cvičit stahování a vytahování svalů konečníku a pochvy. 

K nejčastějším chybám při tréninku svalstva pánevního dna patří snaha vyvinout tlak směrem dolů za použití břišních svalů, břišního lisu. To vyvolává pokles pánevního dna namísto jeho zvednutí vzhůru, které potřebujete.

 

Při tomto cvičení zapomeňte na stahování břišních a hýžďových svalů. Tyto svaly na posilování pánevního dna nepotřebujete. Cvičení můžete provádět již bezprostředně po porodu v nemocnici na posteli. Lehce stahovat a roztahovat pochvu několikrát bez zadržování dechu před stažením pochvy a vtáhnutím konečníku, hráze směrem nahoru ke kostrči - zadržet dech, vydržet 3 sekundy a uvolnit se a vydechnout. Je nutné to opakovat minimálně 10x za sebou a několikrát denně. Cvičení též podpoříte relaxací a hlubokým dýcháním.

 

Poté, co se naučíte ovládat správně svaly pánevního dna, můžete začít s jednotlivými cviky na správné držení pánve, dalšího posílení svalů pánve, bederní části páteře, hýždí a nohou. Tato gymnastika pánevního dna je vysoce účinná právě v kombinaci s vědomím ovládáním svalů konečníku a pochvy. Aby bylo cvičení proti inkontinenci účinné, je třeba vytrvat několik měsíců.

 

Tip:

Předejděte komplikacím a začněte hned po porodu posilovat v posteli.

1. den po porodu 

-          Hluboké břišní dýchání zlepší krevní oběh a okysličí celé tělo. Zlepší se střevní peristaltika, působí proti plynatosti, aktivují se břišní svaly, hluboké dýchání bude působit i proti stresu. Cvičte zpočátku na břiše s široce roztaženými dolními končetinami a vytočenými špičkami ven, poté dýchejte v leže na zádech. Při dýchání buďte zcela uvolněná.

-          Lehněte si na záda a dolní končetiny stiskněte k sobě od kotníků až ke kyčlím. Přitom nadlehčete pánev, vtáhněte konečník, hráz, pochvu směrem nahoru - vydržte asi 3 sekundy a uvolněte se. Opakujte 10x.

-          Lehněte si na bok a pouze stáhněte a vtáhněte konečník a hráz směrem nahoru do pánve - vydržte 3 sekundy a uvolněte se. Je nutné to opakovat minimálně 10x za sebou 3x denně.

-          Lehněte si na záda, pokrčte dolní končetiny a chodidla nechte na podložce. Nadlehčete pánev, vtáhněte konečník, pochvu, močovou trubici – vydržte 3 sekundy a uvolněte se. Opakujte 10x .

Více informací o cvičení pro těhotné se dozvíte na DVD „Cvičení po porodu“ podle Magdaleny Mikulandové nebo v knize: Těhotenství, porod a šestinedělí – Nejčastěji kladené otázky a odpovědi. Studio pro ženy

Magdalena Mikulandová, porodní asistentka

Soutěžte s námi o DVD Cvičení po porodu! Hrajeme o 40 DVD!
Více ZDE (klikněte).

Reklama