shutterstock-670526866.jpg

Foto: Shutterstock

Netrefím správnou velikost

Abyste si byli jistí, že vyberete správnou velikost, doporučujeme věnovat pozornost rozměrům, které jsou vždy u brýlových obrouček uvedeny. Změřte si brýle, které aktuálně nosíte, a porovnejte rozměry s údaji uvedenými u obrouček, které jste si vybrali. Pro správné zabroušení brýlových skel je potřeba uvést i vzdálenost zornic (PD). Pokud ji v předpisu od očního lékaře nemáte uvedenou, můžete si ji změřit pomocí online nástroje nebo si můžete vytisknout naší pomůcku pro měření PD.

Dalším důležitým krokem je výběr typu dioptrických skel. Existuje několik stupňů ztenčení skel. Podle zadaných dioptrií vám v kvalitním e-shopu budou automaticky nabídnuta ideální skla pro vaše hodnoty. Předvýběr však můžete většinou i změnit a vybrat si tloušťku skel podle svých potřeb.  

rzz.jpg

Dioptrické brýle - Alensa:  Crullé, 799 Kč / Crullé, 899 Kč / Ray-Ban, 2 299 Kč / Marisio, 2 039 Kč

Nevím, jaké brýle mám a jaké si objednat

K samotnému objednání nových dioptrických brýlí budete vždy potřebovat předpis od očního lékaře či optometristy, který by neměl být starší než jeden rok. Zde platí čím novější, tím lepší. V některých e-shopech jde dokonce vyfotit a nahrát. Systém pak automaticky rozpozná vaše parametry. Někde je zase můžete doplnit ručně. Zvlášť pro pravé i levé oko. Pozor si dávejte na záměnu plusových a minusových hodnot. V případě, že znaménko není v předpisu uvedené, jedná se vždy o plusové dioptrie. Symbol = značí dioptrie mínusové. Pokud máte v předpise uvedené ještě hodnoty pro osu a cylindr, nezapomeňte zadat i ty.

Bojím se, že mi vybrané brýle nebudou slušet

Na tento problém dnes již také existuje elegantní řešení. Stačí využít tzv. virtuální zrcadlo, které některé moderní e-shopy nabízejí. Jeho princip je velmi jednoduchý. Pomocí kamery na počítači či na mobilním telefonu uvidíte sebe přímo s vybranými obroučkami. Pohodlně si tak můžete vyzkoušet desítky různých modelů a typů, dokud nenajdete přesně ten model, který vám dokonale padne. Virtuální zrcadlo plně nahradí zrcadlo v klasické kamenné oční optice. Výhodou je neomezené zkoušení či fakt, že se můžete poradit s vašimi blízkými. 

tz-1-.jpg

Brýle Na Počítač - LUXbrýle:  Alba 399 Kč / Macarena 399 Kč / Gabrielle 399 Kč / Marion 399 Kč

Brýle přijdou poškozené, poškrábané. Budu mít starost s reklamací

Kvalita slunečních brýlí, rámů, anebo kompletních dioptrických brýlí je v každém dobrém e-shopu před odesláním řádně zkontrolována. Produkty jsou zasílány v pevných obalech, aby nedošlo k jejich poškození během dopravy. Pokud k poškození při cestě do vašich rukou přeci jen dojde, stačí kontaktovat zákaznickou podporu a určitě s vámi problém rádi vyřeší. Samozřejmě, že zničení způsobené nesprávným používáním, chybnou péčí či běžným opotřebením, nemůže být zákazníkovi kompenzováno. Všeobecně platí, že na brýle zakoupené přes internet se vztahuje záruční lhůta 2 roky. 

Neumím si vyměnit skla, a nechci si kupovat brýle celé nové

Nositelé brýlí mají často svůj oblíbený rám, kterého se nechtějí vzdát. Dioptrie se ale v průběhu času mění, takže přichází otázka co se starými brýlemi. Mnohé optiky radí svým klientům zakoupit rovnou kompletně nové brýle, které však nebývají lacinou záležitostí. Tuto variantu však nutně volit nemusíte, všechno je dokonce možné vyřešit online z pohodlí domova. Stačí si ve svých starých brýlových obroučkách vyměnit skla za nová.

rtet-1-.jpgSluneční brýle - Grand Optical: SEEN, 595 Kč / SEEN, 833 Kč / DBYD, 995 Kč / Polaroid, 1 672 Kč

Foto: Se souhlasem Alensa, LUXBrýle, Grand Optical
Zdroje: Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa, tiskové materiály Alensa

Reklama