Pokud se vydáte na výlet do okolí Chrudimska a Hlinecka, můžete tento kraj poznávat netradičním způsobem, vznikla zde formanská stezka, na které je připraveno několi zastávek, které vám pžiblíží tradiční řemesla a pochutiny.

Tento kraj je pestrý na přírodní krásy zvlněné podhorské krajiny, ale také je zde plno lidí, kteří ctí tradice a řemesla a díky kterým budoucí generace nezapomenou tradiční výrobu nejen řady jídel a pochutin, ale také řady estetických výtvarných a rukodělných výrobků.

Chrudim

Formanská stezka je dlouhá necelých 40 km. Na osmi unikátních místech se můžete seznámit s certifikovanými výrobci, jejich činností a třeba si i zasoutěžit. Na každém zastavení se hledají slůvka do tajenky, která bude vyluštěna až po dokončení celé trasy, po dokončení všech zastavení. Stezka začíná v Horeckém dvoře nedaleko obce Jedousov a končí v Chrudimi v jídelně zaměřené na zdravý životní styl – Kruhu zdraví. Formanská stezka je díky variabilitě zvoleného cestování – lze ji projet autem, na kole či projít pěšky – vhodná i pro rodiny s malými dětmi.

cesta

Pro rok 2016 si regionální výrobci společně přichystali novinku – zpestření na Formanské stezce. Jedná se o akces doprovodným programem pro veřejnost – dne 25. června 2016 se uskuteční cyklovýlet a dále „Formanské dny“ v jednotlivých areálech místních výrobců. Začátek prázdnin dne 2. července 2016 budou Formanské dny patřit otevřeným dveřím a zavzpomínání na staré dobré „řemeslné časy“ v Babiččině dvorečku a Farmě Slunečný dvůr.

Dne 9. července 2016 „Formanské dny“ pokračují v Momo Chrudim a v alternativní jídelně Kruh zdraví v Chrudimi. Dne 13. srpna 2016 bude pro návštěvníky připravena a otevřena Země rytíře Sekolíka v Horeckém dvoře u Jedousova, odkud je pouhé cca 2 km vzdálená zámecké restaurace v Cholticích, kde si lze pochutnat na místních produktech.

Reklama