Oslavy Dnu svatého Patrika v Hybernské 1 se zúčastnila řada významných hostů: ministr spravedlnosti Irska James Browne, velvyslankyně Irska v České republice a na Ukrajině Cliona Manahan nebo vedoucí mise na velvyslanectví Irska v České republice Erin Swan. Z českých představitelů se akce zúčastnil starosta Městské části Prahy 1 Petr Hejma, farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká a architekt rekonstrukce budovy Hybernská 1 Radan Hubička.

c1.jpg
Foto: Nasvícení budovy Hybernská 1

Součástí slavnostního programu bylo i nasvícení budovy do tradiční zelené barvy. Účastníci taky odhalili zcela novou informační tabuli, ze které se kolemjdoucí dozvědí historii objektu a detaily o jeho úspěšné rekonstrukci. Umístěná je v průchodu z ulice V Celnici do ulice Hybernská.

„V Praze najdete jen málo míst, která by byla s Irskem historicky spojená tak, jako je právě tato budova. Při její rekonstrukci jsme postupovali nanejvýš citlivě s ohledem na historické vazby. Jsem proto velmi rád, že toto dědictví zaujalo i naše irské hosty, kteří přišli oslavit jeden ze svých nejvýznamnějších svátků právě k nám. Máme spolu skvělé vztahy, které jsme touto příležitostí mohli podpořit,“ 

První historické zmínky o budově na Hybernské 1 sahají až doby Karla IV. V 17. století pak byl na tomto místě založen klášter irských františkánů neboli hybernů. Latinské označení pro Irsko, tedy Hiberni, se také promítá do současného názvu objektu i celé ulice. Klášter irských františkánů fungoval až do roku 1785. Od té doby budova sloužila zejména pro účely různých úřadů.

c2.jpg
Foto: Ministr spravedlnosti Irska James Browne, velvyslankyně Irska v ČR a Ukrajině Cliona Manahan, starosta MČ Praha 1 Petr Hejma a farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká

V letech 2019–2021 prošla Hybernská 1 rozsáhlou rekonstrukcí, na které odborníci oceňují mimořádný přístup k památkovým hodnotám objektu, zcela výjimečné řešení exteriéru i interiéru a provedení detailů. Projekt rekonstrukce získal ocenění Stavba roku 2021. Autorem projektu je Architektonický ateliér Radana Hubičky. Stavbu financoval podnikatel, majitel holdingu Eco-Investment a filantrop Milan Fiľo.

„Jsme pyšní na tento projekt a získání titulu Stavba roku 2021 si velmi ceníme. Od koupi této nemovitosti v roce 2016 jsme dokázali navrhnout a realizovat mimořádný projekt při zachování historické hodnoty objektu, respektování ojedinělosti této budovy a současně zajištění výjimečného architektonického i technického řešení,“ uvádí Milan Fiľo.

V rámci rekonstrukce byl vnější vzhled historického objektu z velké části ponechán. Nová přístavba je orientována do prostoru náměstí, přičemž je od historické budovy odsazena a propojena pouze pomocí prosklených lávek. Přístavba je pojata jako kontrast vůči původnímu objektu jak svým tvarem, tak svým konstrukčním a materiálovým řešením. Fasádám přístavby tak dominují velkoformátové plochy z čirého skla, obklady z broušeného duralu či přiznané železobetonové schodiště.

c3.jpg
Foto: Odhalení pamětní tabule ministrem spravedlnosti Irska Jamesem Brownem a starostou MČ Praha 1 Petrem Hejmou

O společnosti Eco-Investment

Eco-Investment je soukromá investiční a holdingová společnost působící od roku 1996. Sídlí v Praze a investuje převážně na Slovensku a v České republice. Její portfolio zahrnuje investice v papírenském, obalovém a potravinářském průmyslu a také v energetice, nemovitostech či službách. Majitelem holdingu je podnikatel a filantrop Milan Fiľo.

Reklama