image.png

Rostlinná štafeta se v Praze koná už druhým rokem. Původně byla jednou za půl roku po dobu pár hodin, ale zájem byl tak velký, že se ze štafety stala každoměsíční celodenní akce. Během dne mohou lidé přinášet do Zahrady na niti své výpěstky, sazenice, řízky rostlin i semínka, která z nějakého důvodu nechtějí. V pravidlech rostlinné štafety stojí, že není nutné rostlinu přinést, ale podmínkou je si alespoň jednu adoptovat.

V teplých měsících se štafeta odehrává na stolku před Zahradou na niti. Tam lidé rostliny odkládají a také si vybírají. K dispozici jsou rovněž špejle s papírky. Lenka Hrubá je totiž ráda, pokud se účastníci štafety podělí o krátký příběh, který za danou rostlinou stojí. Pokud je rostlina bez příběhu, je dobré napsat alespoň její název, popřípadě tipy na pěstování.

5d52682185738image.pngFoto: Zahrada na niti

„Ke kytkám se většinou vážou zajímavé příběhy a vzpomínky, které je fajn předat dál. Měla jsem například rostlinu, kterou si paní odštípla na památku v africké nemocnici. Někdo má kytky po babičkách a dědečcích. Štafetou jsem získala taky vánoční kaktus. Jeden chlapec vypořádával pozůstalost po svém dědečkovi. Její součástí byl i vánoční kaktus. Rozmnožil ho, jeden si nechal a zbytek rozdal,“ vzpomíná Lenka Hrubá.

Na nápad zorganizovat Rostlinnou štafetu přivedl Lenku příběh rostliny jménem pilea peperomioides, které se říká také misionářská. Má tmavě zelené pravidelně kulaté listy připomínající svým tvarem penízky či palačinky. Proto se označuje i jako penízková nebo palačinková rostlina.

5d52688a14d7cimage.png

„Je to taková zvláštní rostlina, která se rozšířila v severských zemích předáváním mezi lidmi. Až do osmdesátých let botanici netušili, co je to za druh a jak se do Skandinávie dostala. Potom se zjistilo, že jde o čínskou tropickou rostlinu, kterou odtamtud přivezl norský misionář. Když navštěvoval kamarády, jako dárek z cest jim přinesl řízek, a tak se rozšířila. Je to symbol štafety, štafetová královna,“ vysvětluje Lenka Hrubá.

blobid0.png

Srpnové štafety jsme se zúčastnily i my a redakce se nám díky tomu rozrostla o rýmovník. Ten má pomáhat při nachlazení. Vzhledem k tomu, že se blíží podzim, bude zřejmě více než potřebný.  

O konání další Rostlinné štafety se můžete dozvědět na facebookové stránce Zahrada na niti nebo ZDE

Čtěte také:

Reklama