Ve
čtvrtek 19. ledna do kin přichází „silná čtyřka“. Nejde ale ani o čtveřici bratrů či pašeráků drog, ani o čtyři ženy toužící po lásce. Chcete-li vidět něco, co se zcela odlišuje od většiny filmů, které se poslední dobou promítají na filmovém plátně, zajděte si na „4 věci“.

 

Čtyři krátké filmy (tři dokumenty a jeden hraný film) studentů FAMU spojuje pojednání o zcela obyčejných věcech. Ale jde o trochu netradiční pohled.

 

Jako první se představí hraný animovaný film Test Václava Švankmajera, ve kterém se Tomáš Hanák dostává do "spáru" těm, kterým společnost ubližuje nejvíc ve snaze zachránit sebe samu. Někdy není radno vcházet na osamělá vrakoviště. Jedině snad na vlastní nebezpečí.  

 

Staří motocykloví závodníci, kteří před několika lety svými výkony přesvědčovali, že jsou dobří. Jaké to je, když zestárnou? Dokážou se ještě sejít a vrátit se alespoň na chvíli na motorku. Markéta Válková v dokumentu Motocyklení společně s Vámi nahlédne do jejich duší. Dozvíte se, co dělají dnes jezdci se svými vítěznými věnci.  

 

 

Všechno má nějakou cenu. Stačí, abyste se rozhlédla po svém bytě. Stará konvička po babičce, možná ještě i po prababičce. Ubrus vyšívaný starou metodou. A co teprve na ulici. Možná nemáte ani ponětí, kolik cenností dokáží lidé vyhodit. V dokumentu Věci Marty Hrubé se setkávají dvě naprosto rozdílné ženy. Jedna, která je posedlá hromaděním všeho možného, a druhá, která vyhodí skoro vše.

 

 

Psala jste si také někdy deník? Možná jej píšete dodnes. Většinou chcete, aby obsah všem zůstal skrytý. Ale jednou jej někdo objeví. Nejspíš po vaší smrti vaše vnoučata či děti otevřou vámi popsané listy. V dokumentu Jana Gogoly ml. se právě otevírá Deník babičky Němcové. Jednotlivé příhody, které se staly během 25 let, čtou její děti, vnoučata či přátelé.

 

Všechny dokumenty se spojily, aby mohly čelit divákovi a dokázat mu, že patří na velké filmové plátno. Datum jejich natočení se liší, ale všechny mají společný úkol: ukázat, že i na dokument se do kina vyplatí zajít.

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama