Foto: Shutterstock

Pravidla sběru planých rostlin

  • Vždy sbírejte rostliny jen v místech, které není znečištěné. Některým planým jedlým rostlinám se daří i u silnice, ale těm se obloukem vyhněte. Místo toho se zaměřte třeba na ty v horských oblastech. Dávejte však pozor, zdali není sběr zcela zakázán.
  • Pokud budete rostlinu sušit, sbírejte ji za slunečního světla, kdy je nejmenší vlhkost. Naopak pokud sbíráte ty k přímé konzumaci, sbírejte je ve stínu a soustřeďte se na ty nejmladší části.
  • Rostlinky přenášejte v prodyšném, třeba plátěném pytlíku či tašce nebo v proutěném košíku, aby k nim mohl vzduch.

Plané rostliny jsou blahodárné pro náš organismus. Ne každý má zahrádku, na které může pěstovat nejrůznější bylinky, a navíc ty plané leckdy obsahují mnohem více zdraví prospěšných látek. Sběrem můžete také zabavit i děti, pro které bude najednou pobyt v přírodě mnohem zábavnější.

Co obsahují plané rostliny

  • Alkaloidy

Tedy dusíkaté organické látky, které mají vliv na nervovou soustavu člověka. Ve farmacii se používají k léčení různých chorob.

  • Flavonoidy

Jde o barviva, které některé rostliny používají při fotosyntéze. Mají antioxidační vlastnosti, příznivě mohou ovlivnit i hormony.

  • Glykosidy

Mají ochrannou funkci (antibiotika, antimykotika.

  • Hořčiny

Vyvolávají chuť k jídlu, zlepšují trávení.

  • Minerální látky, Vitamíny

Černohlávek obecný

Mladé lístky lze přidat třeba do salátů. Sbírá se od května do října.

Hulevník lékařský

Lze ho rovnou konzumovat, dobrý je do salátů. Doba sběru je celoročně. Má ostrou hořčičnou příchuť.
Foto: Shutterstock

Jitrocel větší

Jitrocel se obaluje, ale můžete ho rovnou konzumovat. Květenství se sbírá od července do srpna.


Foto: Shutterstock

Pupava bezlodyžná

Pupava je bodlák, který vypadá poměrně nebezpečně. Kvete v červenci a v srpnu a v tuto chvíli můžete vyříznout její květení lůžko, které chutná podobně jako kedlubna. Sbírá se však i kořen, který suší.

Šťovík kyselý

Šťovík kyselý známe z dětství. Obsahuje hodně vitamínu C, a můžete ho rovnou konzumovat. Dělají se z něj i obklady kůže při nemocech nebo kloktadlo při aftách. Roste do začátku srpna, tak si pospěšte!
 
Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama