obrazek.png
Photo by Laura Chouette on Unsplash

Mince jsou sázka na jistotu
Numismatika není pro každého, investice do mincí totiž vyžadují notnou dávku odbornosti nebo alespoň konzultaci s někým z oboru. Na druhou stranu z nich mohou být opravdu zajímavé výnosy. Sběratelsky atraktivní jsou například svatováclavské dukáty ražené za první republiky nebo pamětní mince. Jejich hodnota v očích sběratelů v průběhu let poměrně dramaticky roste, stejně jako poptávka po nich.

V kabelkách je jmění
Luxusní kabelka od předního módního domu je nejen snem řady žen, ale také výhodnou investicí, jejíž hodnota v průběhu let strmě roste. Cena ikonického modelu Birkin od Hermès se například jen za loňský rok zvýšila o 13 %. Samozřejmě je třeba investovat do exkluzivních kousků od značek, jako jsou Chanel, Louis Vuitton nebo již zmíněný Hermès. Zaplatíte za ně sice nemalou sumu, stanou se ale rodinným pokladem s nevyčíslitelnou hodnotou.

Whiskey jako tekuté zlato
Věřte tomu, nebo ne, ale netradiční a v posledních letech stále více oblíbenější investicí je whiskey. Zpravidla platí, že čím starší, tím lepší. Minimální stáří takové investiční lahve by mělo být 18 let. Vyplatí se sbírat limitované edice nebo destilát pouze od jednoho výrobce. Za kompletní kolekci jsou totiž někteří sběratelé ochotni dát hotové jmění. Třeba taková vzácná skotská whiskey je méně rizikovou a výnosnější investicí než barevné diamanty.

Poštovní známky na vzestupu
poštovními známkami se dnes obchoduje více než se starými bankovkami, výtvarným uměním nebo diamanty. Toto odvětví už zajímá nejen vášnivé sběratele, ale také zkušené investory. Vůbec nejdražší exemplářem na světě je díky vzácným známkám obálka Bordeaux Cover, na níž je červený a modrý Mauricius současně. V roce 1933 ji koupil anonymní sběratel a dnes její cena přesáhla 150 milionů korun. Stejně jako na poli mincí, i tady musíte mít alespoň základní přehled a šťastnou ruku při výběru známky. Její hodnota se může vyšplhat do závratných výšin.
 

Reklama