skola

Z deníku neznámého francouzského vojáka: 19. ledna, 1945. Zima. Šílená zima. Kdovíkolikátý den hustě sněží a fouká ostrý, ledový vítr. Na nohách i rukách už mám omrzliny, sotva pušku udržím! Zítra zaútočíme na Němce a zkusíme prolomit jejich pozice. Musíme! Ať už ta válka skončí! Nebo tu umrzneme...

...tak takhle nějak se zřejmě cítili vojáci bojující v bitvě u francouzského města Colmaru v Alsasku, na hranicích s Německem. Německo se tu ze všech svých sil snažilo zadržet postup spojenců. Bylo už ale příliš oslabeno a postup francouzských a amerických vojáků (naštěstí) nedokázalo zastavit. Do historie se tyto boje zapsaly pod názvem Colmarská kapsa.

skola

A stejný název, tj. Colmarská kapsa, má i jedna akce, která se koná již zítra u Ořechova na Brněnsku. Členové historického spolku tu návštěvníkům předvedou ukázku z bitvy o Colmarskou kapsu.

skolaMožná vás napadá, proč se na Moravě koná rekonstrukce bitvy, která se odehrála někde úplně jinde. Dan Urbánek, hlavní pořadatel této akce, říká, že je to ze dvou důvodů. „V zimě se většinou žádné rekonstrukce bitev neodehrávají. Kvůli nepříznivému počasí - buď mrzne, nebo je bláto, což návštěvníky odrazuje. Boje ale probíhaly i v zimě, návštěvníkům by proto měl být nabídnut i druhý pohled na válku, měli by mít možnost si na vlastní kůži vyzkoušet, v jakých (extrémních) podmínkách vojáci museli bojovat. Také, jak asi každý ví, Moravu osvobodili sověti. Díky této ukázce je návštěvníkům nabídnut trošku komplexnější pohled na historii, mají možnost srovnání východní a západní techniky, uniforem vojáků...“

skolaS tím souvisí i další lákadlo pro návštěvníky. Z Plzně přijede historická skupina s americkými obrněnými vozidly Grayhound a Halftruck. Tato vozidla na Moravě dosud k vidění nebyla. Návštěvníci uvidí v bitvě asi 150-200 vojáků bojujících v dobových amerických, francouzských, německých a britských uniformách. Chybět nebude ani skupinka francouzských partyzánů.

Samotná bitva se odehraje ve 14 hodin, ale areál bude pro návštěvníky otevřen již od 10 hodin. Otužilejší návštěvníci, kteří přijdou krátce po otevření areálu, si budou moci zblízka prohlédnout tábor vojáků, kteří v areálu ve stanech nehledě na sníh a mráz přespávají, nebo techniku (obrněná vozidla, motorky, džípy...). Konat se bude také burza militárií. Otevřen bude i Army bar, kde se návštěvníci mohou zahřát teplým nápojem.

skolaAkce je vhodná i pro starší děti. Především pak pro ty, které válku znají jen z televize a jejich oblíbenou zábavou je hraní akčních her. Možná právě díky účasti na takovýchto akcích mohou získat z války a smrti mnohem větší respekt. Tatínkové pak mají možnost zavzpomínat si na dobu, kdy oni sami byli na vojně. A maminky? Těm se prý většinou nechce, ale nakonec si výlet do Ořechova pochvalují.

Akce Colmarská kapsa se letos koná již potřetí.

Vstupné: dospělí 100 Kč, děti 50 Kč.
Držitelé Rodinných pasů mají 50% slevu.

Pokud se zítra do Ořechova vydáte, nezapomeňte se pořádně teple obléknout a vzít si s sebou termosku s horkým čajem. A pejsky raději nechte doma! Střelba a výbuchy by jim nedělali dobře!

Mapku s popisem cesty najdete zde.

Přeji pěkný výlet!

Reklama