Děkujeme za příspěvek doplněný ukázkami tvorby. Poslala nám ho tvořivá čtenářka s nickem Sonne a vy se můžete nejen podívat, ale také podiskutovat na téma, co je kýč a co umění.

Hezké dopoledne všem! Co je umění? Kdo určuje hranice? Co se jednomu líbí a považuje za umění (nebo aspoň jeho část), druhému se nelíbí a rovnou to nazve kýčem. Pro někoho je kýč vše plastové, jiný umí pojmout jako umění i umělou hmotu a vypadá to umělecky. Většinou tedy záleží na tom, z jakého úhlu se na věc podíváme...

Já tvořím netradiční fotoalba. Vždycky jsem měla blízko k fotografiím i ke tvoření. Jako holka jsem koketovala s myšlenkou stát se fotografkou. Bylo mi ovšem vysvětleno, že vývojka a ustalovač pro mé ručky s atopickým ekzémem nebudou to pravé ořechové.

Pak přišla doba počítačů a já se svou pílí, náhodou, možná i kouskem štěstí dostala ke grafice. Naplňovalo mě to tak, že "počítačové hrátky" přešly nad rámec mé pracovní náplně a já si z toho udělala koníčka. Vyvíjelo se to pozvolna a pak jsem si v roce 2000 pořídila první digitální fotoaparát :-) To byly najednou možnosti!! Fotek spousta, s digitálem se cvaká hlava nehlava a nepovedené se prostě smaže...

album

A tak jsem začala přemýšet, jak ty fotky uchovat jinak, než v obyčejném fotoalbu. Začala jsem psát k fotografiím texty, přikládat malůvky, kytičky z výletů, vstupenky z muzeí atd.

album1

A pak opět zafungovala v roce 2006 náhoda. Na zahraniční stránce jsem se dočetla o tvorbě netradičních fotoalb a tehdy nastal zásadní zlom. Navíc jsem v té době začala pokukovat po novém fotoaparátu - po digitální zrcadlovce.

album2

Focení a tvoření fotoalb mě úplně pohltilo... Některé stránky tvořím celé komplet v počítači a pak stránku tisknu. Jindy nechám vyvolat fotky, vezmu nůžky, lepidlo, pravítko, papíry, jehlu, nit, knoflíky a lepím na karton. Toto pak zakládám do speciálního alba nebo vytvořím i celé album - většinou je základem měkká lepenka.

album3

Reakce "prohlížečů" jsou většinou velmi pozitivní. Pro někoho možná kýč, pro mě druh "umění". Když vás chytne, nepustí... :-)

album4

Sonne

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Mně osobně se alba líbí, ale nechci vnucovat svůj názor, ten ať si čtenářky udělají samy. Jak se vám líbí fotoalba od Sonne?

Také něco tvoříte? Pošlete nám svou ukázku. Nebo se chcete k dnešnímu tématu vyjádřit písemně? Není nic jednoduššího, než sednout a napsat svůj příspěvek na dnešní téma: Já a umění

adresa je: redakce@zena-in.cz

 

Reklama