Je až s podivem, že se v dnešní době do kosmetiky stále přidává tolik živočišných složek. Kvůli prodeji jsou však skryty pod docela zavádějícími názvy. Potom už je tedy jen krůček k tomu, aby jeden člověk špatně pochopil popis ingredience nebo připodobnil název k jinému a krém z netopýřího trusu či velrybích zvratek je na světě. Skutečnost je však trochu jiná.

  • Kochineální barvivo


Tato zvláštní látka, která je uváděná jako Carmine (Karmín), je barvivo shromážděné z drceného Dactylopius Coccus. Tento drobný hmyz se živí sukulenty ve střední a Jižní Americe a samice jedí bobule červeného kaktusu. Když se rozdrtí, vytvoří se intenzivní červené barvivo. Nachází se ve většině rtěnek a mnoha jiných červených produktech.

  • Guanine


Tento produkt je často zaměňován s netopýrem guano, a tak vznikla fáma, že se jedná o jeho trus. Ve skutečnosti je to krystalický materiál, který se třpytí nebo odráží světlo a nachází se v drcených rybích šupinách. Je ve většině řasenkách, lacích na nehty a rtěnkách.

  • Lůj

Lůj je běžnou součástí mnoha kosmetických přípravků, včetně make-upů či rtěnek. Pro běžného spotřebitele by se mohl produkt nazvat tavený živočišný tuk. Tento proces zahrnuje vaření těl poražených zvířat, dokud se nevytvoří mastná látka, připravená k přidání do kosmetiky a nanesení na váš obličej.

  • Ambra


O ambře se často říká, že jsou to velrybí zvratky. Jenže pravda je taková, že se jedná o pevnou látku, která vzniká v trávicím traktu vorvaně. Někteří biologové se domnívají, že substance napomáhá k trávení krakatic. Jiní zase přišli s teorií, že ostrý zobák krakatice usazený ve střevě velryby vede právě k produkci ambry. Ať je to jak chce, látka se přidává do parfémů.

  • Skvalen

Látka se dříve získávala ze žraločích jater a spousta lidí se domnívá, že je tomu tak i dnes. Skvalen se však již nějakou dobu vyrábí z olivového či jiného rostlinného oleje. Jde o suchý olej, který se dobře vstřebává do pokožky a chrání ji proti slunečnímu záření.

  • Kolagen

Kolagen je bílkovina, která se přirozeně vyskytuje v těle všech savců. Jedná se o základní stavební hmotu pojivových tkání pohybového aparátu. Tento protein ze zvířecí tkáně nemá žádný prokázaný účinek na reprodukci lidského kolagenu v pokožce, přesto se na trhu objevuje nespočet krémů, které ho obsahují.

Čtěte také:

Reklama