Projekt Domestos pro školy se snaží o přeměnu hygienického zázemí ve školách a školkách a vedení dětí k hygieně i ve chvílích, kdy zrovna nejsou pod drobnohledem rodičů. Do čtvrtého ročníku projektu se přihlásila každá šestá škola. 

Na počátku projektu Domestos pro školy stálo velké šetření ve spolupráci a Asociací školních psychologů, které zjišťovalo, v jakém stavu se nachází školní toalety. Výsledek byl znepokojující. A i když se letos uskutečnil již čtvrtý ročník, stále je co vylepšovat. Celkem se ho zúčastnilo 1 560 mateřských a základních škol. Zájem účastnit se navíc stále roste. V rámci projektu plní školy, školky a jejich žáci nejrůznější kreativní a nenáročné aktivity týkající se výuky o základní hygieně a zlepšení prostředí toalet.
5a8bec81670dfblobid0.jpg

Problém špatného stavu školních toalet vnímají ředitelé škol a také školní psychologové. „Prostředí školních toalet je často velmi neútulné a nenabízí školákům dostatečné soukromí pro vykonání potřeby. Mnoho dětí pak ve škole nepije, aby nemusely na záchod, nebo odchází z výuky dříve, aby si mohly dojít až doma,“ říká školní psycholožka PhDr. Jana Zapletalová. Dalším problémem je pak také nedostatečná výzdoba. Kromě obrázků chybí i barevně vymalované zdi, díky kterým by se děti cítily mnohem lépe než v prostředí, kde jsou pouze holé bílé zdi.sek1.jpg

Předávání šeků 16 vítězným školám ve společnosti Unilever se zúčastnili i partneři projektu – značky sanitárního vybavení a obkladů Rako a Jika. K projektu brand manager značky Domestos Vojtěch Buřič dodává: „Soutěž byla koncipována jako interaktivní, zúčastnili se jí učitelé, žáci i jejich rodiče. A právě poslední jmenovaná skupina se může významně podílet na tom, jak úspěšná bude jejich škola. Vítězům gratuluji, těší mě, že se nám podařilo zlepšit hygienické podmínky ve školách pro více než 28 600 žáků. Je to velký úspěch, který snad zopakujeme i v příštím roce.“
5a8bec8129c62blobid1.jpg

Mezi vítěznými školami je i občanské sdružení Smíšek. Tyto integrační mateřské školy mají za cíl pomáhat dětem ze sociálně slabých rodin v propojení jejich sociálních, vzdělávacích a volnočasových aktivit. Klienty Smíšku tak jsou děti, které jsou v mnoha případech ohroženy sociálním vyloučením a jejichž příběhy jsou nelehké a vyžadují tak zvýšenou pozornost a péči vychovatelů. Pro tuto neziskovou organizaci je zapojení do projektu velkou šancí, jak získat finanční prostředky, které jsou pro ně jinak velmi těžce dostupné. „Výhra díky projektu Domestos pro školy pro nás byla velkým přínosem nejen finančním, kdy nám napomůže k již tak potřebné rekonstrukci sociálního zařízení v jedné ze školiček, ale neméně důležitý je i výchovný přínos pro děti. Mnoho z nich přichází do školiček s nevyhovujícími, v horším případě žádnými hygienickými návyky a každá nová hravá forma výuky je vítána,“ hodnotní projekt ředitelka Vladislava Táčnerová.

Reklama