Začíná-li cifra označující váš věk číslicí 5 nebo dokonce 6, možná máte sami zkušenost s tím, jak složité bývá najít si s tímto „handicapem“ práci. Vždyť už i čtyřicátníci mají častokrát co dělat, aby uhájili svou pozici v pracovním kolektivu a nenechali se převálcovat mladšími a dravějšími kolegy. Mladí jsou zkrátka horké zboží. Nechybí jim sebevědomí, protože v naprosté většině byli vychováváni stylem chválit, chválit a… raději ještě pětkrát chválit. Odmalička měli všeho dostatek, častokrát i nadbytek. S angličtinou, jazykem, který vládne světu, se potkávali od narození, a obvykle jím – přinejmenším uspokojivě – taky hovoří. Moderní technologie jsou pro ně hračkou. Nemají a často ani nechtějí rodinu. Jsou single, free, happy a prakticky neustále on-line. No – nechtějte je.

se.jpg
Foto: Shutterstock

Přijmeme zkušeného padesátníka

Představte si následující situaci. Nedávno jste oslavili padesátku a už nějakou dobu hledáte práci. V té předchozí se s vámi rozloučili pro nadbytečnost. Denně pročítáte inzeráty, ptáte se po známých, zkoušíte. A najednou narazíte na inzerát s textem: „Přijmeme zkušeného padesátníka/šedesátníka, který umí řešit problémy a dokáže poradit mladším a nezkušeným.“ Nejprve zajásáte, hned potom zaváháte. Je tohle vůbec možné?! V dnešní době, v tomhle světě? Ve společnosti, která prosazuje kult mládí, nezávislost a flexibilitu? Kde se víc než zkušenost cení vzhled a angličtina je důležitější než rodný jazyk? A kde se rodný jazyk cíleně „šperkuje“ často úplně zbytečnými anglicismy? Není to jen špatný vtip? Kéž by nebyl!

Stáří není cool 

Stáří je v dnešní době tím, co často raději stavíme na okraj. Protože být starý není ani cool ani sexy. Starší člověk se často stává terčem vtipů. Vždyť je pomalý, mnohdy protivně váhavý a věci si zapisuje do papírového diáře. Nebo ještě hůř: do stojacího kalendáře! Někdy ani úplně nerozumí, co mu říkáte. Úplně vážně vám položí otázku, s kým že to budete chatovat. A kde?! No není to k popukání? Není. Protože roky plynou každému stejně a dnešní mladý bude za deset, dvacet, třicet let patřit mezi střední nebo (nedejbože) starší generaci. A možná bude podobně „legrační“ pro své děti a vnoučata.

„Děti se mají vychovávat tak, aby se později nevlekly smutně životem a aby nenechaly všechny poklady a krásy světa shnít jen proto, že by k nim nenalezly klíč.“ Antoine de Saint-Exupéry, francouzský letec a spisovatel

Nekoupíš, nevymyslíš

Nutno dodat, že starší člověk má vskutku jen málo šancí vyrovnat se v řadě situací těm mladším. Nezvládá práci na počítači ani vzdáleně tak, jak se obvykle ve firmách žádá. Nehovoří plynně anglicky, po práci nebývá on-line a nemá ani ponětí o genderové problematice. Nechápe spoustu současných věcí. Oproti mladé generaci má ale jednu ohromnou výhodu. Říká se jí životní zkušenost. Záležitost, která se nedá naučit, uspěchat, koupit ani vymyslet. Přichází pozvolna a časem a poskytuje člověku jistou míru nadhledu i pokory, která mladým lidem často tak zoufale chybí. Generace dříve narozených se dokáže na věci podívat ještě z úplně jiného úhlu a občas přijde s překvapivě jednoduchým řešením. Netlačí tolik na pilu, a přestože nosí dioptrické brýle, mnohdy vidí dál než mladší kolega s bezvadným zrakem.

Ani horší ani lepší

Žádná generace není ani horší ani lepší. Každá je svá, jedinečná, se svými klady a zápory, plusy a minusy. S nezkušeností na počátku a jistým (ne)šťastným prozřením na konci. Jde o přirozenou záležitost, věčný světaběh. Proto by byla velká škoda obcházet staré lidi obloukem s tím, že už nemají co nabídnout. Naopak. Jejich moudrost je nadčasová a životní poznání k nezaplacení. A přestože se jejich pohled na věc někdy zdá přinejmenším legrační, necháte-li v klidu doznít jejich slova uvnitř vás samotných, třeba dojdete k překvapivému poznání. A možná se i sami před sebou zastydíte za svou nepokoru a automatický nesouhlas. Protože i v tomto případě platí staré známé: Nesuď knihu podle obalu. Protože rozhodující je obsah, nikoli líbivost vazby.

Čtěte také: Těhotná žena od pravěku po současnost. Staří Řekové měli zvláštní způsob pro určení jiného stavu

Zdroj: autorský článek, citaty.net