Rovnátka nosí stále častěji nejen děti, ale také dospělí, kteří se v dětství za tehdejší rovnátka styděli nebo o svém problému nevěděli. V současné době jsou nejpopulárnější průhledná keramická rovnátka, která spraví nedokonalé zuby, ale také usnadní ústní hygienu a dodají sebedůvěru.

Podle serveru Novinky.cz jsou nejnovější rovnátka na našem trhu vyrobena z průhledné keramiky a splývají se zuby. Navíc mají nové zámky, které nepotřebují tzv. ligatury, což jsou elastické kroužky, pomocí kterých je u klasických rovnátek fixován drát v zámku. Zámkům s tímto mechanismem se říká samoligující.

Ačkoliv budou klasická rovnátka v některých případech stále vyhovující volbou, rovnátka bez ligatur (elastických kroužků) zajistí efektivnější srovnání zubů s větším pohodlím. Zároveň zkracují celkovou dobu léčby a zmenšují frekvenci a délku návštěv u lékaře.

Klasická rovnátka se obvykle nosí po dobu až 36 měsíců, přičemž každé čtyři až šest týdnů vyžadují časově náročnou údržbu a výměnu elastických kroužků a oblouků. Samoligující rovnátka naproti tomu obvykle vyžadují kontrolu a údržbu po dvou až třech měsících, podle aktuální fáze léčby.

Nosila jste vy nebo někdo z vaší rodiny rovnátka. Měla jste s tím problém? Styděla jste se za ně? Posmíval se vám někdo z okolí?

Reklama