Konečně přicházejí pořádně teplé dny a s nimi i odlehčenější oblékání. V takovém případě může platit parafráze známého přísloví „bližší sukně než kalhoty“. S tím ovšem nastává pro mnoho žen klasické dilema – chci na veřejnosti odhalovat nohy, když trpím křečovými žílami?

Křečové žíly jsou bohužel podpořeny genetickou dědičností, nedostatečná síla žilní stěny se dříve nebo později u některých lidí musí projevit. Netýká se to jen žen, ve výskytu této cévní poruchy však mají neblahé prvenství, protože vedou nad muži v poměru 2:1. Jako důvod tohoto rozdílu odborná literatura uvádí hormony.

 

 

„V případech nedostatečnosti žilní stěny jde převážně o vrozenou záležitost,“ říká doktorka  Linda Žáková z angiologické poradny interní kliniky FN na Královských Vinohradech. A právě díky těmto slabým stěnám žíla méně odolává krevnímu tlaku, takže časem dojde k jejímu oslabení, rozšíření žilního průsvitu a také ztrátě pružnosti.“


Víte, že…

Můžete pro léčbu křečových žil využívat i přírodní zdroje? Důležité je, zda obsahují aktivní účinné látky jako hesperidin nebo diosmin, jejichž účinek se umocňuje v kombinaci s vitaminem C. Za osvědčené a prospěšné můžete považovat borůvky, extrakt z jinanu dvoulaločného (známého i pod názvem gingko biloba) nebo z kaštanu koňského.

Je to opravdu tak strašné?

 

Většina žen prý nejčastěji navštíví angiologickou ordinaci z jednoznačných důvodů, totiž estetických. Nicméně podle statistik lékařů je u jedné třetiny z nich nutná i dlouhodobější léčba. Na jednu stranu je fakt, že si hodně žen potrpí na dokonalost svého zjevu, ale má smysl se kvůli vyrýsované mapě prasklých cévek pod kůží trápit?

 

„Pro některé ženy, jež nás navštěvují, jsou křečové žíly opravdu více psychickým než cévním problémem. To ale není dobrý přístup, stačí si uvědomit, že u jiných pacientek jde skutečně o bolestivé komplikace, kdy dochází k dlouhodobým otokům, dokonce kožním změnám nebo bércovým vředům, vyžadujícím soustavnou léčbu. Proti tomu je nespokojenost se vzhledem nohy opravdu úsměvná,“ odpovídá Žáková na dotaz o motivaci návštěvnic zajít do angiologické poradny.

 

Překonejte špatný pocit

 

Že si možná nějaký chlap, který kouká ženským po nohou, všimne křečových žil, za které může dědičnost nebo zaměstnání? To přece není žádná ostuda, když má někdo problémy kvůli celodenní práci ve stoje nebo naopak při sezení. Určitě nemá smysl dělat z komára velblouda a ještě se kvůli tomu omezovat v oblékání.

Červené žilky a plastika

Plastická chirurgie dokáže estetické problémy s křečovými žilami odstranit. Toto jsou tři základní metody:

Miniinvazivní operace CHIVA: Je vhodná při poškození menších žilek mimo hlavní kmen, kdy chirurg odstraní poškozené části.
Léčba laserem:
Je vlastně nechirurgický zákrok, kdy pomocí vlákna diodového laseru dojde k zatavení žíly z vnitřní strany, a tím k zneprůchodnění.

Sklerotizace: Léčba spočívá v injekční aplikaci speciální látky přímo do žilky tenkou jehličkou. Žilka je zevnitř chemicky zničena a následně ji tělo samo vstřebá.

 

A co prevence?

 

V mnoha případech toho při křečových žilách moc nenaděláte, je ale maximálně důležité aktivně se věnovat prevenci. Výzkumné studie prokázaly, že se tzv. varixy a žilní nedostatečnost vyskytují o 30 až 40 procent více u obézních pacientů. Z toho jasně vyplývá, že redukce váhy je žádoucí. V jídelníčku se snažte preferovat vlákninu.

 

Nejlepší prevencí je pohyb, i obyčejná chůze prospívá, takže hurá na procházky do přírody. Plavání nebo jízda na kole vám také zaručeně prospěje, ale ne tak každý sport obecně. Zátěžové posilování, aerobik či běh raději vynechejte.

 

Myslíte, že je nutné se stydět za křečové žíly? Je lepší vyhovět psychickému komplexu z křečových žil, nebo fyzickému pohodlí v krátké sukni?

 

Související: Křečové žíly? Zatočte s nimi!

  

Reklama