Věděla jste, že každá třetí žena nebo dívka se někdy potýkala se zánětlivým vaginálním onemocněním? Pálení, svědění, výtok, případně i bolest při močení nebo obtěžující zápach. S tím vším se žena musí potýkat, jestliže se v jejím pohlavním ústrojí přemnoží kvasinky, způsobující zánět. Jak se těmto obtížím vyhnout? A jak se s nimi vypořádat, když už je pozdě na prevenci?

Každá žena má v pochvě mikroflóru, která udržuje pohlavní orgány v rovnovážném a zdravém stavu. Příznivé bakterie vytvářejí žádoucí kyselé prostředí, ve kterém se choroboplodným organismům nedaří. Za nepříznivých podmínek však nastává riziko snížení množství laktobacilů (příznivých bakterií) a naopak zvýšení množství kvasinek (obvykle druhu Candida albicans).

Ke vzniku onemocnění z přemnožení škodlivých organismů přispívají:

  • teplé a vlhké prostředí, např. pokud žena zůstane dlouhou dobu v mokrých plavkách;
  • časté koupání v chlorované vodě, i když chlor působí antibakteriálně;
  • časté koupání v přírodě, především v rybnících a řekách.

Vaginální mykóza však není jen záležitostí letních měsíců a koupání. feel freshProblémy si můžete způsobit i nevhodným oblečením. Například upnuté kalhoty a obecně neprodyšný oděv vytváří ideální podmínky pro tvorbu zánětu. Někdy však můžete mykózu chytit nevědomky a velmi jednoduše - například po použití veřejných toalet. Pozor si dávejte i v horizontálním soláriu, vždy si ověřte, zda provozovatel po každém použití solárium dezinfikuje.

Když už prevence nestačí

Některé ženy jsou k vaginálním mykózám náchylnější. Téměř polovina z těch, které se někdy s problémy pohlavního ústrojí potýkaly, se léčí opakovaně. Přestože se po koupání ještě osprchují a převléknou do suchých plavek, poševnímu onemocnění se nevyhnou. V takovém případě je nutné zahájit okamžitě efektivní péči.

Jak na mykózu chytře vyzrát

Existují prášky, čípky, výplachy. Pokud dáváte přednost přirozenému a především přírodnímu léčení, pak si můžete vybrat chytrou houbu. Jedná se o zcela přírodní léčivou látku Pythium oligandrum, jejíž účinky si nechali dva Češi v nedávné době patentovat. Chytrá houba je predátor, který parazituje na kvasinkových či plísňových mikroorganismem. Houba se jimi živí, čímž je v podstatě zneškodní, a následně zmizí spolu s přirozeným procesem regenerace pokožky. Pokud se nežádoucí organismus schovává, houba jej dokáže rychle vyhledat a zneškodnit. Na druhou stranu vůči lidským buňkám je zcela lhostejná, nikdy je nenapadne. Máte-li zájem dozvědět se o chytré houbě a jejích možnostech více, podívejte se na www.chytrahouba.cz.

Reklama