Přiznávám, nejsem příznivcem počítačových her a mystery příběhů v jakékoliv podobě. Nicméně gotická atmosféra nového projektu, který anoncovala distribuce jako nejdražší film realizovaný na území ČR a ve spolupráci se zdejšími profesionály, mě pobídla, abych se šla na film VAN HELSING podívat.

Současná  premiéra není prvním filmovým zpracováním dobrodružství tohoto hrdiny. Legendárního lovce upírů, který vystupoval již v několika vampířích opusech, ztělesňoval např. Sir Anthony Hopkins ve filmu DRACULA  režiséra Francise F. Coppoly. Poslední verzi příběhu o Van Helsingovi – světci nebo vrahovi – natočil americký režisér Stephen Sommers a českou premiéru měla v první dekádě května.

Po veleúspěších jeho filmů MUMIE a MUMIE SE VRACÍ předkládá autor scénáře a režisér v jedné osobě divákům pozoruhodný příběh, ve kterém neohrožený bijec všech nestvůr Van Helsing stojí proti několika protivníkům - proti Jekyllovi a Hydovi, Drakulovi a jeho upířím nevěstám, Vlkodlakovi i Frankensteinovi. A to není výčet zdaleka naplněn.

Jeho Van Helsing patří do skupiny neohrožených bojovníků, kteří na naší Zemi žijí již mnoho staletí, a protože jejich selhání v dobách prvotních – kdy byli anděly, božími bojovníky, nebo ideologickými vůdci apod. – bylo veliké, musí se vykoupit dlouhým a těžkým pobytem v slzavém údolí zvaném lidský život. Tak i dr. Abraham Van Helsing - jehož vyslala církev, aby bojoval proti zlu. Doprovází jej pouze Carl, jakýsi anděl druhé třídy, nebo taky Sancho Panza, prostě jakýsi jediný ochránce, kdyby všechno ostatní selhalo.

Podívaná, kterou by bylo možné žánrově označit jako něco na pomezí historického mystery filmu a počítačovou hrou, pracuje s neustálým napětím dosahovaným šíleně rychlým střihem.

Na počátku vidíme černo-bílý úvod, který je přímou citací starých holyvoodských hororů s Frankensteinem Borise Karloffa. Entrée má diváka uvést do Transylvánie, kde se bude příští příběh odehrávat.

Dobře čtete, příští! Neboť teď ještě náš hrdina láme vaz chlápkovi podobnému Quasimodovi. Věží Notre Dame vidíme průhledy na „Paříž“, s chronicky známými pražskými lucernami. Když je zlosyn na kolenou, zjistíme, že je to nebohý Dr. Jekyll se svým nechvalně známým alter egem – panem Hydem. Už tento úvod předznamenává, že půjde do tuhého! A tak zrůdy celého světa, spojte se! Proti jedné takové – ale přímo kultovní – proti hraběti Drákulovi – stojí již po staletí rumunská šlechtická rodina, z níž zůstali k boji pouze dva nejmladší členové. Po invazi upířích poslů zbude dokonce pouze šlechtická dcera jménem Anna Valerious, cikánská princezna, která se spojí s legendárním lovcem upírů Vanem Helsingem.

Titulní roli hraje australský herec Hugh Jackman, jako princezna se představuje Kate Beckinsaleová. Richard Roxburgh ztělesňuje hraběte Draculu, Will Kemp je Vlkodlakem a David Venham představuje Carla. „Australani a ‚přivandrovalí‘ Angličani“, hráli v pražských ulicích a interiérech v americké produkci, aby vytvořili film o všech strašidlech starého kontinentu.

Herečtí představitelé patří k předním hvězdám současného filmu: Hugh Jackman má z Austrálie velké zkušenosti jak na divadelní scéně, tak ve filmu, ale také vystupoval v londýnském Národním divadle a částečně spolupracoval s uznávanou produkcí Trevora Nunna z Oklahomy, jako jeden z jejích nejlepších představitelů. Hollywood ho přivítal s otevřenou náručí. Hrál Volverina ve filmu X-MEN a po boku Meg Ryanové v romantické komedii KATE A LEOPOLD a s Johnem Travoltou v thrilleru SWORDFISH. V současnosti vystupuje již 12. měsíc jako zpěvák a autor Písní Peter Allen ve hře THE BOY FROM OZ na scéně Imperial Theater na Broadwayi.

Kate Beckinsaleová v roce 1993 debutovala po boku Keanu Reevese a Kenetha Branagha ve filmu MNOHO POVYKU PRO NIC. Tenkrát byla ještě studentkou na Oxfordské univerzitě a neměla jasno v tom, zda se vlastně chce stát herečkou. Ale doba, kdy se zabývala francouzštinou a ruštinou,  už je dávno pryč. Místo toho se Beckinsaleová stala jednou z nejpopulárnějších britských hereček v Hollywoodu. Poté, co vytvořila postavu příjemné zdravotní sestry v populárním, ale kritikou mizerně hodnoceném filmu PEARL HARBOR (2001), jí byla nabídnuta role ve filmu UNDERWORLD a v zápětí následovala nabídka na zatím nejvýznamnější roli ve filmu VAN HELSING. Připravuje se na roli legendární Avy Gardnerovové ve filmu Martina Scorseseho, THE AVIATOR a pak bude následovat pokračování filmu UNDERWORLD.

Film Van Helsing ocení znalci počítačových triků a taky výtvarná stránka stojí za zmínku. Stavba městečka a stejně tak výběr interiérů je realizován s vědomím historických souvislostí. To však nic nemění na realitě, že v důsledku scénáristické nenasytnosti vznikl projekt plný zmatených postav, motivů naznačených a nikam nevedoucích, monstrózní dort o tisíci svíčkách,  který ale nikomu nepřinese radost.

Jednou z důležitých skutečností,  proč je potřeba se komerční podívanou na upíří téma zabývat,  je fakt,  že projekt se celý natáčel na území Čech a v Praze. Ta je střídavě Londýnem, Paříží i Budapeští. Jako palácový interiér při plesu upírů, který pořádá hrabě Drakula, posloužil kostel sv. Mikuláše na Malé Straně. Tady vsunu jednu poznámku jakoby odjinud: Nedávno jsem kolem tohoto nádherného barokního kostela procházela se svými dětmi. Po snaze se dostat dál do kostelní lodě, mě zastavili prodavači vstupného. Všude byly zábrany a hlídači, aby náhodou někdo, kdo se chtěl jít do kostela pomodlit, nezapomněl zaplatit vstupné. Prošla jsem několik kostelů v různých evropských městech, ale nikde po mně vstupné nechtěli. Světci na Škrétových obrazech i Práchnerovy sochy se sice s údivem dívali na tančící upíry a ale pokrytecká církev zato bez skrupulí inkasovala jak od amerických produkcí, tak od státu i od náhodných turistů a věřících.

Kromě českých filmových profesí mimo obraz se filmem prolnou i čeští komparzisté a taky představitelé menších rolí. Jednou z těch, která do děje malým zástojem zasahuje, je selská dívka v podání Dany Morávkové. Právě kreace, v níž vzpomenuté děvče nabídne náruč druhořadému andělovi Carlovi, patří k těm, kterou režisér odlehčuje napětí a vnáší humor do truchlivé atmosféry temného Drakulova doupěte.

Zajímavou stránkou projektu je i hudba Alena Silvestriho a taky pasáž zpívaná  slovenskou sopranistkou Zuzanou Ďurdinovou.

I když příběh končí smrtí princezny, pohádka končí smířením. Nestvůry jsou zničeny a nad vodami se vznáší zachráněný duch Anny i všech jejích předků. Film Van Helsing patří k filmům, které se v remakové podobě snaží vypořádat s tématem, často zobrazovaným. Frankenstein od dob,  kdy jej Mary Schelyová přivedla do literatury, stejně tak Dracula a všichni jeho krvežízniví souvěrci v různých knížkách lidového čtení měli značnou přízeň publika v každé době.
Tenkrát pod duchnou při svíčkách, dnes v pološeru kina.      

Reklama