Nestihám! Nestíhám! Nestíhám! Také se vám tato slova vkrádají do myšlenek a konverzací s přáteli a rodinou víc než je zdrávo? To, že kolem nás proudí neskutečně hektický svět, nemusí znamenat, že se budeme i my chovat jako štvanci doby.

stres

Stejně jako bylo donedávna oblíbeným konverzačním tématem počasí, boduje v posledních letech při jakékoliv příležitosti žehrání na to, jak málo času máme a že nic nestíháme. Co se stalo, že si všichni (nebo skoro všichni) připadáme jako honicí psi? A co hůř – hroutíme se pod tou nesnesitelnou těžkostí bytí…

Opravdu za to může současný svět, ve kterém žijeme díky moderním technologiím mnohem rychleji, než tomu bylo dřív?

Lothar Seiwert, autor knihy Simplify your time (Konečně mít čas, Anag), vysvětluje, že čím víc se toho stane, čím rychleji se pohybujeme, tím zhuštěněji se utváří čas. Že vám to dává smysl a není vám tedy pomoci? Nemáme prý ztrácet naději.

Tady je několik jeho rad, které by nám měly zase vnést řád a zpomalení do našich uštvaných životů

  • Chovejte se, jako byste čas měli. Pracujte pomaleji a hlavně v tempu, které je vám příjemné.  Lothar Seiwert, autor knihy Simplify your time (Konečně mít čas, Anag
  • Rychleji neznamená lépe. Nejsme třídící stroje a své pracovní tempo nemůžeme zintenzivňovat donekonečna. Nedovolte, aby vás okolnosti dotlačily k tomu, že pojedete jako robot…
  • Místo kvantity vsaďte na kvalitu!
  • Naučte se poznat, kdy máte dost a na další nabídky či úkoly říkejte NE.
  • Odpojte se! Internet je dobrý pomocník, ale zároveň neskutečný žrout času a stresor. V jeho přítomnosti se doslova topíme v nepřeberném množství informací z celého světa.
  • Nesnažte se dělat víc věcí najednou. Dávno už neplatí, že multitasking vede k větší produktivitě. Naopak. Uděláme možná mnoho věcí, ale žádnou ne dost pořádně. Vraťme se ke starému dobrému pravidlu: jedno po druhém.
  • Dělejte si přestávky! Bez přestávek není výkon.
  • Čtěte knihy, choďte na procházky, koukejte do zeleně a začněte třeba malovat.

Tip do knihovničky nebo na noční stolek

David Michie: Proč je bdělá pozornost lepší než čokoládaDavid Michie: Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda

Pronásledují vás každý večer myšlenky na to, co vše jste zase nestihli? Sáhněte po knize, jež vás postupně naučí, že svými myšlenkami nemusíte být ovládáni, ale můžete je jen tak pozorovat. Když prý začneme aktivně ovlivňovat to, co probíhá v naší mysli, a převezmete odpovědnost za směr a dráhu svých myšlenek, můžeme také rozhodovat o tom, kudy a kam vás myšlenky povedou.

Díky praktikování tzv. bdělé pozornosti, jež je v knize podrobně vysvětlena, lze čelit stresu, zlepšit pracovní výkon a hlavně navodit pocit životní spokojenosti.

Autor knihy napsal například půvabné dílko Dalajlamova kočka.
Vydalo nakladatelství Synergie.

Přečtěte si také:

Reklama