63ea23b7851c3obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Klasický diář
Pokud máte týden plný aktivit, v práci spoustu úkolů a máte v tom zmatek a nestíháte, je čas si pořídit diář. Ten klasický papírový s tužkou. Zapomeňte na popsané útržky a papíry, které se válí na různých místech a vy je nemůžete najít. Doporučujeme si nepořizovat nejmenší verzi diáře, do toho se vám nebude dobře psát a bichle ve formátu A4 také není nejlepší nápad. Nejideálnější je velikost A5. Jakmile si na diář zvyknete, nedáte bez něj ani ránu

Bullet journal
Nevyhovují vám předtištěné diáře, i když jste jich vyzkoušeli už spoustu? Tak to jste ideální adept pro bullet journal. Co to je? Je to diář, který si vytváříte sami. Základem jsou tečkované bílé listy v sešitě, které si rozvrhnete přesně podle toho, jak potřebujete a kolik místa na jaký den potřebujete. Výhodou je, že můžete začít kdykoliv. Na začátku to možná bude chtít trochu víc práce, ale jakmile si to osvojíte, zvyknete si, nebudete bez toho umět fungovat.

Sdílený elektronický kalendář
Pokud se potřebujete sladit s diářem někoho jiného, třeba s příbuznými, není nic jednoduššího, než si spojit kalendáře. Budete k tomu potřebovat jen elektronický kalendář a samozřejmě budete muset do kalendáře zapisovat. Vaše zapsané události se objeví i dalším osobám a budete mít přehled vzájemně o svém čase.

To-do listy
Každý den ráno se vám v hlavě promítají všechny úkoly, které musíte udělat a v diáři už na to nemáte místo? Od toho jsou nejlepší to-do listy, které si můžete napsat na malé papírky a přilepit na lednici, do diáře a až budete mít vše splněno a odškrtnuto, jednoduše vyhodíte. To-do listy si na další den ideálně tvořte už večer.

Plánovače
Plánovače si můžete koupit, nebo si je vytvořit doma podle svých preferencí. Bývají na měsíc, ale i na týden a můžete si v nich jednoduše plánovat třeba jídelníček, cvičení nebo odškrtávat, jak se vám daří plnit předsevzaté cíle. 

Určete si priority
V time managementu je důležité uvědomit si, co je a co není důležité. Přemýšlejte nad úkoly a nezačínejte těmi, které nehoří. Pak se vám stane, že kvůli tomu nebudete stíhat to, co opravdu musíte udělat. Klidně si úkoly vždy sepište a určete jim důležitost a také přibližný odhad toho, kolik času vám zaberou. Lépe se vám bude plánovat.

Naplánujte si i odpočinek
Produktivní budete jen tehdy, pokud budete i odpočívat. Nezahlťte se pouze úkoly a povinnostmi. Do svého harmonogramu zakomponujte i odpočinek a relax. Pokud to neuděláte, bude vám chybět a nebudete mít dostatek sil ani na úkoly, které splnit musíte. Zkrátka se vám vše bude dělat hůř.

Naučte se říkat NE
Pokud chcete vyhovět všem, nebudete to stíhat a odrazí se to na tom, že nic nebudete dělat pořádně. Podívejte se do svého diáře a pokud už na danou aktivitu čas nemáte, zkrátka ji odmítněte. Nemusíte vše zvládnout za každou cenu. Ačkoliv se to nezdá, i toho je součástí správného time managementu.

Aplikace
S plněním úkolů vám pomohou mobilní aplikace. Timely aplikace je placená, ale díky ní zjistíte, kolik času vám daná aktivita trvá a kolik času na ni tedy potřebujete. Můžete v ní plánovat svůj čas a úkoly, ale i jiných lidí, dokonce i celých skupin. Je dostupná na iOS i na Androidu. Cozi Family Organizer se bude hodit těm, kteří chtějí mít přehled o tom, co zrovna dělá někdo jiný. Do aplikace zadáte aktivitu, kterou zrovna vykonáváte a čas, ostatní to mohou sledovat a funguje to samozřejmě i naopak. V aplikaci můžete vytvářet i seznam úkolů nebo třeba nákupní seznam nejen pro sebe. Evernote je vylepšená verze poznámek. Ukládejte fotky, text a můžete také nahrávat hlasový záznam. Vše můžete rozdělovat do skupin. V aplikaci Asana si zase můžete plánovat úkoly a přiřazovat k nim i termíny, do kdy je musíte splnit. Aplikace vám úkol rozdělí časově a každý den vám napíše, kolik času byste na něm měli strávit.

Zdroj: Webtrh, Pruvodcepodnikanim, Slack, Albacr

Čtěte také: