Paní Pilařová se narodila na konci 20. let minulého století. Žasněte, jak skvěle vypadá a působí duševně i fyzicky nesmírně svěže. Jak to, že je v tak úžasné formě?

Zajímalo mě to, a tak jsem ji požádala o rozhovor.

foto

foto

Na vernisáži s panem doc. PhDr. Václavem Ledvinkou, CSc., ředitelem Archivu hlavního města Prahy a herečkou Milenou Steinmasslovou (foto: Jana Pertáková – Jelínková)

Paní Pilařová mě přivítala v Clam Gallasově paláci, kde vystavuje starší, ale i nejnovější – letošní – obrazy. Procházely jsme spolu všechny sály, já si je konečně bez davu lidí v klidu prohlédla. Paní Pilařová odpovídala pohotově, s nadhledem a často se smála.  

Malujete krajiny a pražské motivy podle skutečnosti? To musí být náročné…
Samozřejmě! Všechno si musím alespoň nakreslit a na to místo jdu třeba několikrát. Musím si to zažít, protože to je to, co je nejdůležitější – aby tam člověk do toho dal něco svého, ze sebe... V obraze musí být prožitek, nejen realita. 

Malovat se dá v každém věku?
Zatím ano, zatím i v tomhle mém pokročilém věku, jestli ho tedy můžu za pokročilý považovat (směje se).

Udržuje vás práce v kondici?
Pokud člověk může dělat to svoje dál, co dělal rád celý život. Byla to mimořádná klika, že jsem mohla dělat to, co mně bavilo, což není každému dopřáno, tedy většinou. Často lidé chodí do práce a z práce otrávení.

foto

(foto Jana Petráková-Jelínková)

Po kom jste zdědila talent?
Po otci a rodové linii z jeho strany.

Podporovali vás v touze po uměleckém povolání rodiče?
Otec ne, ačkoliv to byl velmi zručný kreslíř – malováním se ale neživil. Ale bratr mě hodně podporoval! Byl až bravurní kreslíř. Táta byl dost otrávený, když už jsem se bez jeho souhlasu dostala na školu.

Ale vy jste si výtvarnou školu nakonec prosadila.
Ano, prosadila. Byla jsem moc šťastná, že jsem se na Akademii dostala.

Kolik vám bylo let, když se váš talent projevil?  
Těžko říct, kdy to byl už talent, nebo jenom dětská záliba v kreslení. U nás v rodině se vždycky kreslilo, ale žádné velké umění, jak já říkám „čmáranice“. Víte, ale to geniální dítě, to byl můj bratr. A všechny tetičky a všichni strýcové ho obdivovali, jak mu to jde, jaký je kreslíř a malíř. A také ve škole. Já jsem si dělala svoje v jeho stínu – nikdo si mě moc nevšímal. Ale pak to přece jenom dostalo větší grády, takže jsem šla za tím.

Asi o to větší to pro vás byla výzva, že? Chtěla jste dokázat, že jste stejně dobrá, jako on?
Já jsem s ním nechtěla soupeřit, ale prostě mě to táhlo.

A bratr se stal také malířem?
Přemýšlel nad tím, ale nakonec vystudoval architekturu. Vystavuji tady také jeho obrazy.

O to těžší, ale současně motivační, zřejmě bylo prosadit si vysněnou školu, že?
Určitě, nakonec jsem to ale dokázala a na AVU absolvovala v roce 1956. Taková zajímavost: Studovala jsem např. s Radkem Pilařem, ale příbuzná s ním nejsem, je to jen shoda jmen.

Čím byste byla, kdybyste nebyla malířkou?
Tak to nevím, to si vůbec nedovedu představit….

Váš manžel byl také z branže?
Ne, byl úplně mimo: Tajemník lyžařské sekce ČSTV – seznámili jsme se na lyžích.

Co vaše dvě děti Helena a Petr? Zdědily po vás talent?
Děti ani tak ne, ale vnuci a vnučka Klára. Tady máte jejich portréty a pod nimi obrázky, které vytvořili, když byli malí.

foto

Jaký byl život pražské bohémy, studentů i výtvarníků v letech vašeho mládí? Bouřlivý?
Tak to bohužel neznám! Vdávala jsem se příliš brzy a porodila dvě děti, takže moje flámování spočívalo v ponocování s dětmi, když byly nemocné. Na druhou stranu mě moje děti hodně inspirovaly: Začala jsem malovat dětské portréty, čímž jsem se odlišila - dětskou figurální malbu dělal totiž málokdo.

Jste v obdivuhodné fyzické i psychické kondici, jak si ji udržujete? Dělala jste v životě třeba nějaký sport?
Do 80 let jsem jezdila na kole a do 57 jsem jezdila na sjezdovkách. Potom po úraze už jen na běžkách. Ale hlavně hodně toho nachodím za malováním - a navíc, stojan a barvy něco váží!

Ptala jsem se svých kamarádek, na co by se vás zeptaly – jedna byla se mnou na výstavě a všimla si, že malujete často zátiší květiny a s vínem… Dáte si ráda skleničku?
To víte, že jo! Ale nikdy při malování!

Nejvíce ji zaujal obraz Becherovka a Bromélie, trvala na tom, že mě u ní vyfotí.

foto

Jéje, ten obraz má svou historii! Byl první, kterým jsem zahájila nový ateliér, ten už jen ve třetím patře. Becherovku jsem si nalila a bromélii jsem dostala od svých spolužáků. Chodím schody dolů a nahoru nejméně jednou denně!

Aha, tak to už je mi jasné, proč jste tak fit! Říkala jste, že většinu života jste tvořila v 5. patře bez výtahu. Ta druhá kamarádka by ráda věděla, jestli jste malovala i akty, a co je pravdivého na tom, že každý malíř spí se svou modelkou (ve vašem případě malířka s modelem).
Tak to je velká fáma! Akty jsem malovala jen ve škole a představa, že bych něco měla s modelem, je absurdní! Člověk se plně soustředí na malování a tohle vás ani nenapadne!

Co byste poradila našim čtenářkám, když si koupí nějaký pěkný obraz – kam ho pověsit?
No… hlavně pod obrazem by neměl být vzorek na stěnách, jak je dnes zase moderní, nejlepší je nějaká neutrální, klidná malba, jako tady - tady v Clam Gallasově paláci jsou sály vymalovány v původním odstínu. A pak už záleží na vkusu… Já osobně si myslím, že nad jídelní stůl se například hodí zátiší! Důležité je, aby obrazy měly odstup – podívejte se, třeba na tenhle se nemůžete dívat zblízka!

Je lepší koupit originál, nebo stačí reprodukce?
Určitě originál, a když už kopii, tak kvalitní a hlavně nějakého opravdu dobrého obrazu!

foto

Malířka s celou rodinou (foto Martin Pilař)

A pokud se vám líbí, milé čtenářky, líbí díla paní Pilařové, některé budou jistě na prodej - galerii najdete tady: www.pilarova-kverkova.cz

Reklama