70. léta nebyla jen dobou hippie. Rozjela se i nejúspěšnější skupina všech dob, švédská ABBA. Podívejte se na jejich odvážné modely, vzaly byste je na sebe také? Víte, jak vypadají a co dělají členové kapely dnes?

 

Agnetha Fältskog

Björn Ulvaeus
Benny Andersson

Anni-Frid Lyngstad

 

Členové skupiny ABBA v době největší slávy rozhodně nedávali bulvárnímu tisku dostatek skandálních témat tak jako většina dnešních celebrit. Ne, že by v sedmdesátých letech bulvár ve světě nefungoval, ale severská čtveřice si skutečně víc hleděla hudby než bujarých večírků plných alkoholu a drogových excesů.

 

O to četnější byly nejrůznější spekulace o zákulisí vztahů v kapele, mileneckých avantýrách a manželských neshodách. Jak to ve skutečnosti bylo, to se asi nedozvíme, ale neshody mezi jednotlivými členy byly nakonec jediným zřejmým důvodem, proč se ABBA rozpadla.

 

Začátky a průlom

Na počátku stála autorská dvojice Björn a Benny (B&B), kteří společně tvořili písně od konce 60. let. Psali pro různé umělce, mezi tím i pro blonďatou zpěvačku Agnethu a brunetu Anni-Frid, později známou jako Frida. Obě se objevily na prvním albu B&B nazvaném Lycka v roce 1971, ale nikoho v té době neoslovilo. Následně k sobě pánové obě dámy přibrali a založili seskupení ABBA. Björn se navíc oženil s Agnethou a Frida se zasnoubila s Bennym.

 

Průlom přišel až s vítězstvím v soutěži Eurovision, kterou známe i u nás. Vítěznou skladbou bylo Waterloo. Text romanticky přirovnává ženu, jež podlehla muži, ke kapitulaci Napoleona. Získali si tím i dirigenta orchestru, který během jejich vystoupení v soutěži řídil hudebníky v napoleonském klobouku.

 

Na vrcholu

 

ABBA od té doby sbírala jeden úspěch za druhým. Její skladby od té doby pravidelně bodovaly, když ne na prvních, tak na předních příčkách světových hitparád. Kapela se dokonce chytila ve Velké Británii, USA i Latinské Americe. Lépe než slova budou o nejúspěšnějším období skupiny vypovídat tyto skladby.

 

Waterloo -  záznam z Eurovision 1974                  
Mamma Mia

S.O.S.                                                                     
Fernando


Pád a konec


Rozpad skupiny předznamenaly potíže v partnerských vztazích hudebníků. Koncem roku 1978 se po dlouhých letech vzali Benny a Frida. Bylo to ve stejný rok, co se Björn rozvedl s Agnethou. Spekulovalo se o nevěře a vzájemné nenávisti Agnethe a Fridy, ale ani jeden z nich to nepotvrdil. O tři roky později se rozvedli i Frida s Bennym. Napjaté vztahy v kapele se definitivně projevily rozchodem hudebníků v roce 1983.

 


A co dál?


Björn a Benny po rozpadu ABBA složili úspěšný muzikál Chess. V muzikálech pokračovali, nejnovějším je Mamma Mia, který od té doby slaví úspěch po celém světě a zavítal minulý rok i do Prahy. Björnovi byla nabídnuta dráha politika, což odmítl. Vzal si za ženu modelku Lenu Kallersjö, se kterou spokojený multimilionář žije dodnes.


Benny začal zvelebovat domácí sídlo, usadil se a vzal si televizní reportérku Monu Norquist, se kterou se mu žije asi lépe než s divokou Fridou. Zajímá se o švédskou lidovou hudbu a vlastní farmu s chovem závodních koní. Velmi svérázným dílem je album sestavené z ptačího zpěvu. V roce 1998 se stal členem správní rady Stockholmské opery.

 

Agnetha po rozpadu manželství s Björnem chtěla odejít ze scény, ale byla přemluvena, ať ještě zůstane. Psychicky těžko snášela cestování, spekulace v tisku, pronásledování novináři atd. Navíc měla neustálý dojem, že zanedbává výchovu svých dvou dětí. Někdy se uvádí, že způsobila rozpad skupiny, ale později v rozhovorech naopak jako jediná říká, že by se sjednocením ABBA souhlasila.

 

Frida se už během účinkování v kapele ukázala jako „pařmenka“, když nevynechala žádný večírek. Pokračovala v tom i po rozpadu. Natočila dvě méně úspěšná alba, která měla daleko do komerční líbivosti ABBA. V roce 1993 se provdala za německého prince Ruzzo Reusse, příbuzného švédského krále, se kterým se znala od roku 1984. V roce 1996 se nečekaně vrátila na hudební scénu, když vydala úspěšné album Djupa Andetag (ve švédštině). Též se angažuje v ekologických organizacích. Její život doprovází mnohé tragédie. Její dcera Lise-Lott zahynula při autonehodě v roce 1997 a její třetí manžel zemřel na rakovinu ve věku pouhých 49 let.Bjorn a BennyBjorn a Frida

 

 

 

 
Agnethe

 

 

 

Líbí se vám ABBA? A co jejich modely? Podlehli jste ABBA mánii?

Reklama