=Ochranu kůže před slunečními paprsky nám vědci doporučují už dlouho, v posledních letech ale narůstají pochyby, že to stačí. Životní styl se v současnosti prudce mění, a mnohdy se tak na naší pleti více než sluneční záření podepisuje tzv. modré světlo. Světlo, které září z obrazovek našich počítačů a telefonů.
5f633e9a69614obrazek.png
Foto: Shutterstock

Modrá není dobrá

Vzhledem k tomu, že průměrný člověk tráví před počítaček minimálně šest hodin denně, je otázka stárnutí pleti a vlivu modrého světla na místě.
„Modré světlo narušuje náš spánek tím, že snižuje hladinu spánkového hormonu melatoninu. Byla potvrzena časová souvislost – když jsme tomuto záření vystaveni v noci po dobu 1,5–2 hodiny, produkce melatoninu významně klesá,“ vysvětluje dermatoložka Hajnalka Méryová Faragó z Marionnaud a dodává: „Modré světlo může také ovlivňovat biologický rytmus kožních buněk a tím snižovat schopnost jejich přirozené obnovy. Další studie prokázaly, že modré světlo způsobuje i oxidativní stres, snižuje tedy schopnost buněk vypořádat se s volnými radikály, což může přispívat k předčasnému stárnutí kůže.“

Zajímavé je i to, že paprsky modrého světla se dostanou do pokožky hlouběji než záření UVA a UVB. „Modré světlo proniká až do dermis, druhé vrstvy kůže, kde vzniká kolagen, elastin a kyselina hyaluronová, které jsou potřebné pro hydrataci a udržení mladistvého vzhledu pokožky. Ještě 24 hodin po osvícení pleti je narušena celistvost ochranné kožní bariéry, což vede k vysušení kůže a vzniku drobných vrásek,“ vypočítává Méryová.


5f6337bacd6a0obrazek.pngSisley 4299 Kč / Biotherm 799 Kč / Ioma 1199 Kč / Ioma 1499 Kč / Rexaline 1499 Kč

Jak se můžeme chránit?

  1. Začněte tím, že ve večerních hodinách budete své přístroje přepínat do režimu tzv. night shift (posouvá barvy obrazovky do teplejších odstínů), čímž zmírníte intenzitu modrého záření.
  2. Chraňte svou pleť pomocí kosmetiky. Pozornost zaměřte na produkty, které obsahují antioxidanty, např. vitamin E, C, A a jeho deriváty. Některé přípravky, které chrání pleť před UV zářením, filtrují také modré světlo. Na výběr jsou krémy, primery, make-upy i obličejové mlhy, které lze pro osvěžení použít kdykoli v průběhu dne.
  3. Pokud nežijete na horách nebo na pustém ostrově, je třeba pleť chránit i před dalším znečištěním, kterému je dennodenně vystavena. Zajímat by vás měly tzv. anti-pollution produkty, které brání pokožku před volnými radikály, výfukovými plny či cigaretovým dýmem. Tyto látky jsou zákeřné v tom, že se nedrží pouze na povrchu kůže, ale díky malým rozměrům dokážou proniknout hlouběji. Přispívají tak ke stárnutí kůže, vzniku vrásek a hyperpigmentaci. Znečistění ovzduší bylo spolu se slunečním zářením identifikováno jako hlavní příčina předčasného stárnutí pleti. Vybírejte proto produkty s aktivními složkami, mezi které patří ceramidy, antioxidanty, výtažky z řas, zelený čaj, probiotika nebo minerální filtry jako oxid zinečnatý. Tyto složky vytvářejí na povrchu kůže ochranný film, mají protizánětlivé účinky a obnovují kožní bariéru.

5f633f871aee7obrazek.pngThalgo 1499 Kč / Marionnaud 249 Kč / GA-DE 699 Kč / Erborian 449 Kč / Clarins 1759 Kč

Také si přečtěte:

Reklama