Mít chytré dítě je určitě snem všech matek. Ale co když přestanete svému dítěti stačit svými vědomostmi, intelektem a vzděláním? Stanete se pro něj brzdou? Dá se s tím ještě něco udělat?

clever

„Poučuje ve školce i učitelku, co má dělat, jak to má dělat, že tak to není a že je to jinak,“ stěžovala si jedna moje kamarádka na svého pětiletého génia. Ano, chlapec je velmi bystrý, zvídavý a na svůj věk chytrý jak rádio.
„Občas je těžké s ním vést dialog, protože mě neustále opravuje, poučuje a svým způsobem „buzeruje“. Je to palice tvrdohlavá a má mě doslova na háku. Už se děsím toho, až se s ním budu muset učit třeba matiku. Copak já si něco pamatuju ze školy? Vždycky jsem v podobných předmětech plavala. Jsem jenom vyučená švadlena a moje dítě má už teď v pěti letech jasnou představu, čím bude. Už nechce být traktoristou, ale pro změnu veterinářem.“
„To buď ráda, ne? Co by za to jiné matky daly, kdyby měly takového mudrolína, jako máš ty. Pořád lepší, než aby to byl ňouma, kterého musíš do všeho nutit a všude strkat. Kluk se dokáže zabavit sám, je ctižádostivý, všechno ho zajímá, všechno musí prozkoumat a rozpitvat. A buď v klidu, tu matiku se s ním určitě nebudeš muset učit, naopak on bude učit tebe.“
Moc vtipné jí to asi nepřišlo, ale její obavy jsem do jisté míry chápala.

Dvojka byla trauma

Mám mezi svými kamarádkami podobný příklad. Matka a nadprůměrně inteligentní syn. Když byl malý, měla obrovskou výhodu v tom, že ho nemusela nutit do učení. Vůbec neznala, co to je, když kluk práskne taškou do kouta, zmizí s ostatními kopat do mičudy a do noci smolí úkoly. Naopak, už od malička to byl typický intelektuál zalezlý ve svém pokoji a pilně studující. Byl natolik ambiciózní, že chtěl mít nejlepší výsledky ve třídě a každá dvojka byla pro něj traumatem.

Na třídních schůzkách si to jeho matka samozřejmě užívala. Byla to ona, kdo se pyšnil chválou na svého jedničkáře, a ostatní matky jí jen tiše záviděly. Jenomže postupem času jí začal synek přerůstat přes hlavu a nastal problém v komunikaci.

Ač je sama přirozeně inteligentní, nemá žádné vzdělání a její syn to bere jako handicap a dává jí to pěkně „sežrat“. Problém je i v rozdílných povahách. Ona je společenský extrovert a syn hloubavý introvert. Matku už teď podceňuje a bere ji jen jako kuchařku a hospodyni.

Co bych jí radila já?

Že už je asi trochu pozdě snažit se syna dohonit ve vzdělání. To není dost dobře možné. Pokud má ve svém životě něco, čím vyniká a čemu on třeba nerozumí, tím lépe. Ať už je to třeba pěstování kytiček, nebo malování.
Měla by k němu přistupovat tak, aby si uvědomil, že vzdělání a intelekt ještě naznamená lepší charakter. Ve svém životě se bude setkávat a muset komunikovat i s méně bystrými lidmi, než je on sám. Podceňováním a snižováním jejich kvalit sice bude demonstrovat, že má navrch, nicméně o kvalitách lidských, vrozené inteligenci a moudrosti se v tomto případě dá mluvit jen těžko.
A to by měla, podle mě, začít vštěpovat svému synovi. Dřív, než mu to dá najevo společnost.

Reklama