Na dušičky slaví v Česku stovky Tobiášů svůj svátek. Stále oblíbenější mužské jméno zatím v kalendáři nenajdeme. S tím se však nechce smířit iniciativa nespokojených rodičů z Královéhradeckého a Pardubického kraje, kteří se v těchto dnech vydali do boje za zviditelnění jmen svých synů. Na jejich straně je fakt, že dětí s tímto jménem každoročně přibývá.

„Podle staročeského kalendáře slaví Tobiáš svátek 2. listopadu, kdy se neslaví žádné jiné jméno svátek. Proto nemůže být s přidání jména žádný problém,“ vysvětluje celý proces autor iniciativy Tomáš Zdechovský z Třebechovic pod Orebem, který je otcem pětiletého Tobiáše.

Také maminka Tobiáše Helena Melicharová z Hradce Králové by ráda viděla jméno svého syna v kalendáři. „Chceme se obrátit na vydavatele kalendářů, protože to je jediný způsob, jak ovlivnit zveřejnění křestního jména,“ říká Helena Melicharová, která učí na Biskupském gymnáziu v Hradci Králové, kde se s tímto jménem také setkává.

Iniciativa dvou otců z Královéhradecka se rychle rozrostla

Původní iniciativa dvou otců z Královéhradeckého kraje se začala rychle rozrůstat. Dnes už ji podporuje několik desítek rodičů z Královéhradeckého, Pardubického a Olomouckého kraje, kteří se společně obrací na vydavatele kalendářů s žádostí o zařazení jména. Na oplátku jim slibují pomoc s prodejem jejich výrobku.

„Samozřejmě, že budeme podporovat kalendáře se jmény našich dětí. Vydavatel tak může získat stovky nových zákazníků,“ potvrzuje slib autor iniciativy Tomáš Zdechovský. Podle Zdechovského český kalendář je plný jmen, která často nemají své nositele, anebo jejich počet není ani v řádu desítek. Podle rodičů je potřeba reagovat na společenskou situaci a umožnit přidání jmen do kalendáře, zvláště když se jedná o tak rozšířené a populární jméno.

Jméno Tobiáš vzniklo z hebrejského Towijjáh a vykládá se jako „bůh je dobrotivý", nebo také „mým dobrem je bůh". V 16. a 17. stoletím patřil Tobiáš k nejfrekventovanějším jménům v českých zemích.

Iniciativu rodičů podpořily známé osobnosti

Se stejným problémem se potýkají Andělínové. Těch je u nás skoro stovka a své místo v kalendáři také nemají. Tatínek malého Andělína Jiří Seidler si pro svého syna přeje den, který by oslavoval jeho jméno. Podle něj je mnohem méně například Řehořů a Pankráců, kteří přesto mají svůj den, kdy mohou slavit.

Rodiče Tobiášů a Andělínů proto vyzývají ostatní, aby se přidali k jejich snaze zviditelnit tato jména. Podporuje je v tom i řada známých osobností. Například topmodelka Martina Šmuková nebo známý český umělec Kristián Kodet.

Jste pro zařazení těchto jmen do kalendáře, nebo je vám to jedno? Znáte někoho, jehož jméno byste v kalendáři nenašli? Podle čeho vybíráte jména pro své děti? Řídíte se kalendářem? Dala byste svému dítěti jméno, které v kalendáři nenajdete?

Reklama