Na dušičky slaví v Česku stovky Tobiášů svůj svátek. Stále oblíbenější mužské jméno zatím v kalendáři nenajdeme. S tím se však nechce smířit iniciativa nespokojených rodičů z Královéhradeckého a Pardubického kraje, kteří se v těchto dnech vydali do boje za zviditelnění jmen svých synů. Na jejich straně je fakt, že dětí s tímto jménem každoročně přibývá.
„Podle staročeského kalendáře slaví Tobiáš svátek 2. listopadu, kdy se neslaví žádné jiné jméno svátek. Proto nemůže být s přidání jména žádný problém,“ vysvětluje celý proces autor iniciativy Tomáš Zdechovský z Třebechovic pod Orebem, který je otcem pětiletého Tobiáše.
Také maminka Tobiáše Helena Melicharová z Hradce Králové by ráda viděla jméno svého syna v kalendáři. „Chceme se obrátit na vydavatele kalendářů, protože to je jediný způsob, jak ovlivnit zveřejnění křestního jména,“ říká Helena Melicharová, která učí na Biskupském gymnáziu v Hradci Králové, kde se s tímto jménem také setkává.
Iniciativa dvou otců z Královéhradecka se rychle rozrostla
Původní iniciativa dvou otců z Královéhradeckého kraje se začala rychle rozrůstat. Dnes už ji podporuje několik desítek rodičů z Královéhradeckého, Pardubického a Olomouckého kraje, kteří se společně obrací na vydavatele kalendářů s žádostí o zařazení jména. Na oplátku jim slibují pomoc s prodejem jejich výrobku.
„Samozřejmě, že budeme podporovat kalendáře se jmény našich dětí. Vydavatel tak může získat stovky nových zákazníků,“ potvrzuje slib autor iniciativy Tomáš Zdechovský. Podle Zdechovského český kalendář je plný jmen, která často nemají své nositele, anebo jejich počet není ani v řádu desítek. Podle rodičů je potřeba reagovat na společenskou situaci a umožnit přidání jmen do kalendáře, zvláště když se jedná o tak rozšířené a populární jméno.
Jméno Tobiáš vzniklo z hebrejského Towijjáh a vykládá se jako „bůh je dobrotivý", nebo také „mým dobrem je bůh". V 16. a 17. stoletím patřil Tobiáš k nejfrekventovanějším jménům v českých zemích.
Iniciativu rodičů podpořily známé osobnosti
Se stejným problémem se potýkají Andělínové. Těch je u nás skoro stovka a své místo v kalendáři také nemají. Tatínek malého Andělína Jiří Seidler si pro svého syna přeje den, který by oslavoval jeho jméno. Podle něj je mnohem méně například Řehořů a Pankráců, kteří přesto mají svůj den, kdy mohou slavit.
Rodiče Tobiášů a Andělínů proto vyzývají ostatní, aby se přidali k jejich snaze zviditelnit tato jména. Podporuje je v tom i řada známých osobností. Například topmodelka Martina Šmuková nebo známý český umělec Kristián Kodet.
Jste pro zařazení těchto jmen do kalendáře, nebo je vám to jedno? Znáte někoho, jehož jméno byste v kalendáři nenašli? Podle čeho vybíráte jména pro své děti? Řídíte se kalendářem? Dala byste svému dítěti jméno, které v kalendáři nenajdete?
Nový komentář
Komentáře
átéčko — #34 Jo holka,40 už mám dávno za sebou a děti skoro staré jako tvoje
denkas — #31 denkas — #30 Já slavím všechno. Sice neslavím narozeniny ale radost z dožití se.
Kdo chce znát můj věk, ať klikne na můj nick
Suzanne — #32 Tos mi připoměla, že muži mají ještě sváek na Jidáše a na Lazara.
Ať si dělá kdo chce, co chce
Otec a syn (a duch
) taky nejsou v kalendáři. Slaví to na Všechny svaté.
Eva Soukupová, RenataP — #3: Jména, která nejsou v kalendáři slaví na Všechny svaté, resp. 1.listopadu (v současnosti Felix), nikoli na Svátek zesnulých.
átéčko — #15 asi jsi mladá! To mě připomělo jednoho mladýho muže ,kterýmu byla vyčítaná nevěra! Už je to skorem 20let a on tenkrát prohlásil,že za to nemůže ,že se
mu ženský líbí,... a až mu bude 40 tak už za nima běhat nebude,protože už ho sex nebude zajímat! Měla sem teď sto chutí mu to připomenout!!Běhá stále!! Ale to jsem trochu odbočila od Jmen!
Myslím si taky ,že by se měl trochu kalendář změnit!
átéčko — #15 Proč bych neměla slavit! Je mě už po padesátce a stejně každej rok slavim! A nemam s tim žádnej problém a ani svůj věk netajim! proč taky!
Jo léta běží vážení! A všem!!
enka1 — #28 Vida, vida, jak jméno nese i vlastnosti!
Louisa — #24
To jsem od mamky taky často slýchávala a taky to někdy sedělo.
Milala — #21 Počkej po čtyřicítce!
Já mám svátek na čerta a mikuláše - a žádný med. Většinou každý zapomene, že ten svátek mám.
Louisa — #24 Domácké od Kunhuty bylo KUNKA! Mě pobavilo vysvětlení od Bébiny, jak vzniklo označení tlustých lidí. To jsem fakt nevěděla, že je to z původu jména Otylie, neboť toto jméno opravdu souvisí s hmotným bohatsvím.
OlgaMarie — #19 Kunhúto říkám dceři, když zase něco vyvede. Doteď jsem nevěděla co to znamená, ale teď jak to čtu, tak je to pro ni výstižný...
V kartotéce máme paní Pampelišku, Jitřenku a Jiskru. Všem dámám je kolem 90tky a jsou to super ženský, je s nimi legrace. Jak přišly ke jménům nevím, asi to tenkrát bylo normální.
Nejvíc se rodiče pomstili asi kolegyni mý mamky. Když jsme ještě radostně budovali socialismus, dali jí jméno Pětiletka a ona si pak vzala Pípala.
Tak moje jméno taky není v kalendáři a nikdy prý nebylo.Vůbec mi to nevadí a svátky jako takové taky neslavíme.Stačí narozeniny!
OlgaMarie — #19 Treba Otylie - majetek, stesti. Protoze driv kdo byl tlusty, mel se dobre? Chtit se pomstit, pojmenuju tak dite a poradne ho vykrmim. Aby Otylka byla opravdu otyla. Ne vazne, tohle jmeno je vhodne tak pro domaciho mazlicka.
Jupíí — #16 Haštal má langobarský původ a bylo to označení zemského správce.
Kunhuta mě rozesmála. Je to jméno z německého kunni - rod a gunt - válka,boj.
Myslím si, že kdyby lidé znali původ jména asi by ještě popřemýšleli.
átéčko — #15 Přečti si rady v knize Konečně přes čtyřicet. Tam se dozvíš, že žena nemá věk zapírat, spíš ho má hrdě oznamovat.
delfi.na — #12 Ona ani vsechna ceska jmena v kalendari nejsou. Mam staroceske a vyskrtli ho pred par lety i z toho staroceskeho kalendare. A mezi temi co je v kalendari je jich spousta nepouzitelnych. Kdo dneska pojmenuje dite treba Adolf? Nebo Pankrác, Kašpar, Vratislava, Rút, Otýlie, Horymír a podobne zhovadilosti, byt jsou to ceska jmena. Radeji bych tedy byla Kiara nez Vratislava. Ale je fakt, ze nektera jmena jsou mymi favority, treba Liliana.
... :-) taky bych vyházela, všelijaké ty Štedré dny, Nové roky, Cyrily a Metoděje, Mistry Jany a zařadila tam moderní Kunhuty a Haštaly. Je to velká dyskiminace, že nemohou jednou ročně pořádně slavit jmeniny.