Nejeden pediatr vám potvrdí, že spokojenost miminka začíná u čistého a zdravého zadečku, kterému bychom zejména u miminek měli věnovat zvýšenou pozornost. Dětský zadeček je totiž od přírody značně citlivý a náchylný k podráždění. Moč a stolice jsou vlivem rozkládání močoviny a uvolňování amoniaku vůči pokožce značně agresivní, přičemž zpravidla stačí jen pár hodin k tomu, aby na zadečku miminka napáchaly pořádnou neplechu.

Proč je podráždění zadečku důvodem nespokojenosti miminka?

Během dne na zadeček miminka působí řada různých vlivů, které nejčastěji vedou k jeho podráždění a zvyšují tak diskomfort vašeho děťátka. V častých intervalech dochází k vyměšování stolice i moče, které při delším kontaktu s pokožkou způsobují podráždění, což se nejdříve projevuje lehkým zarudnutím a následně se rozvíjí do formy rozsáhlých červených map spolu s bolestivými puchýřky. Svou roli sehrává také skutečnost, že moč spolu se stolicí je obklopena plenkou, která ačkoliv se může pochlubit dobrou absorpční vrstvou a prodyšností, přeci jen neumožní pokožce svobodně dýchat tak, jak by potřebovala. Pak tu jsou také jednotlivé vrstvy oblečení, kterých je u menších dětí zapotřebí mnohem více. V důsledku toho tedy snadno dojde k zapaření pokožky a to už během několika málo hodin. Přestože se miminka zas až tolik nepotí (oproti starším dětem a dospělým), stále k určitému vylučování potu dochází. Pokud tedy sečteme veškeré okolnosti, ani se nemůžeme našim nejmenším divit, proč jsou najednou plačtivější, než kdy předtím. Veškeré dění v plence vaše miminko cítí, tedy i počínající pálivý pocit na zadečku, který se plíživě dostává do formy plenkové vyrážky. A jinak, než pláčem, vám to jednoduše nedokáže říct.

Častá aktivita kolem zadečku předchází opruzeninám

Předejít problémům, zachytit první známky podráždění a také se urychleně zbavit již vzniklé vyrážky, můžete jedině tak, pokud se budete častěji věnovat pokožce zadečku vašeho miminka. Výbornou cestou, která je nejen řešením, ale také prevencí, je pravidelné větrání, které vám nepochybně doporučí každý dětský lékař. Kdykoli to jen jde, nechte miminko jen tak volně bez plenky a umožněte pokožce dýchat. Pokud byste se obávali zašpinění, určitě vám přijdou vhod jednorázové přebalovací podložky Linteo Baby s nepropustnou vrstvou, která prostor pod miminkem udrží vždy čistý a suchý.

Pravidelná výměna plenky by měla být samozřejmostí, stejně jako důsledná péče během očisty pokožky. Pokud je to možné, sprchujte při každém přebalování zadeček miminka vlažnou tekoucí vodou. V případě, že jste na cestách, pak volte šetrné vlhčené ubrousky, jež kromě jemné a účinné očisty zajistí pokožce hydrataci. V tomto směru velmi oceníte vlhčené ubrousky Linteo Baby, které jsou ideálním pomocníkem při přebalování hlavně během cestování Jejich výhodou oproti jiným ubrouskům je, že neobsahují žádné vonné složky ani alkohol, a proto nebudou pokožku vašeho miminka vysušovat ani dráždit.

Jedině hydratovaná a vyživená pokožka na zadečku může snadno bojovat proti podráždění. Nezapomínejte proto zadeček miminka pravidelně promazávat přírodními krémy, které pokožku zklidní, zmírní projevy podráždění a vytvoří na zadečku ochranný film, jež lépe zabrání kontaktu moče a stolice s pokožkou. Při každodenní péči o miminko oceníte ochranný dětský krém proti opruzeninám Linteo Baby s BIO měsíčkem lékařským, jenž díky svému přírodnímu a pečlivě vybranému složení poskytne citlivé dětské kůži šetrnou ochranu před opruzeninami. Dalšími cennými složkami jsou přírodní mandlový a kokosový olej, které se postarají o hydrataci a potřebnou výživu pokožky.

Proč nepodceňovat péči kolem zadečku?

Pravidelná a šetrná péče o zadeček podstatně snižuje riziko výskytu podráždění a zároveň pomáhá pokožce s její odolností. Je nutné poznamenat, že pokud péči o dětský zadeček podceníme, může se původní lehké zarudnutí nebo přítomnost menších opruzenin rozvinout do nepříjemné formy, která může mít různou podobu. Jmenujme například plenkovou dermatitidu, která patří k těm vůbec nejčastějším. Jedná se o kvasinkovou infekci, u které se tvoří velké oděrky a bolavé puchýřky rozsáhlého charakteru, jež se mohou přenést do podoby vřídků. Léčba je pak poměrně zdlouhavá a projevy zánětu jsou pro miminko značně nepříjemné. Správnou péči o zadeček proto nepodceňujte a snažte se udělat vše, co je ve vašich silách. Výsledkem bude šťastné a usměvavé miminko, což je pro každou maminku tou největší odměnou.

Více na LINTEO.CZ

Reklama