Cvičit před spaním bývá zvykem mnoha lidí. Kvůli časovému presu během dne, ranní neschopnosti vstát nebo zkrátka proto, že se jim v pozdních hodinách sportuje lépe. Pravdou ale je, že cvičení před spaním může velmi snadno rozhodit organismus a spánkový rytmus. A z toho důvodu budete nejen špatně usínat, budit se, anebo se probouzet neodpočaté, unavené a bez energie.

Sportem dokonale rozproudíte celý organismus a zaktivujete tzv. sympatický nervový systém, který se podílí na zvýšené srdeční aktivitě. Celé tělo se aktivitou nabudí, a proto není vhodné vyrazit večer do fitka nebo si nazout běžecké boty a vyrazit „potit krev“. Tím máte jasně nakročeno k neklidnému usínání.
5b963ce49b496obrazek.jpg
Pokud namítáte, že zase tak pozdě necvičíte, pravdou je, že tělu trvá nějakou dobu, než se zase zklidní. Cvičením se totiž do těla uvolňují endorfiny, kortizol, adrenalin a další chemikálie, které způsobují, že jsme čilejší a aktivnější. Tělo potřebuje také čas na vychladnutí, uklidnění, což trvá i několik hodin. Cvičení totiž způsobí, že se tělesná teplota zvýší na několik hodin!
„Příčiny nespavosti mají různý charakter a lze je rozdělit na vnější a vnitřní. Vnitřní příčinou může být psychická, neurologická nebo jiná choroba, stres, bolest, svědění, dušnost, nebo věk. K vnějším příčinám patří nevhodný životní styl, například nedostatek fyzické aktivity během dne, opakované zdřímnutí přes den, případně vliv prostředí. Nadměrný hluk, horko nebo světlo usínání a spánek ruší. Častým nepřítelem kvalitního spánku je také stres.

Kromě vnějších a vnitřních příčin může být nespavost způsobena i nesouladem našich biologických rytmů s rytmy spánku. Nejčastěji se tak s nespavostí setkáváme při posunu časových pásem při interkontinentálních letech, nebo u pracujících zaměstnaných ve směnném provozu,“ shodují se odborníci z www.dobry-spanek.cz.

Pravidlo tří hodin

Každý člověk na sportování a čas „po“ reaguje trochu jinak. Neurologové se však shodují, že ideálním měřítkem jsou tři hodiny před spaním, aby se tělo dostalo zpět do klidového režimu. A tak, je-li to jen trochu možné, sportujte ideálně ráno, případně hned po pracovní době, v čase, kdy má tělo dostatečný čas na regeneraci.

Také si přečtěte: