Svět je plný otravných lidí. Ať už je to holka, která přes celou tramvaj kváká do mobilu nebo chlap předbíhající ve frontě, protože „má na spěch". Těmto lidem se ale dá vyhnout. Jenže existuje místo, kde sprosťákům, lenochům a sobcům zkrátka neuniknete: vaše práce!

kolegyne

V zaměstnání tráví lidé většinu dne s těmi, které si nevybrali, ale musí s nimi nějak vyjít. Pracují přece pro stejného zaměstnavatele a mají stejný pracovní cíl. Nedávné výzkumy však ukázaly, že 52 % z 1 400 administrativních zaměstnanců běžně proplýtvají neuvěřitelné množství pracovní doby tím, že řeší konflikt s kolegou. Ze studie americké Thunderbird School of Global Management dále vyplynulo, že k tomu, aby došlo ke kompletnímu rozkladu i léty sehraného týmu, stačí příchod jediného „idiota“ na pracoviště. Velkou chybou je podle odborníků, když se snažíte se všemi kolegy jednat stejně. Rozdílné povahy totiž vyžadují rozdílný přístup. Na jaké typy můžete v práci narazit a jak s nimi nejlépe jednat, abyste byla součástí týmu a zároveň si udržela dobré vztahy?

Otravná kolegyně č. 1
DRBNA

Tahle holka ví doslova o všem, co se kde šustne: Kdo má s kým pletky, kdo bude povýšen, nebo kdo dostane brzy padáka. Lidé se jí svěřují, protože má veselou přátelskou povahu a je s ní zábava, ale pozor! Nezajímá se náhodou až příliš i o váš osobní život? „Kdo byl ten fešák, s kterým jsem tě viděla dneska na obědě? Páni, tobě to ale dneska sluší! Vyrážíš večer někam?“ Zní vám to povědomě?

Jak na ni?
Nepoučujte ji o tom, že drbat se nemá, bude si myslet, že jste příliš upjatá a začne si z vás před ostatními utahovat. Namísto toho odveďte její pozornost drbáním o celebritách nebo o čemkoli, co vás ten den zaujalo ve zprávách. Pokud drbna začne házet špínu na šéfa a jeho dramatický vztah s manželkou, změňte téma a začněte rozebírat třeba dramatický vztah někoho z celebrit. Na všetečné otázky ohledně vašeho osobního života můžete odpovědět otázkou na její osobní život a začít se vyptávat naopak vy jí. Nejdůležitější je přesvědčit ji, že jste neuvěřitelně nudná osoba. K tomu postačí, když drbně do detailu vylíčíte, jak jste o víkendu malovala byt nebo sháněla nové dekorační doplňky do obýváku. Brzy vás nechá být. Koho by taky bavilo drbat o někom, kdo vede tak „nudný život“, že?

Otravná kolegyně č. 2
ZLODĚJKA NÁPADŮ

Nemusí se vám přímo hrabat ve stole mezi poznámkami a dokumenty. Přesto má tahle ženská sklon i talent k tomu, aby z vašeho skvělého nápadu udělala svůj vlastní. Jak? Stačí, když na pracovní poradě navrhnete věc, která vašeho šéfa zaujme. V tom momentě na sebe zlodějka strhne pozornost tím, že začne myšlenku rozvíjet na všechny strany a vypíchne to nejlepší. Mluví tak dlouho, že když skončí, všichni jsou přesvědčeni, že to byl vlastně její nápad.

Jak na ni?
Všechny návrhy si poctivě sepisujte do počítače a ve chvíli, kdy máte zajímavý nápad, s nímž byste ráda vyšla na světlo, pošlete jej e-mailem několika lidem v týmu, abyste měla důkaz, že jste s tím přišla jako první. Svou myšlenku či projekt si můžete také zpracovat písemně nebo ji zpracovat do přehledné prezentace, kde vysvětlíte všechny detaily. Než začne meeting, jděte za šéfem a naznačte mu kostru svého nápadu s tím, že byste zbytek ráda vysvětlila na poradě. Až vám dá slovo, předejte mu nejprve vypracovaný návrh na papíře a pusťte se do vysvětlování. Tímto uděláte nejen dojem na šéfa, ale udržíte si tvář i před kolegy. Co na tom, že se dotyčná bude snažit urvat něco i pro sebe? Nápad byl váš a máte to černé na bílém.

Otravná kolegyně č. 3
NEJLEPŠÍ KAMARÁDKA

Její stůl sousedí s vaším, a tak celý den posloucháte příběhy o jejím záletném partnerovi, problémy s matkou nebo sousedy. Sype ze sebe jeden nekonečný monolog za druhým, zatímco vy se zoufale snažíte soustředit na práci. Není dne, kdy by vás nepřemlouvala, abyste s ní šla na oběd nebo alespoň na kafe po práci a vám už pomalu dochází výmluvy.

Jak na ni?
Nemůžete ji úplně zazdít. Můžete ale omezit její očekávání. Stanovte si přesně, kolik času jste ochotná se jí věnovat, a nekompromisně to dodržujte. Takže až vás zase příště chytí v kuchyňce a začne na vás chrlit novinky ohledně svého posledního rozchodu s přítelem, utněte to hned na začátku větou: „To mě vážně moc mrzí. Škoda, že teď nevím, kde mi hlava stojí, a musím dneska nutně něco dodělat. Co takhle oběd v pátek? To budu celá tvoje a můžeme to pořádně rozebrat...“

Otravná kolegyně č. 4
VĚČNÁ NEGATIVISTKA

Šéfka je mrcha, sekretářka je líná lemra a nikdo nedokáže dostatečně ocenit, kolik toho ona sama pro firmu dělá. Trávit v práci čas s takovým člověkem je nejen maximálně depresivní, ale zároveň to poškozuje vaši vlastní image. Od této notorické stěžovatelky se raději držte co nejdál, protože dříve nebo později dostane stejně vyhazov. Až si jednou postěžuje nesprávnému člověku na nesprávnou věc, bude muset rychle vyklidit stůl. Nedovolte jí, aby vás vzala s sebou!

Jak na ni?
Až si příště bude zase stěžovat, odpovězte s úsměvem, že nejlepší, jak vše zvládnout, je myslet pozitivně a vidět spíše světlé stránky věci. „Já myslím, že (jméno vašeho nadřízeného) pracuje opravdu tvrdě a snaží se, aby to tu fungovalo,“ můžete například reagovat na její jedovaté poznámky o šéfovi. Když zjistí, že se od vás žádného uspokojení a pochopení nedočká, zaměří se na někoho jiného, komu bude svým negativismem vysávat energii z těla.

Otravná kolegyně č. 5
ULEJVAČKA

Nedá se o ní říct, že nic nedělá. Ona totiž zvládá spoustu věcí - nakupování nových bot i hadříků, přičemž oběhne všechny obchody, kde mají největší slevy. Stihne zaplatit své složenky i účty, plánuje svou svatbu nebo obrovský narozeninový mejdan či rodinnou dovolenou. A to vše pochopitelně nejlépe v pracovní době. Problém je tedy v tom, že sice dělá spoustu věcí, ale moc toho nedělá pro společnost. Kromě toho, že se jí na stole kupí hromada papírů a pracovních povinností, má navíc nesmírný talent se ze všeho šikovně vyvlíknout. Když po ní něco chcete, uslyšíte od ní větu jako: „Jé, tak na tohle je skutečně dobrá Jitka, zajdi za ní, ona to zvládne levou zadní.“ Nebo: „Páni, ten tvůj poslední projekt, to byla fakt bomba! Hele, mám tady takovou věc, která pro tebe bude úplná hračka...“ Než se nadějete, pracujete za ni.

Jak na ni?
Tím, že ji budete krýt, si jen uškodíte a přiděláte práci, což stejně nikdo neocení a vy budete permanentně naštvaní. V tomto případě vám bohužel nezbývá nic jiného než si promluvit s nadřízeným. Žalovat se samozřejmě nemá, ale někdy váš šéf takovou informaci ocení už proto, že opravdu neexistuje jiná možnost, jak by se k němu dostala. Důležité je, abyste s tím za šéfem nešli jen sami za sebe. Můžete být „mluvčím“, nicméně byste to měli předem probrat i s ostatními kolegy. Jak takovou věc citlivě podat? Zkuste nadřízeného požádat o radu. „Máme trošku problém, protože se nám nedaří dostat všechny věci od Jany včas. Nevíme, jak to řešit.“ Sami musíte vyhodnotit, zda to má smysl. Někdy se můžete ocitnout v situaci, kdy se flákači vše toleruje, protože může být z nějakého důvodu oblíbenkyní nadřízených (příbuzná někoho z managementu, šéfova milenka apod.) V takovém případě, je-li situace opravdu neúnosná, doporučují odborníci poohlédnout se raději po práci jinde.

Máte zkušenosti s některým z těchto, nebo jiných typů otravných kolegů?

Reklama