Tvůrci tohoto snímku, bratři Coenovi, jsou zároveň tvůrci  mého velmi oblíbeného filmu Big Lebowski. Rozhodla jsem se tedy na jejich nový film zajít.

Možná někoho naláká i hlavní představitel George Clooney, v roli úspěšného rozvodového advokáta jménem Miles Massey.

Jeho partnerkou a zároveň protibojovnicí za majetková práva je Catherine Zeta-Jones vystupující v roli dlouhonohé krásky Marylin Rexrothopové, která svůj život zasvětí manželskému vyrovnání. Nebo přesněji vyrovnávání.
Existují ale předmanželské smlouvy a na ně jsou zde odborníci. A ti jsou také ve hře, ale jen do té doby, než se stanou oškubanou obětí. Poté už ze hry vypadávají, anebo je v kursu udrží láska ?

Asi v tomto smyslu jsem se během podstatné části filmu houpala ze strany na stranu. Zhruba ve třech čtvrtinách děje jsem se opravdu zalekla, že snad film skončí absolutním a bezbřehým šťastným koncem. Nebezpečně bezchybný advokát George Clooney vystupuje se svým úvodním projevem na setkání advokátní komory a všechny překvapí svým zcela opačným postojem. Dříve bojovali o peníze svých klientů a vzájemně si radili, jak na to. A teď zde nejúspěšnější z nich nabádá k lidskosti a jako zbraň jim doporučuje lásku! Po tomto srdceryvném projevu odchází neoholený Massey (Clooney) mezi publikem plným advokátů se sklopenou hlavou a nezastrčeným cípem košile. Najde se ale jeden kolega, který začne hlasitě tleskat, a přidá se další a už tu máme holywoodskou scénku,  ve které si všichni bodře třesou rukama a vzadu vzlyká dojetím i asistent.


To by to ale nesmělo být dílo bratří Coenů, kteří díky svým překvapivým a rychlým proměnám děje natahují příběh až do konce.
V poslední větě bych ráda za slovo natahují dala slovo napínají, ale bohužel by to nebyla pravda. Po zápletce, která právě konec filmu osvěží, následují nudné pasáže a otřelé vtípky. Nezachrání je ani fakt, že vycházejí z vybělených úst Clooneyho.

Fádnost filmu zpestřují zajímavé postavy budoucích exmanželů překrásné hlavní představitelky. Již v úvodní scéně vidíme jednoho z nich (Geoffrey Rush), kterak se prohání v nablýskaném Jaguáru a prospěvuje si píseň o chudém chlapci. To aby se za chvíli setkal tváří v tvář nevěře a mohl nám předvést své herecké umění.
Další obět krásky je neuvěřitelně "ukecaný" texaský olejový magnát (Billy Bob Thorton), který vás nenechá na pochybách, že je naivní a slepě zaláskovaný snoubenec. Dokonce se nebojí svou lásku dokázat spolykáním předmanželské smlouvy. Ale pozor, vše, co vidíte na vlastní oči, také nemusí být pravda! Budete totiž kvalitně podvedeni...

Vcelku jsem se bavila, ale příliš často se mi na mysl vloudil pocit, že se dívám na americkou romantickou komedii.
Příběh z načervenalé knihovny, zdařilé vtipy, přesný obraz právnického krvelačného prostředí mne nepřesvědčily, že se tento snímek bratrům Coenům povedl.

Tak snad zase ten příští...

Nesnesitelná krutost, Intolerable Cruelty (USA 2003, 100 min)
scénář: Robert Ramsey, Matthew Stone, Ethan Coen, Joel Coen
střih: Ethan Coen, Joel Coen
hudba: Carter Burwel
kamera: Roger Deakins
režie: Joel Coen, Ethan Coen

hrají: George Clooney, Catherine Zeta-Jones, Geoffrey Rush, Cedric the Entertainer

Oficiální stránka filmu - http://www.intolerablecruelty.com/index.php

Recenze - http://kino.tiscali.cz/filmy/f_review.asp?film_id=7150

                                 
Reklama