Když se záhon pleje až ve chvíli, kdy nemůžete najít kytičky kvůli plevelu, vznikne postupem času kořeny prorostlá džungle, na kterou platí už jen krumpáč. Rozhodli jsme se upravit desítky let starý záhon tak, abychom se mu nemuseli věnovat každý týden, a aby k něčemu vypadal.

Poprosila jsem o pomoc kamarádku zahradnici. Nejprve bylo nutné vyrvat všechen ten plevel a nechat na záhoně jen ty květiny, povětšinou trvalky, které budeme chtít na záhonu ponechat.

záhon1zahon212záhon2

Nejdřív jsem se snažila, abych zachránila některé cibuloviny, ale probírat se plevelem bylo dost náročné, a tak vyhrály jen větší rostliny.

Přesto zůstalo na záhoně podle zahradnice Moniky rostlin příliš a některé se musely vykopat nebo rozdělit na části a přesadit jinam.

zahon3

Na záhoně tak zůstaly růže, pivoňky, okrasná tráva, udatna, mahon, gladioly, okrasné chryzantémy a pár dalších rostlin. Pak jsme na záhon rozmístily rostliny, které Monika přivezla: floxy, které vytvoří plazící se koberečky, okrasný stromeček cotoneaster, malé karafiátky, santolinu, šalvěj, netřesky, saginu.

Po jejich zasazení už mohla přijít na řadu textilie, která by měla zabránit prorůstání plevele. Na okrajích záhonů se textilie zastrká hlouběji do země, nejlépe to jde obyčejnou špachtlí, a pro kytičky, které jsou na záhoně, se prostřihne otvor, kudy se rostlina protáhne. Lze to udělat i tak, že se kytky sází až po natažení textilie. Pokud ale zvolíte tento postup, nesmí na textilii zůstat žádná zemina, která by byla živnou půdou pro plevel!

folieotvor na kytku

folie do zemekůra

Pak už bylo třeba jen pokrýt textílii mulčovací kůrou, jejíž vrstva by měla mít nejmíň 5 centimetrů.  

zahon_finalezahon finale2

Kdybych nebyla pod odborným dohledem zahradnice, byla bych schopna tam nacpat rostlin dvakrát tolik, aniž bych dokázala odhadnout, jak se vše rozroste.

Záhon vypadal po našem zásahu opravdu hezky. Možná ještě větší radost z něj má naše sousedka, která pečuje o přilehlý záhonek u plotu. Už nebude muset řešit náš prorůstající plevel! :)

Reklama