Jako dítě jsem moc ráda četla Erbenovu Kytici a při čtení Štědrého večera jsem se vždycky zasnila a představovala si to živě.

Každé Vánoce jsem procházela všecky kostely ve městě, postála před nazdobenými jesličkami, házela černouškovi do pokladničky mince, abych viděla, jak děkuje pokývnutím hlavy.

Večeři jsme mívali se setměním, často ani ta první hvězdička na zatažené obloze vidět nebyla. Je to stejně zajímavé: večeře na stejném stole, jako jindy - a přece něčím zvláštní a jiná. Tu sváteční náladu člověk v sobě prostě má. Při štědrovečerním stolování nesmí chybět hudební kulisa - Rybova Česká mše.

Rybovu mši si prozpěvuju při práci celý advent, už ji opravdu umím. Jenom nemám hlasový rozsah od basu po soprán :-). A koledy? Taky je mám ráda a zazpívám si je, sama pro sebe.

Zvláštní je, že během roku mne nenapadne pustit si desku Loutna česká, kde jsou nejkrásnější české koledy. A pěkně staré! Třeba Chtíc aby spal. Uvědomuju si dobu, kdy vznikla. Adam Michna z Otradovic - vyslovte to nahlas a už i to na vás zapůsobí. To se až dech tají, jak je to krásné a líbezné.

Chtěla bych se přenést aspoň na hodinu do jeho doby - bez dnešního civilizačního třeštění. Na stará kolena jsem asi čím dál sentimentálnější a vážím si toho, co naši předkové vytvořili. Proto mi velmi vadí, když se mladá generace sama ochuzuje o kouzlo Vánoc.
Co z tajemné atmosféry mají puboši, kteří se scházejí u nás za panelákem a jejich jediná zábava je bouchání petardami a pokuřování? Co nakupující v hyper a supermarketech, kteří s vytřeštěnými zraky lítají s narvanými vozíky mezi regály a nejsou schopni se zastavit.

Vážím si krásy českých Vánoc, a když vidím importovaného Santu, který se na nás ze všech stran kření, pomyslím si něco o chudobě ducha a nedostatku sebevědomí čelit agresivním cizím zvykům.

Cestou do práce jsem jednoho takového pána v červeném hábitu s čepicí na hlavě viděla. Je zavěšený pod oknem jedné vily a majitelé jsou určitě přesvědčení, že jsou správně IN.

No, já žádného Ježíška nikam věšet nebudu, ale přesto chci věřit, že k nám večer přijde :-) - všem krásné Vánoce a mír v srdci.

přeje Gerda


Milá Gerdo, zasnila jsem se během čtení Vašeho příspěvku a opětovně si uvědomila, proč mám Vánoce tak ráda. Děkuji Vám za Vaše slova. Přeji Vám krásné vánoční svátky a co se týče křenících se Santů - také je nějak nemusím :-).

Přeji vám všem krásné ráno. Máme tu středu a nové téma: Vánoční zvyky.

Napište nám, zda se u Vás doma dodržují. Pochlubte se, zda na Štědrý večer rozkrojíte jablíčko nebo si s dětmi zazpíváte koledy. Pošlete nám svoje fotografie Vašeho stromečku, zpívajících dětí či rozlousknutého oříšku.

                                                    redakce@zena-in.cz

Reklama