Komunikace mezi partnery bývá někdy složitá. Každý z nás totiž občas říká něco, co ten druhý nemá rád, tomu se asi nevyhneme. Horší je, když víme, co tomu druhému vadí, a přesto to používáme. Třeba zdrobněliny zvířat místo jména.

Zdrobnělá jména, slova jako miláčku a zlato nebo názvy zvířat, to asi obecně nesnáší hodně chlapů. Co říkáte, pánové? Vadí vám, když vám partnerka řekne broučku nebo kocourku?

Přečtěte si také:

 

dog„To je jedna z mála věcí, kterou opravdu nesnáším. A moje přítelkyně Ivča se v tom naopak vyžívá. Neustále mě oslovuje Míšánku, kocourku, medvídku, myšáčku nebo broučku, a co je úplně nejhorší – pejsáčku!“ říká třiadvacetiletý Michal. „Nechodíme spolu dlouho, jen půl roku, tak to nevzdávám a doufám, že Ivču ty strašné zdrobněliny nějak odnaučím. I když se mi zdá, že se to za půl roku zatím vůbec nezměnilo.

A přitom se ozývám pokaždé, když Ivča něco takového použije, tedy spíš se na ni výhrůžně podívám. Ona moc dobře ví, jak to nemám rád, a stejně to dělá. Vždycky mi řekne: ale mně se to líbí, to je známka toho, že tě mám ráda. A co na to mám říct?

Nejhorší je, když mi tak říká ve společnosti nebo před kamarády. Sedíme třeba v hospodě na pivu, kolem stolu osm lidí a Ivča řekne: Myšáčku, mohl bys mi objednat ještě pivo? Nebo Pejsáčku, dáš si taky něco k jídlu? Všichni samozřejmě vybuchnou smíchy a pak mi celý večer říkají taky tak… Samozřejmě to myslí z legrace, ale není to moc příjemné.

Přemýšlím, jestli to není nemoc z povolání, Ivča je totiž učitelka ve školce a dětem samozřejmě takhle říká taky. Ale těm se to na rozdíl ode mě líbí… Asi jí to budu muset vysvětlit nějak důrazněji.“

Já myslím, že nic se nemá přehánět. A zeptala jsem se pár kamarádů a známých: Vadí vám, když vám partner/ka říká zdrobnělinami názvů zvířat, např. broučku, medvídku, koloušku a podobně?

Moderátor Jan Rosák: Jak by mi to mohlo vadit? Koloušek Honza :)

Zpěvák Pavel Vítek: Já sám zdrobněliny obecně moc nepoužívám, většinou paradoxně až v momentě, kdy už jsem naštvaný a jde o mírné, ale důrazné varování. Zdrobněliny užíváme spíš vůči mláďatům všeho druhu anebo našim psům, ti to mají ale opravdu moc rádi.

Programátor Petr:Nesnáším to, ale moje přítelkyně mi tak naštěstí neříká. Občas mi řekne miláčku, ale to se dá snést.

Podnikatel Matěj:Zdrobněliny nemusím, ani je sám nepoužívám. Ty snad patří do dětského světa, ne? Dospělí vypadají infantilně, když si tak říkají, natož na veřejnosti.

Novinářka Karolina: Líbilo by se mi to… Ale žádného přítele nemám, takže nic.

Studentka Markéta:Vím, že to chlapi nemají rádi, takže to moc neříkám. Mně by ale nevadilo, kdyby mi přítel občas řekl miláčku nebo broučku…  

Prodavač Honza:Mně je to jedno, ať si každý říká, co chce.

Student Robin:V určitých situacích mi to připadá roztomilé. :) Ale určitě by se mi nelíbilo, kdyby mě přítelkyně před kámoši oslovovala tak, jak to dělá slečna v článku. To by asi moc dlouho moje přítelkyně nebyla. :)

A co si o tom myslíte vy?

Reklama