b879b8270bac9-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Anna podle mě nemá žádný vkus. Když s mým synem vybavovala byt, snažila jsem se jim do toho moc nekecat, ale je to hrůza. Všechno šedivo-bílo-béžové, bez barev, bez nápadu, ale asi je to moderní. Mně se to nelíbí. Ale nakonec oni v tom budou žít, tak ať si to udělají, jaké chtějí. Do čeho už si ale myslím, že mám co mluvit, je výběr jména pro mého budoucího vnuka. Tam už nejde jen o nějaký jejich sobecký výběr. Ten chudák kluk s tím jménem bude žít celý život. A my mu tak budeme muset říkat,“ stěžuje si Jaroslava.

Anna a její manžel Jiří vybrali pro svého syna jméno, které není zrovna české, ale v poslední době nabývá na popularitě. Jaroslava na toto jméno ale má jasný názor.

Já jsem dala svému synovi krásné české jméno a totéž udělali i rodiče Anny. Nechápu, proč se toho mladí nemůžou držet. Oni místo toho musí vymyslet Matteo. Co to vůbec je za jméno? Zní to jako značka italské zmrzliny. Svůj nesouhlas jsem samozřejmě projevila hned, co s tím vyrukovali. Můj manžel se mě snažil mírnit, ale i jemu se to nelíbí. Tak nechápu, proč bychom měli být zticha. Jiřík nám nicméně oznámil, že jméno už je definitivní a že ho měnit nebudou. Jak chtějí, já ho ale používat nebudu.

Jaroslava je prý na druhou stranu ráda, že k jménu našla odpovídající český ekvivalent, který jí vyhovuje.

Pro mě to bude Matěj. Snaše a synovi jsem to neřekla, ale když bude vnuk u mě na prázdninách, budu ho tak oslovovat. Myslím, že je to jediná možnost, aby byli všichni spokojeni. Nevím jestli mají babičky vůbec nějakou jinou možnost, jak se ve výběru jména angažovat," zakončuje Jaroslava. 

K článku se nám vyjádřila Bc. Karin Emily, psychoterapeutka, arteterapeutka a speciální pedagožka.

„Angažovanost“ při výběru jména pro své vnouče není na místě, pokud nejsme jako prarodiče přímo vybídnuti nastávajícími rodiči. Tuto možnost jsme již měli a využili ve svém vlastním rodičovství a upírat ji novopečeným rodičům je sobecké.

Výběr jména pro potomka v současné době  je naštěstí  oproti zvykům v minulosti výsostným  právem  náleží rodičům dítěte. 
Jména dětí jsou ovlivňovány módními trendy, inspiraci si současní rodiče berou z různých filmových postav nebo hledají originální a neobvyklá jména. 

Faktem je, že pro generaci klasických ženských jmen je tato nová módní vlna přijímána s rozpaky a v případě Jaroslavy i s rozhořčením a vzdorem.

Nicméně dle Jaroslavina hodnocení své snachy jako “nevkusné osoby“, která si dovolila zařídit své bydlení po svém a v moderním stylu, mám podezření, že neochota přijmout výběr jména budoucího vnoučete je tak trochu zástupným problémem. Jaroslava vnímá osamostatnění svého syna a snachy a právo zařídit si život po svém, jak v otázce bydlení, tak i při výběru jména s hořkostí. Nikdo ji nežádá o její názor… A pokud bude v tomto nastavení setrvávat a nepřipustí si, že její rozhodovací role skončila dospělostí jejího syna, bude dalších  hořkostí přibývat a vztahy se synovou rodinou se zkomplikují.

Samozřejmě má Jaroslava právo nesouznit v nadšení pro jméno Matteo, ale je mnoho zdrobnělin obsahující ekvivalent tohoto jména. Avšak je důležité, jakým způsobem k tomuto kroku přistoupí a jak ho obhájí. Jaroslava neadekvátní truc a vzdor, který takto prezentuje, rozhodně neotevře cestu k dobrým vztahům. A pro její snachu je již tento postoj varováním, že budoucí babička nebude ochotna respektovat její styl výchovy, ale bude mít tendence prosazovat si svou. Pokud Jaroslava přijme svou roli babičky s radostí a pokorou a přenechá rodičovské kompetence svému synovi a snaše, všem se uleví. Ať už to bude Franta nebo Mattheo.

7085cde2ae585-obrazek.jpgBc. Karin Emily je terapeutka s psychoterapeutickým výcvikem, arteterapeutka a speciální pedagožka.

Pracuje 10 let jako psychoterapeutka pro pacienty s roztroušenou sklerózou na neurologickém oddělení FNKV Praha a vede soukromou praxi. 

Vzdělání a odbornost:
Vystudovala VŠ – obor speciální pedagogika. Pražská psychoterapeutická fakulta.
Výcvik BIG SUR s5 – skupinová forma – dynamická a hlubinně orientovaná psychoterapie (supervize Doc. MUDr. Jaroslav Skála, CSc.).
Výcvik neverbálních technik (sekce muzikoterapie, psychoterapeut. spol. ČLS) – lektor PhDr. Jitka Vodňanská (muzikoterapie, arteterapie, práce s tělem).
Výcvik vedení skupin v rámci sociálně psychologického výcviku. Supervize PhDr. Iva Veltrubská. Spoluautor metodiky k tomuto pilotnímu projektu.

Zdroj info: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.