Ha! Co se mi to snažíte podsunout? Dodneška jsem si nevšimla, že by se lidi hádali kvůli tomu, odkud jsou, nebo kvůli tomu, jak mluví. Když jsem se smála reklamě na pivo, ve které pan Pecha patetickým hlasem oznamoval, že "líní Cajzli"....., tak se mi ti Cajzli nesmazatelně zapsali do paměti, protože jsem to slovo slyšela ve zralém věku poprvé. Ale kvůli  posměšné reklamě si přece nezačnu myslit, že Pražáci jsou líná verbež! Každý jsme odněkud. Některý akcent nebo nářečí se mi líbí víc, některý míň. Mně zní velice libozvučně valašské nářečí nebo řeč Jihomoravanů. Znám to ponejvíc z lidových písniček, ty české mi nepřijdou zajímavé proto, že se víc podobají spisovnému jazyku a člověk tam nevypátrá nic zvláštního. Aspoň se mi tak zdá.

Ale přece něco! Jestli vás zajímá, jak se na Pardubicku říká tomu, když se oškrabují brambory, tak tam brambory neloupají, ale "loupějí". Tam nechovají králíky, ale "králíci". Můžu se tomu usmát, ale řadit je do nějaké škatulky - to mi tedy ani nenapadne. A na kratkem zobaku si přece založil literární věhlas Ostravak Ostravsky. Kdo ještě nezná Denik Ostravaka, o hodně přišel. Nohavica, Dobeš - ti všichni pocházejí odtamtud a máme je přece rádi. Bylo by škoda se hloupě domnívat, že člověk získává patent na rozum místem narození. Rivalitu můžu pochopit ve sportovním slova smyslu - když jede Baník do Prahy, aby jim to tam ukázal a řádně roztočil - tedy hlavně jeho fanoušci. Domažlice

Možná jsem divná, ale zajímá mě každý člověk, s každým si ráda povykládám. Hlavně, když mu rozumím. Některému dialektu se dá rozumět dost těžko. Třeba hanáčtina je natolik specifická, až byl na Internetu založen její kurs. Nevěříte? Hele - http://www.olomouc.com/hanactina/ Vidíte, tak maličká jsme republika, a kolik zajímavostí tady máme!
GerdaGerdo, podle mě to máte nastavené správně. Já sama také nechápu, jak můžou existovat lidé, kteří si podle pouhé kolonky v občance udělají názor na osobnost člověka. Je to přece super, že máme tolik nářečí, a přece se domluvíme!

Pište další zkušenosti s rivalitou mezi městy, nebo prostě jen perličky z vašeho regionálního dialektu na adresu redakce@zena-in.cz. Těšíme se!

Reklama