Následující dva příspěvky jsem spojil do jedné novinky. Jsou sice krátké, ale upozorňují na knížky, které rozhodně stojí za přečtení!

V této novince se sešla čtenářka Bekynka a čtenářka Henrrieta. Doufám, že se vám jejich knižní tipy budou líbit...


Zdravim,
nedam dopustit na maleho prince od Exuperyho, okouzlila a zasahla me v páté tríde zakladky a ovlivnila me na cely zivot. je v ni vsechno, vztahy, mravni hodnoty...je a neni pro deti... Hodi se stejne dobre pro tricetiletou kamaradku po rozchodu jako pro babicku...je puvabna. staci si vzpomenout :“ Clovek je zodpovedny za to, co si k sobe pripoutal“ nebo „Namaluj mi beranka“.

Preji krasny vikend,
Bekynka


Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák
Irena Dousková
Nakladatelství Petrov
Stručný děj: Žákyně druhé třídy prožívá dětství v době normalizace (zdánlivě nic veselého, ale v jejím podání je vše jinak)

Důvod doporučení: Kdo chce zavzpomínat na časy, kdy zítra již znamenalo včera (nebo spíš opačně?), ve školní jídelně bylo čtyři dny v týdnu UHO (univerzální hnědá omáčka) a nároží zdobily transparenty s nápisem Mupy mup, má jedinečnou možnost. V první knize - Hrdý Budžes - je reálný socialismus nahlížen pohledem malé školačky Helenky, z které se v druhé - Oněgin byl Rusák - volně navazující - stává studentka pražského gymnázia. Kdo to zažil, vrátí se v čase zpět, kdo nezažil, neuvěří. Připravte si kapesníky - humor zaručen, i když místy je to ten gogolovský „smích přes slzy“ (jak vidíte, taky jsem maturovala z ruštiny – tato poznámka budiž také nápovědou pro ty, kdo nerozluštili nápis z transparentu).

Henrietta

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 8.2.2013: Jakou knihu byste právě teď doporučila své kamarádce?

Příspěvky k tomuto tématu již neposílejte. V podvečer se dozvíte, který z příspěvků jsem odměnil zajímavou knihou Léky smutných od Pavla Gottharda (vydalo nakladatelství Host).

Leky

Reklama