
Kultura, ve které žijeme, má velký vliv na naši neverbální komunikaci. Signály týkající se času a prostoru jsou takové, které jsou kulturou nejvíce ovlivnitelné. Neverbální prvky jsou důležitou částí komunikace. Až 65% přenášené komunikace je neverbální. Neverbální prvky jsou např. gestikulace rukou, držení těla ale i úsměv. Schopnost komunikovat s druhými je závislá na rytmické synchronizaci, to znamená, sdílení společného rytmu. Každý člověk při rozhovoru vyvine určitý rytmus, pomocí kterého člení větu do smysluplných celků, zdůrazňuje důležitá slova a dělá pauzy. Tento řečnický rytmus je provázen i neverbálními projevy a gesty. Posluchač, který je v souladu s tímto rytmem, nejen, že lépe rozumí hovořícímu, ale má z této komunikace větší uspokojení a lepší vztah k řečníkovi.
Nejdůležitější projev, který používáme v komunikaci je zrakový kontakt. Pohled očí je důležitý nejen proto, že nám umožňuje zpětnou vazbu, kontrolovat vlastní vyjadřování na reakci partnera. Při rozhovoru lidé vyčerpávají až 30–60% celkového času na oční kontakty, přičemž od 10–30% pohledů trvá 1-7 sekund. Častěji pozoruje posluchač, než řečník, který odvrací pohled, když se potřebuje více soustředit na to, co chce říci.
Neverbální signály se dělí na úmyslné a neúmyslné, podle toho, zda je uskutečňujeme vědomě či nevědomě a na prostorové, přechodné, vizuální a akustické, podle toho, na co zrovna působí. Do kategorie vizuálních signálů zařazujeme velké množství neverbálních signálů, jako např. výraz tváře, pohyby těla, zrakový kontakt, fyzický vzhled a dotyky.
Dotýkání patří k národním zvykům. Jedním z národů, kteří se nejčastěji dotýkají jsou Řekové. Naopak k nejchladnějším patří Američané. Tam je taková situace, že se učitelky v mateřských školkách obávají vzít plačící dítě do náruče, aby si pouhou útěchu někdo nevysvětlil jako sexuální zneužívání. V Americe je nyní např. zakázáno poklepat kolegovi pochvalně na rameno nebo ho soucitně obejmout. Kultura dotyků však celkově upadá. Hmat patří na začátku 21. století k vymírajícím smyslům.

Současný svět se omezuje pouze na zrakové vnímání, které je sice nejdůležitější (a takový pohled jistě umí pohladit), ale tělesný kontakt může zlepšit váš postoj k sobě samému, má kladný vliv na vývoj řeči a inteligence u dětí a je to velmi jedinečný dotyk, který značnou měrou podporuje léčení a zdraví. Léčebné dotyky se považují za jeden ze základních způsobů léčby a v některých velkých lékařských centrech se staly součástí výuky zdravotních sester. Dotyky pomáhají ulevovat od bolesti, zmírňují deprese a úzkost. Podporují pacientovu vůli k životu a pomáhají také předčasně narozeným dětem, které trpí nedostatkem dotykových podnětů v inkubátorech, aby lépe rostly a prospívaly. Dotyky nejsou jen léčebné, ale jsou i příjemné, potřebné a pro naši fyzickou i psychickou pohodu naprosto nezbytné.
Nový komentář
Komentáře
Jak mužská řeč těla, tak i ta ženská může mít různé vyložení a význam. Rozhodně se v této neverbální komunikaci dají najít vzorce a může výt velice důležitá.
Simba: A třeba si to ani neuvědomujou, ne?
Mám doma jednu knihu o nonverbální komunikaci, velmi zajímavé, už jsem se setkala s lidmi, kteří se nonverbálními prvky snaží druhého zahnat do úzkých.
Jáňa: Asi bych zkusila psychoterapeuta. Může to být způsobeno nějakým nepříjemným zážitkem nebo zcela neopodstatněnou fobií. Asi Ti tady nic jiného nepomůže.
v pátek jdu na seminář o řeči těla, chtěla jsem o tom sem pak napsat, předběhli jste mě