Béžová patří mezi nejelegantnější barvy „klasického“ šatníku. Nikdy nevyjde z módy stejně jako černá, bílá nebo námořnická modrá. Tak proč ji tak málo nosíme? Odpověď je v nesprávně zvoleném odstínu, který neladí s barvou naší pletí.

Bez béžové si nedokážu představit nadčasový šatník. Béžový trenčkot, nebo kardigan patří k jeho základním kamenům, s nimiž nemůžete nikdy sáhnout vedle.

Ale jak tak pozoruji kolem sebe, k rozšířeným barvám určitě nepatří. A na otázku, čím to je, se mi většinou dostává těchto odpovědí. Mně se líbí, ale nesluší mi. Jsem v ní nevýrazná, divná, připadám si „nezdravá“.  

béžová

To jsou jistě pádné argumenty, ale i béžová se musí umět nosit. Abych byla přesnější, musíte si zvolit ten správný odstín, protože jich má nepočítaně. Nejdůležitějším kritériem je její barevná „teplota“. I béžová, která se nám obecně zdá jako teplá barva, má mnoho odstínů. Dokonce i těch chladných, které lépe sedí k chladným tónům pleti.

Jak se v odstínech béžové orientovat?  Zkuste si představit příklady z přírody. Klasický odstín „camel“, (odstín velbloudí srsti) je sytý a teplý, zatímco béžová barva písku působí spíš chladně.

Je to tím, že obsahuje příměs jiné chladné barvy. Třeba bílé, světle šedé, nebo dokonce růžové. Béžová ze zvířecí říše je zase obohacena o teplé odstíny oranžové, žluté, nebo rezavé a působí hřejivě.

béžová

Možná, že se pousmíváte nad barvovou typologií a považujete ji za překonanou, ale osobně myslím, že zatím nikdo nevymyslel lepší vodítko správných odstínů barev, v nichž vynikne náš půvab. Samozřejmě, že od doby, kdy přišla tato metoda na svět, uplynulo několik desetiletí a v mnohém pokročila. Už nedělí typy pouze podle ročních dob, ale rozšiřuje je o další „podtypy“, které jsou mnohem přesnější.

Ale to by dalo na několik samostatných článků. K určení správné béžové nám postačí rozdělení na chladné a teplé odstíny.

béžová

Nevíte, ke kterému se zařadit? Zkuste jednoduché vodítko, které (většinou) funguje. Pokud vám sluší spíš stříbro a bílé kovy, řadíte se pravděpodobně k chladným typům. Sluší-li vám spíš zlato a žluté kovy, má vaše pleť teplý odstín.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama