Jednou z důležitých součástí interiéru, ať už v panelákovém bytě nebo v domku, je nesporně podlaha. Přitom se jedná o nemalou investici. Výběr podlahy, která neodpovídá zatížení nebo požadavkům majitele, nebo její neodborná pokládka, mohou způsobit řadu potíží. Proto se autorky G. Růžičková a S. Svobodová rozhodly vám v knize Podlahy - materiály, výběr, údržba poradit, jak si správně vybrat podlahu.

Osvědčené dřevo
Dřevěná podlaha je tou pravou pro náročnější uživatele - je-li správně položena, je investicí do budoucna - při přebrusech a přelakování může vydržet i desítky let. Je ovšem také cenově náročnější a musí se pravidelně udržovat. Pro matný vzhled se pak podlahy místo lakování olejují. U dřeva nemůžeme očekávat barevnou jednolitost, ale to je naopak jeho výhodou. V Čechách stále ještě levnější, za nekvalitní považované dřevo se suky a nepravidelnou kresbou je na Západě naopak vysoce preferováno pro svůj přirozený vzhled.

Plovoucí podlahy
Na pokládku i údržbu jsou mnohem méně náročné plovoucí podlahy - přitom si můžete vybrat mezi laminátovými, které jsou nejlevnější a nejsnáze udržovatelné, tepleji působícími dřevěnými nebo měkčími korkovými. Korek je vůbec vhodný materiál - jeho jedinou nevýhodou je citlivost na UV záření, na kterém mění barvu. Po přesunutí nábytku tak chvíli trvá, než se odstíny podlahy vyrovnají. Především u laminátových podlah si zase musíte dávat pozor na poměrně vysokou hlučnost chůze - obzvláště pokud máte děti nebo třeba pejska.

Koberce
Stále populární podlahovou krytinou jsou koberce. Můžeme je pokládat na jiné podlahy - především koberce kusové, ale také přímo na podklad. U koberců je velmi důležité sledovat, do jak zatěžovaného prostoru si je pořizujeme - od toho se odvíjí, jakou hustotu vláken budeme od koberce požadovat. Moderní jsou koberce z přírodních rostlinných vláken juty, sisalu, kokosu či mořské trávy. Z umělých koberců jsou nejkvalitnější ty z polypropylenu.

Dlažba
Dlažba je hojně užívána jak v interiérech, tak v exteriérech. Je to investice do budoucna - správně vybraná a položená dlažby vydrží i několik desetiletí. Dbát musíme především na to, pro jaké účely si dlažbu pořizujeme. Do koupelny zvolíme dlažbu s minimální nasákavostí, do zatěžovaných prostor dlažbu otěruvzdornou. Při nákupu dlažby musíme počítat s tím, že dlaždice nemusí být vždy naprosto stejně velké a především že dlažby z různých výpalů mohou mít odlišný odstín - musíme si tedy zkontrolovat dodávku. Pokládku dlažby je lepší nechat odborníkům.

PVC a linoleum
Materiálem se špatnou pověstí je PVC. Moderní technologie výroby a pestrá paleta barev a vzorů z něj ovšem činí optimální podlahovou krytinu především v domácnostech s dětmi a zvířaty - snadno se udržuje, snese i vyšší vlhkost a při volbě kvalitnějšího materiálu je i odolné. Poněkud křehčí, ale stále velmi odolné je i linoleum - přírodní materiál vhodný pro alergiky. Vysokou odolností ale i cenovou náročností se pak vyznačují kaučukové podlahy.

Pro milovníky něčeho výjimečného je zde pak štípaný kámen, žula, mramor, čedičové dlaždice či jiné nestandardní podlahové krytiny. V každém případě však platí, že na podlaze není dobré šetřit. Výhodné je objednat si podlahu i pokládku u stejné firmy - při případných reklamacích pak budete mít lepší pozici.

Knihu vydalo vydavatelství ERA.

Jakou máte doma podlahu? A jakou byste ráda? Dáte přednost přírodním nebo umělým materiálům? Máte nějaké zkušenosti s pokládkou podlahy?