Pro děti bývají Vánoce svátkem splněných snů. V nejedné domácnosti i letos rodiče podlehli prosbám a slibům svého potomka a pořídili mu domácí zvířátko. Ale zvládne rodina „zvířecí potřeby“ nového člena domácnosti? Neskončí roztomilý šmudla za pár dnů na ulici?

Po Vánocích a po letních prázdninách se ve městech náhle zvýší výskyt toulavých domácích mazlíčků, kteří žalostně pobíhají po ulicích a zoufale hledají něco k snědku. Doteď se totiž o ně starali jejich rodiče, respektive chovatelé. Pak si je přišli vybrat noví páníčci, kteří vlastně o jejich zvycích a potřebách vědí minimum. Ouha!

A když pak najednou kočka zatne drápky do čalounění sedačky, štěně udělá v předsíni loužičku a ještě se zakousne do paniččiny lodičky, andulka pokálí obraz na zdi (samozřejmě reprodukci) a to akvárium je pořád takové divné – zelené, je zle! Potom už většinou vede cesta jen dočasného nájemníka z neznalé, netolerantní a hlavně nezodpovědné rodiny bez pardonu z domu.

Když už jste podnikli ten krok a malého tvorečka přivedli k sobě domů, měli byste o něm něco alespoň vědět. Víte, jak se chovají? Co potřebují? Jak dlouho vám budou dělat společníky?

Křečci
Nejčastěji chovaný křeček zlatý se dožívá 2 až 5 let, oblíbený křečík džungarský 1,5 až 4 let. Podobně méně známý křečík Roborovského, Campbellův či daurský.

Chov: Pro děti jsou nejvhodnější, přestože mohou občas mírně kousnout. Tomu se lze vyhnout respektováním faktu, že křečci jsou aktivní spíš k večeru, kdy kontakt s člověkem vítají. Křečci stejného pohlaví se špatně snášejí, sameček se samičkou přivedou na svět mladé. Ideálním příbytkem pro křečka je kovová klec o minimálních rozměrech 40 x 30 x 25 cm, s mezerami mezi dráty 10–13 mm, v ceně 300–600 Kč podle vybavení. Nutná je napáječka i domeček.Ten se dá vyrobit i doma z nějaké krabičky. Křečka potěší kolečko na běhání, žebřík a prolézačky třeba z roliček od toaletního papírů. Nejvhodnější podestýlkou jsou hobliny (piliny se nedoporučují).

Nároky na čas: Klec čistíme jednou za týden, nejpozději za dva týdny. Denně je třeba si najít čas na pohlazení. Jinak křeček strádá a může se z něj stát protiva.

Náklady: Křeček stojí 30–50 Kč. Půlkilové balení krmiva vyjde na 30–50 Kč. Levné krmení je vhodné zpestřit kouskem jablka, mrkve, hlávkového salátu, kapusty, banánu, kuličkou vína... V létě nahradí salát lísteček mlíčí. Tvrdý chléb slouží křečkovi k obrušování zubů, seno k trávení. Krmení a stelivo stojí měsíčně 50–100 Kč.

Dovolená: Pokud křečka nevezmeme s sebou, je dobré požádat kamaráda, aby mu denně dával pitnou vodu a krmení.

Morčata
Existují plemena s hladkou či kadeřavou srstí. Dožívají se až 8 let, některá plemena až 10 let.

Chov: Je možný v každé domácnosti. Hodí se do rodin s dětmi. V létě mohou morčata žít venku, třeba v králičím kotci s výběhem, raději zastřešeným. Morčata sice jen tak nevyskočí, ale jsou chráněna proti šelmám. Morčata nedokážou vzdorovat chladu, horku ani dešti, proto je před nepřízní počasí musíme chránit. Optimálně snášejí teplotu mezi 17–24 °C. V domácnosti se pro morče hodí kovová klec s plastovým dnem s minimálními rozměry 68 x 36 x 35 cm. Nemá v ní chybět boudička a jesličky na seno – důležitou součást jídelníčku.

Nároky na čas: Klec je třeba důkladně čistit dvakrát za týden, denně je nutné najít si chvilku na pohlazení. Při správné péči se snadno ochočí. Dlouhosrstá plemena se musí denně česat. Morčatům někdy přerůstají drápky a musí se zkrátit. Občas jim přerostou zuby – i tady pomůže veterinář.

Náklady: Klec s napáječkou miskou a jesličkami stojí 400–800 Kč, krmení stejně jako u křečků.

Dovolená: S dostatkem vody a sena vydrží morče den dva, poté musí vypomoci kamarád či známí.

Králíci
Existují králíci domácí, zakrslí a berani. Dožijí se 7–9 let.

Chov: Pro děti je nejvhodnější králík zakrslý, protože je nenáročný a milý. Samostatně chovaný králík záhy zkrotne. Nejvhodnější ubikací je kovová klec s jesličkami. Volné pouštění králíka vyžaduje ostražitost, protože na něj číhá nebezpečí v podobě elektrických kabelů, jedovatých rostlin či jiných zvířat.

Nároky na čas: Klec je třeba důkladně čistit dvakrát týdně. Nejvhodnější podestýlkou jsou hobliny. Musí mít také dostatek kvalitního sena a tvrdého chleba. I králičí drápky a zuby mají tendenci přerůstat.

Dovolená: Stejně jako u morčat.

Činčily
Činčila vlnatá se může dožít až 20 let.

Chov: Činčily nejsou vhodné pro malé děti, protože jsou náročné na chov a péče o ně není jednoduchá. Potřebují prostornou klec, až dvakrát týdně koupele ve speciálně vyrobeném jemném písku, domeček a dřevo na hlodání. Uvítají velké otáčecí kolečko. Za podestýlku slouží hobliny.

Nároky na čas: Péče o náročné zvíře vyžaduje dost času. Denně potřebuje pročesat a také vypustit mimo klec, ale pod bedlivým dohledem. Umí vysoko skákat.

Náklady: Činčila stojí 500–1000 Kč, klec s napáječkou a koupelničkou od 1500 Kč. Měsíční náklady činí 150–200 Kč. Půlkilové krmení stojí 50 Kč. Činčila má citlivé trávení a potřebuje stravu bohatou na vlákninu. Nadbytek tuku, bílkovin a nepatrně plesnivý produkt způsobí okamžitě průjem. S ovocem a zeleninou je nutné šetřit. Například větší množství hrozinek může činčile ucpat střeva. Je třeba kontrolovat trus a hlídat její zdravotní stav.

Dovolená: Činčila se nesmí nechat dlouho sama.

Osmáci degu
Osmák se dožívá 5–8 let.
Chov: Společenským zvířatům nevadí, jsou-li chována ve skupinách. Dokážou se prohryzat i speciální klecí, a tak je pro ně nejvhodnější skleněné akvárium s pevným pletivem, napáječkou a miskou na potravu. Podestýlka z hoblin by měla být bez prachu. Degu rádi šplhají. Větvičky z vrby nebo ovocných stromů jim slouží i k obrušování zubů. V akváriu by měli mít kamennou misku nebo koupelničku s „činčilím“ pískem. Rádi ji využijí, aby si jí vyčistili srst.

Nároky na čas: Degu jsou čistotní živočichové, nepotřebují mnoho péče. Mají-li k dispozici misku s pískem, běhací kolečko a větévky, sami se udržují v dobré kondici. K té přispívá i pohlazení a hra s dětmi. Akvárium nebo klec čistíme podle potřeby.

Náklady: Osmák stojí 80–130 Kč, klec do 600 Kč. Měsíčně vyjde chov asi na 100 Kč. V obchodě je možné zakoupit krmnou směs pro osmáky asi za 50 Kč. Nepohrdnou jablkem ani hroznovým vínem.

Dovolená: Je třeba zajistit někoho, kdo se postará, osmák se nesmí nechat sám.

Andulka (papoušek vlnkovaný)
Čilý neposedný ptáček, který se po nezbytné dávce trpělivosti může stát krotkým společníkem člověka. Dožívají se až deseti let.

Chov: Je možný v každé domácnosti. Je lepší chovat aspoň dvě andulky současně, ačkoliv šance, že se naučí napodobovat lidská slova, je pak nulová. Uhyne-li jedna, vyplatí se pořídit novou, protože se „pozůstalá“ bude trápit a ze smutku může dokonce onemocnět.

Nároky na čas: Klec je třeba jednou týdně vyčistit.

Náklady: V chovatelských obchodech bývají andulky k dostání od 110 Kč. Raději věší než menší klec s napáječkou, krmítkem, hračkami či koupací miskou stojí od 500 Kč, krmení měsíčně 20 – 50 Kč.

Dovolená: S klecí se cestuje obtížně, je na přátelích, aby nás zastoupili.

Akvarijní rybky
Existují v mnoha druzích, barvách a velikostech i za značně rozdílné ceny.

Chov: Před nákupem je dobré se poradit se zkušenějším akvaristou. Rybičky se hodí do každé domácnosti.

Nároky na čas: Krmení a pravidelné čištění závisí na počtu a druzích rybiček, na technickém vybavení, i na množství zeleně v akváriu.

Náklady: Akvaristé doporučují nejméně osmdesátilitrovou nádrž, aby rybky netrpěly nedostatkem prostoru, dále topné tělísko, osvětlení, filtrovací zařízení, rostliny, hrubý říční písek, krmítko, stěrku, teploměr a další drobnosti. To vše stojí nejméně 1500 Kč, pěkné komplety v uvedeném objemu však třeba až 8000 Kč. Měsíčně lze na krmení a provoz vystačit s částkou 100 Kč.

Dovolená: Zavedené akvárium vystačí bez pravidelné péče i déle než dva týdny.

Psi a kočky
Neměli by hrát roli vánočního překvapení. Nejen kvůli pořizovací ceně a výdajům za péči, veterináře, roční poplatky obci atd., což se dohromady dříve či později bez čtyřciferné, často i pěticiferné částky neobejde.

Ještě důležitější je, aby zvíře přicházelo do rodiny jako její nový člen, který má své potřeby a nároky a který s rodinou prožije až šestnáct, ba i více let.

Stane-li se z nevhodného a nečekaného dárku přítěž pro všechny a zdroj nevole, němá tvář na vině nebude. Nebude vinna ani tehdy, když z nudy, kvůli osamění, nedostatku zaměstnání a pohlazení ztratí svůj milý výraz. Útulek není pro psí nebo kočičí duši žádným řešením.

Přivítali jste i vy letos pod stromečkem nového člena domácnosti? Nelitujete svého rozhodnutí? Uvědomujete si zodpovědnost, která na vás po dobu i několika let čeká?

Reklama