Tradiční Velikonoce v Praze
5cadcef00ee77obrazek.png

Jak se dříve na vesnici slavily Velikonoce, proč vlastně a jaké tradice a zvyky s nimi byly v lidové kultuře spojené. To všechno se v sobotu 20. 4. od 13 do 17 hodin dozvíte v Národopisném muzeu Národního muzea. Upletete si svou pomlázku, ozdobíte kraslice pod vedením zkušených mistrů řemesel a při komentované prohlídce a kvízu si ověříte, jak dobře znáte velikonoční zvyky a obyčeje.
Více informací naleznete ZDE.

Olomoucké Velikonoce

Už 4. ročník oslav velikonočních svátků, hanácký folklór a velikonoční řemeslný jarmark bude hostit Horní náměstí v Olomouci. V sobotu 20. 4. se bude konat Velikonoční farmářský trh s pletením pomlázek a malováním kraslic, v neděli 21. 4. pásmo hanáckých písní a tanců s tematikou oslav příchodu jara a Velikonoc. Pro děti je připravena tvůrčí dílna, kdy si budou moci pod vedením zkušených instruktorek vytvořit dárek s velikonoční tematikou pro pondělní koledníky či jen tak pro radost. Atmosféru svátků jara na náměstí dokreslí i živá zvířátka.
Více informací naleznete ZDE.

Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem

Výstava Jaro na vsi připomíná zvyky našich předků od masopustních zábav, přes velikonoční zvyky a připomínku svatovojtěšské poutě až po máje a květnové mariánské svátky. Těšit se můžete i na velikonoční pečení, zdobení perníčků nebo pohankových placek.

Při výstavě jsou už zpřístupněny všechny expozice ve skanzenu včetně staré školy a také výstava hraček v přísálí bednárny. Ve velkém výstavním sále pokračuje jarní výstava velkou kolekcí kraslic zdobených starými technikami, v chodbě u staré školy a v kabinetu jsou nejrůznější kraslice vytvářené nezvyklými technikami a moderními barvami, doplněné jarními dekoracemi, pohlednicemi, současným zvykoslovným pečivem a keramikou s jarními motivy.

Po dobu velikonoční výstavy Jaro na vsi je každou sobotu a neděli a na Velký Pátek pro návštěvníky připraven doprovodný program: zdobení kraslic různými technikami,  paličkování, dřevořezbářské, košíkářské, drátenické, kovářské řemeslo, výroba mozajek ze skla, zdobení perníčků, vizovické pečivo, slané pečivo, výrobky z korálků, výroba smetáků, keramika, pletené, háčkované, vyšívané výrobky, bylinky, malování svíček voskem, tkaní na kolovrátku, občerstvení.
Více informací naleznete ZDE.
5cadcf33d7bbaobrazek.png

Velikonoce na Valašsku 2019

S tradičně bohatým třídenním programem přichází na Velikonoce Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravilo pro návštěvníky soboty 20. 4. do pondělí 22. 4. od 9 do 17 hodin velmi pestrý a zajímavý program. Hlavní část programů ve všech třech dnech se bude odehrávat v Dřevěném městečku. To bude po celý velikonoční víkend žít ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků. Čeká vás i bohatá nabídka výrobků lidových řemeslníků i občerstvení.
Více informací naleznete ZDE.

Velikonoční čas v Muzeu lidových staveb

Od konce postní doby do Provodní neděle se v Muzeu lidových staveb v Kouřimi můžete přenést do dob dávno minulých a seznámit se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly v období předvelikonočního půstu a Velikonoc.
Více informací naleznete ZDE.

Velikonoce na Dlaskově statku

Velikonoce, to jsou svátky obnovy života v období přechodu zimy v jarní období. A jelikož na Bílou sobotu končí postní předvelikonoční období, připravilo Muzeum Českého ráje v Turnově na Dlaskově statku v tento den tradiční akci, přibližující návštěvníkům výroční obyčeje a zvyky jarního novoročí, například vynášení „Mařeny“ ze statku. Pro děti jsou připraveny říkanky a písničky nebo loutková představení. Chybět nebude ani řemeslná dílna pro děti, tradiční řemeslný jarmark a občerstvení.
Více informací naleznete ZDE.

Velikonoce ve Skanzenu Vysoký Chlumec

Velikonoční svátky na venkově ve středním Povltaví, ukázky tradičních zvyků a rukodělných činností v autentickém prostředí venkovských chalup, dvorků a zápraží. To všechno bude k vidění až do neděle 21. 4. ve Skanzenu Vysoký Chlumec.
Více informací naleznete ZDE.

Staročeské velikonoce ve Starém Bydžově

Staročeské velikonoce ve Starém Bydžově v areálu Obecní hospody můžete oslavit v sobotu 20. 4. od 13 hodin. Kromě pletení pomlázek a barvení kraslic vás bude čekat také jízda koňským spřežením, divadelní představení pro děti, dobové šermířské souboje, dřevo sochání a nakonec i taneční zábava. Chybět nebude ani občerstvení a řemeslné stánky.
Více informací naleznete ZDE.

Flérové Velikonoce

V sobotu 20. 4. od 10 do 18 hodin se bude v Bartholomeus GALLERY & CAFÉ konat jarní akce spojená s Velikonocemi a Fler trhy. Můžete se těšit na velikonoční dílničky, malé trhy a hudební program. Přineste malovanou kraslici a pomozte vytvořit velikonočního hada Bárta.
Více informací naleznete ZDE.

Velikonoce na Betlémě

MUZEUM V PŘÍRODĚ VYSOČINA připravilo v památkové rezervaci lidové architektury Betlém v Hlinsku výstavu s názvem Velikonoce na Betlémě. Až do 28. dubna naleznete ve zdejších roubenkách připomínku tradičních jarních obyčejů. Zjistíte třeba, proč se některé předvelikonoční neděle jmenovaly tak podivně jako Pražná, Kýchavná nebo Družebná. Ale také jaké obyčeje provázely Zelený čtvrtek, Velký pátek nebo Bílou sobotu.
Více informací naleznete ZDE.

Znojemské Velikonoce
5cadd205708b5obrazek.png

Oslavy Velikonoc na Horním a Masarykově náměstí plné bohatého programu doplněné výstavami a akcemi Jihomoravského muzea. To všechno vás čeká ve Znojmě.
Více informací naleznete ZDE.

Velikonoční tradice 2019

Ukázky řemesel jako pletení pomlázek, výroba kraslic, paličkování, mramorování či foukání skleněných vajec s možností vlastní výroby, ale také třeba malování hrnečků  a tradiční tradiční hry pro děti i dospělé. To je akce Velikonoční tradice, která se koná od 19. do 21. 4. v prostorách ITC Osek.
Více informací naleznete ZDE.

Čtěte také:

Reklama