Jdete na večírek (nebo na party, říkejte tomu, jak chcete) a znáte pouze hostitele. Jenže ti mají plné ruce práce. Doplnit občerstvení, dolít nápoje, prostě jsou příliš zaměstnaní, aby se vám věnovali. A kolem je plno veselých cizích lidí, kteří se nenuceně baví, konverzují a smějí se. A vy stojíte někde v koutě, upíjíte ze své skleničky a ... Poznáváte se?

Umění navázat kontakt a nenuceně konverzovat není dáno všem ve stejné míře. Má své virtuosy, kteří jsou ozdobou každé party, ale také outsidery, stojící vždy někde stranou.

Podle jednoho amerického průzkumu (prováděného ovšem ve více zemích) se za ostýchavé považuje až 40 % z dotázaných lidí.

Ostýchavost ale není nezměnitelná. Někdy je nejlepší rovnou se k ní přiznat (na většinu lidí sebekritika působí sympaticky). Můžete se jí zbavit nebo ji alespoň zmírnit tréninkem (existují knihy i školení, zabývající se tímto problémem).

A tady jsou některé osvědčené "návnady", jak začít rozhovor s neznámým člověkem:
- informace, odkud se znáte s hostiteli
- narážka na dnešní počasí (klasika!)
- kompliment ("Vrátili jste se z dovolené?" pokud je protějšek hezky opálený)
- otázka na místní okolnosti ("Kde najdu to, co máte ve skleničce, je to dobré?" nebo "Neviděli jsme se loni na narozeninách u..." což je hodně otřepaná fráze, ale účinná)

Je-li setkání oficiálního charakteru, hodí se spíše "návnady" související s obsahem podniku ("Zaujaly mě vaše poznámky k...", "Jak dlouho se zabýváte ...")

Velmi důležitý je i nonverbální projev, tedy řeč těla. Vzpřímené držení těla, kontakt pohledem, úsměv, gesta (energická prozrazují sebedůvěru, nervózní odhalují vnitřní napětí).

Nezanedbatelný je i zvuk našeho hlasu. Určitě se vám už stalo, že elegantní a velmi působivý člověk vás zklamal, když se z jeho úst ozval nepříjemný hlas. A samozřejmě i naopak zprvu nenápadný člověk může díky svému příjemnému hlasu získat.

Jaká jsou nejúspěšnější témata rozhovoru?

- o bydlišti (jaké jsou v městě našeho protějšku možnosti nákupu, kulturní vyžití aj.)
- o partnerech, rodině a dětech. Otázka "kdo s kým" vzrušuje lidi od nepaměti! Vyhněte se ale intimnostem, nechlubte se, a pozor na klepy!
- o povolání, studiu. Nezabíhejte do podrobností, zůstaňte v lidské rovině, neptejte se na příjmy, nevyžadujte služby.
- o koníčcích, volném čase, sportu. Nedělejte ale přednášky, neagitujte pro svou zálibu.
- o domácích zvířatech
- o cestování, dovolené. Nechlubte se sbírkou zhlédnutých pamětihodností, nenadávejte na zemi a její obyvatele.

A čemu bychom se raději při konverzaci měli vyhnout?

Určitě je lepší nebavit se o politice, náboženství, penězích, nemocech a duševních krizích. Rozhodně se vyvarujte kritiky hostitele a ostatních hostů.

Pozor také na obligátní fráze typu: "A co doma, zdrávi?", "Krásné šaty!" "Máte to tu pěkné!"

Tak co? Jste už oblečené, nalíčené a učesané? Co tedy ještě děláte doma? Vzhůru na party! (nebo přece jen na večírek?)

Více:  Frank Naumann: Umění konverzace, Portál 2002  

             
Reklama