Tu otázku známe asi všichni, co máme děti: Mami, můžu na počítač? A to je ještě ta lepší varianta, když se děti zeptají. Ty starší už mají své přístroje a usedají k nim automaticky bez ptaní. Je to ale v pořádku?

kid

Dnes je doba počítačová, to je bez debat. Skoro všichni máme počítače doma, běžně jsou v zaměstnáních, školáci je používají ve škole. Menší děti si na nich hlavně hrají, větší pracují nebo vyhledávají informace. Nutno říct, že počítače jsou mnohdy dobří pomocníci. Ovšem pokud se to s nimi nepřehání, stejně jako se vším ostatním. A to je právě ten problém: Některé děti tráví u počítače a televize hodně času, podle průzkumů až čtvrtina školáků u nich sedí víc než dvě hodiny denně. A to je docela velké číslo.

K počítači až školáci

Podle psycholožky PhDr. Olgy Shivairové, Ph.D. by dítě mělo začít pracovat s počítačem až tehdy, když ho potřebuje pro školní práci. „Určitě ne ve školce. Myslím, že ani ne v první nebo druhé třídě. Čím dřív totiž začne dítě hrát na počítači, tím spíše se u něj vytvoří závislost, a tím hůře se jí zbavuje. Když s hrou na počítači dítě jednou začne, je hrozně obtížné ho to odnaučit. Jako u všeho tedy platí, že prevence je lepší než odstraňování závislosti,“ říká Olga Shivairová. Sama má doma třeťáka a její syn s kamarádem jsou ve třídě jediní, kteří nechodí na počítač.

Starší školáci počítač potřebují, ale děti ve školce? Ty by u něj čas trávit neměly, ale bohužel je dost i těch nejmenších, kteří jsou na počítači závislé. Někdy je počítač „dobrá věc“ pro rodiče, kteří na dítě nemají čas. „To je klíčový problém, spousta rodičů zpočátku ocení, že se dítě zabaví ´samo´, takže nepřímo vznik závislosti podpoří,“ dodává Olga Shivairová. Někdy jsou malé děti technikou přetěžovány, umí už ve třech letech ovládat mobily, iPady nebo počítače, což může podle některých logopedů vést i k opožděnému vývoji řeči.

Touha být „in“

Kromě nedostatku času rodičů přispívá k trávení času u počítače také touha ´být in´. Jakmile dítě začne chodit do školy a jeho spolužáci se baví o počítačích, hrách, sociálních sítích a tak dále, dítě chce patřit do skupiny a snaží se chovat jako „ti druzí“. Takže počítač reprezentuje určitý společenský status, do kterého chce dítě samozřejmě patřit. Potom je potřeba dítěti (úměrně jeho věku) čas na počítači omezit, protože počítač úplně zakázat je nereálné, zvlášť pokud je doma starší sourozenec, který ho používá.

A je také potřeba neustále dítěti vysvětlovat, že nemůže být jen na počítači, že je potřeba dělat i něco jiného, že jsou dobré i další kroužky. „Pokud má dítě zahradu, ať chodí ven, pokud má nějaké tvůrčí hračky, ať s ním rodiče lepí, vytvářejí, hrají společenské hry nebo si jen tak povídají. Každopádně by rodiče měli investovat svůj čas. Protože pokud je problém nastartovaný a rodiče nemohou potomka od počítače odtrhnout, měli by se snažit ho zabavit jinak, motivovat k něčemu tvůrčímu,“ radí psycholožka Shivairová.

Je samozřejmě jasné, že jinak pochodíme u menšího dítěte, které nemá svůj počítač a půjčuje si ho od rodičů, a jinak u puberťáka, který už svůj počítač má - tam už se toho moc dělat nedá. Snad jen dohlížet na to, aby potomek nedělal něco nelegálního, případně neprohlížel nevhodné webové stránky.

Rady odborníka

Pro takové případy máme pro vás několik technických počítačových rad od odborníka Ondřeje Nováčka. U nejrozšířenějšího operačního systému Windows je několik možností přímo v operačním systému:

  • Na počítači je možné vytvořit profil, který nebude mít administrátorská práva, což zabrání dětem v instalacích programů, zasahování do nastavení počítače atd. (slouží to hlavně k tomu, aby dítě svou zvědavostí „nezbořilo“ počítač a nesmazalo data).
  • Další možností pak je „rodičovský zámek“, který umožňuje např. nastavit čas, od kdy do kdy může být daný profil puštěn. Tím se zabrání tomu, že dítě sedí u počítače do půlnoci, stačí nastavit, že si ho dítě může pustit od 16 do 18 hodin a jindy to nejde.

Dál vytvořil Microsoft speciální aplikaci určenou přímo pro ochranu dětí a sledování jejich aktivit, která se nazývá Zabezpečení rodiny. Použití programu je zcela zdarma, ovládá se v češtině a umožňuje širokou škálu nastavení právě pro účely monitoringu a chránění dětí. Program umí:

  • filtrovat obsah (můžete nastavit, které weby je dovoleno prohlížet a které jsou zakázány)
  • sledovat aktivity (získáte přesný přehled toho, co se kdy s počítačem dělo, jaký program byl spuštěn a jaká stránka navštívena)
  • správu kontaktů (v programech Hotmail a MSN Messenger umí i sledovat a povolovat kontakty, se kterými smí dítě komunikovat)

Jinak existují ještě další, sofistikovanější programy na ochranu a sledování aktivity dětí, jako třeba program WinPCGuard, který toho umí víc, ale také už se platí. Více informací najdete ZDE.

Vše výše uvedené se však vždycky vztahuje na konkrétní počítač, ne na všechny počítače, které budou v tu chvíli připojeny. Pokud chcete mít kontrolu nad všemi počítači, je potřeba udělat odbornější zásah do routeru (tedy krabičky, kterou máte doma od poskytovatele internetu) a v něm nastavit restrikce. Například tam nastavit klíčová slova, která pokud jsou v názvu domény (tj. ve webové adrese), tak se ta stránka nezobrazí.

O dětech si přečtěte více zde:

Reklama