pretvarka

Stalo se to, když mi bylo 19 let. Svému šéfovi jsem před inspekcí řekla, co si o něm myslím.

Po maturitě na gymnáziu jsem se kromě VŠ uměleckoprůmyslové hlásila na zootechniku vysoké školy zemědělské. Měla jsem velice špatný kádrový profil (už jsem o tom párkrát psala a nechci vás s tím znovu nudit), takže mě i přes jedničky ze zkoušek nevzali.

Kromě malování mě zajímala zvířátka a na veterinu jsem se neodvážila hlásit, protože mi nešla fyzika, ze které se dělaly zkoušky. Tam bych určitě rupla. Tak hurá na zootechniku.

No, a protože jsem měla ty jedničky, nabídla mi škola nultý ročník, po jehož absolvování je přijetí zaručeno. Souhlasila jsem.

Deset statečných

V září se nás tam sešlo deset vyvolených. Na školním zemědělském statku pár kilometrů od školy. Náš šéf byl vyhozený profesor Ing., PhDr., CSc. a bůh ví, co ještě. Tlustý malý mužík v teplácích a vaťáku bydlel se svou rodinou přímo na statku. Proč byl vyhozený ze vzdělávacího procesu, nevím, asi měl prostě nějaký průšvih. Byl velice zlý a velice chytrý a celý rok se k nám choval jako k tomu nejposlednějšími plebsu. Jmenoval se Holoubek.

Statek se skládal z dvacetihlavého stáda shatlandských poníků, asi stovky králíků, tří tisíc slepic, stovky krůt, dvaceti prasat a pěti býků. O to se nás deset mělo za úkol rok starat. Já ještě s jedním děvčetem jsem si vylosovala poníky a králíky, ale o víkendech služba musela obstarat dobytek všechen. Statku se přezdívalo Holoubkov. Dnes bych spíš řekla Holubník, protože poměry zde vládly chaotické a nečestné.

Nás deset statečných čerstvých idealistických maturantů se zde poprvé setkalo s úplatkářstvím, protekcionismem a falší. V té formě, jak to umí jen dospělí. Štvalo nás to všechny a Holoubka jsme ze srdce nenáviděli, ale ne všichni byli ochotni riskovat své vzdělání kvůli pofiderní válce s blbcem. Já ano. Ale bylo to tím, že mě vůbec nenapadlo, jaké důsledky to může mít.

Jsem fakt hovado

Můj odboj vygradovat jednoho dne, kdy si na statek přijelo několik školních papalášů pro výslužku vajec, králíků a čerstvě zařízlých krůt. Neviděla jsem je poprvé, rektoři i profesoři ze školy si takhle pro naturálie jezdili často. Zrovna jsem tehdy poklízela u krůt, když tu se přiřítil celý zarudlý Holoubek s delegací v závěsu a začal na mě přede všemi řvát, že jsem HOVADO, které rozbilo jakési okénko u výběhu. V ten moment se ve mně vzedmula nahromaděná zloba a pýcha skloubená s čerstvě nabytou dospělostí, stoupla jsem si před něj a do hrobového ticha celé skupiny mu oznámila, že jestli se mi okamžitě neomluví za křivé obvinění a výraz HOVADO, podávám na něj žalobu.

Holoubek, rudý jako kus roštěné, nic takového nečekal, blekotal a nakonec se i omluvil. Delegace se prohýbala smíchy a za jeho zády mě poklepávala po ramenou. To jsem se cítila jako hvězda!

Pak jsem se dozvěděla, že milý Holoubek o mě všude rozhlašuje, že jsem rebel, škodná, která rozvrací kolektiv, revolucionář neschopný dodržovat jakákoli pravidla, narušitel pořádku… atd. Za trest mě na dva měsíce přeložil do kravína asi 30 kilometrů za Prahou. Takže teď se už nebudete divit, že umím dojit krávy, porodit tele, vím, jak vypadají klecové odchovy slepic, znám způsoby zacházení se zemědělskými zvířaty, vím, čím se krmí, jak jezdí na jatka, jak se k nim lidé chovají. A můj názor, že jsou to regulérní koncentráky, mi nikdo nikdy nevymluví. Ale to jen na okraj.

Když došlo na přijímačky, byla jsem nejen našprtaná, ale i protažená veškerou praxí, takže mi rovnou u závěrečného pohovoru oznámili, že s přijetím můžu počítat, že jsem nejlepší ze všech uchazečů. Druhý den mi to ještě přišel potvrdit jeden z profesorů přímo na statek.

A tak, když mi za 14 dní přišlo písemné vyjádření školy s rozhodnutím o Nepřijetí z důvodu přednosti lepším uchazečům, myslela jsem, že je to omyl. Nebyl.

A tak díky své neschopnosti se ovládat, přetvařovat se, nebo jak to nazvat, dnes netrávím svůj pracovní den v kravíně či u prasat, ale psaním článků. Dodnes však tuhle událost považuji za svou největší životní křivdu.

Reklama