shutterstock-1333821731.jpg
Foto: Shutterstock

Medvědí česnek sice není ohroženou ani chráněnou rostlinou, ale často se nachází v chráněných krajinných oblastech, kde je jeho trhání zakázáno. Lidé jsou ale tolik zaslepeni touhou po zdravých listech s příchutí česneku, že na zákazy vůbec nehledí. Naopak. Po trsech šlapou, medvědí česnek vytrhávají i s kořínky. Česnek mizí nejen za účelem vlastní spotřeby, ale i finančního zisku. Na farmářských trzích se pak objevuje i po 60 Kč za malý svazek.

Medvědí česnek ale není jediný vzdálený příbuzný česneku, který v České republice roste. Z kraje jara se z půdy derou štíhlé listy česneku podivného (allium paradoxum), jenž ten medvědí dokáže nahradit po všech stránkách. Za jeho sběr se ale nemusíte nikde kát. Invazivní bylinka se k nám dostala z jiných krajů a roste jako plevel. Dokáže zaplavit celé parky a vytlačit naši tradiční vegetaci.

shutterstock-1712268310.jpgFoto: Shutterstock

Podivný je poměrně divoký

Česnek podivný si lehce spletete s trávou. Jeho štíhlé dlouhé listy rostou jen krátce, v polovině dubna už jsou žluté a síla česnekové chuti slabá. Najít ho ale můžete téměř kdekoliv. Má sice rád mírně vlhká až sušší místa a polostín, ale daří se mu snad úplně všude. Najít ho tedy můžete i v parcích. V Praze například na Petříně u Hladové zdi.

shutterstock-1723060879.jpg
Foto: Shutterstock

Zpracovat lze i bílé květy, které začínají kvést v dubnu. Přidávat ho můžete do pomazánek, do salátů, nebo z něj lze udělat pesto. Konzumovat by se měl ideálně čerstvý, jedině tak si uchová blahodárné živiny. Je bohatý na vitamín C, Allicin, který má antibakteriální účinek, snižuje srážlivost krve a pomáhá předcházet srdečním chorobám i rakovině.

Reklama