Když se řekne Dušičky, vzpomenu si okamžitě na Jana Nerudu.

Nevím proč právě na něj, když o tomto čase psávali určitě i jiní, ale Nerudův příběh z Malé Strany mi připadá takový nějaký nejvíc lidský. K Dušičkám mám moc hezký vztah, protože v tomto podzimním období mě vodívala maminka na hřbitovy, abych se podívala na světýlka na hrobech a přidávala k nim svíčičku. Vyhledávaly jsme i opuštěné hroby s cestičkami zarostlými travou, plnými spadaného listí a zamýšlely se nad osudy těch, co tam leží ve věčném spánku a nikdo si na ně už nevzpomene.

Jako úplně malou holku mě ovšem moc nejvíc bavilo sbírat vyhořelé kalíšky ze svíček a pak si s tím doma hrát - inu, poněkud morbidní zábava. Ani mi nepřišlo, že je to ze hřbitova, a nějakých strašidel, která by si pro kalíšky v noci přišla, jsem se vůbec nebála.

Hřbitov neberu jako místo, kde bych se měla něčeho bát, ani dnes. Ráda procházím městské i venkovské hřbitovy, prohlížím si fotografie na pomníčcích, je mi líto tragicky zahynulých, všímám si těch, kterým byl dopřán dlouhý život a výzdoba svědčí o tom, že na ně rodina myslí pořád. Zdobení hrobů se mění s dobou, dřív převládaly živé květiny, chryzantémy, věnečky z šišek a chvojí, teď je to kolikrát na hřbitově jako na jarmarku, jak se to pestří umělými růžičkami:).

Ale je jedna věc, která mě mrzí opravdu hodně - to, že už člověk nemůže bez obav hrob ozdobit, aby už předem nepočítal s krádeží. I ve zprávách můžeme vídat projevy neúcty k mrtvým, pokácené náhrobky, vysypané a ukradené urny, to jde jednomu hlava kolem. A když se nějakým zázrakem vypátrá pachatel, vyklube se z něj nějaký pubertální trouba, kterého kvůli věku ani nelze potrestat! No, myslím, že kdyby ho ponechali pár minut ve stejné místnosti s poškozenými pozůstalými, už by si nikdy nic podobného netroufl. Tolik k našim Dušičkám.

A Halloween? Přiznávám, že mi jde v posledních letech dost na nervy průhledná snaha obchodníků vnutit nám mermomocí další svátek, bez kterého jsme se dosud klidně obešli. Já neříkám - ráda si o něm něco přečtu, podívám se na dokument o něm, ale že bych ho měla uznávat jako náš svátek, tak to ani omylem. My své ladovské Vánoce přece taky nikomu necpeme, ať si každý slaví to, co má u něj doma tradici.

Gerda


Děkujeme za pěkný příspěvek...

Jaký je Váš vztah k Dušičkám? Bojíte se hřbitovů, nebo je máte spíš ráda? Jaké hroby se Vám líbí a jaké ne? Máte pocit, že Vaši zemřelí předci stále zasahují do Vašeho života?

Podělte se s námi o Vaše zážitky, pocity a vzpomínky na redakce@zena-in.cz!

 

Reklama