Udělala jsem si profil na Instagramu, abych se mohla tajně podívat, co tam dcera dělá. Za prvé jsem byla zhrozena, jaké tam přidává fotky, ale ráda bych především pochopila, proč má na hlavní straně napsáno v popisu o sobě they/she. Přeložila jsem to jako oni/ona a trochu mě to zneklidnilo,“ píše Eva, která nás požádala o radu.


the.jpg
Foto: Shutterstock

Možná jste si toho ještě nevšimli, ale Instagram letos zavedl novou profilovou funkci, která umožňuje lidem sdílet zájmena, se kterými se ztotožňují a kterými chtějí být oslovováni. Pokud přejdete do nastavení svého profilu, objeví se nové volitelné pole, které slouží právě pro zápis zájmen.

Do svého profilu máte možnost přidat až čtyři zájmena, která se mohou zobrazovat veřejně nebo jen sledujícím. Pro mnohé byl tento krok dlouho očekávaným, ale pravda je taková, že u nás ho využívají spíše mladší generace.

Elliot Page, hvězda seriálu Umbrella Academy a filmu Juno, nominovaná na Oscara, se loni na Instagramu přiznala k tomu, že je transgender. „Chci se s vámi podělit o to, že jsem trans, moje zájmena jsou on/oni a jmenuji se Elliot.“ Další celebritou, která se oficiálně přidala k LGBTQ+ komunitě je zpěvačka Demi Lovato, která řekla, že se cítí být nebinární, což znamená, že není ani muž, ani žena. Svým prohlášením se snaží zároveň podporovat i trans komunitu. Podle průzkumu Národního centra pro transgenderovou rovnost v USA z roku 2015 se 40 % dospělých trans lidí pokusilo o sebevraždu.

Holka, kluk nebo obojí?

Zvolit můžete variantu oni/ona, a to znamená, že je uživatel od narození žena, ale cítí se být nebinární. Stejně je to v případě nebinárních mužů, kteří uvádí zájmena oni/on. Něco jiného je to v případě, že uživatel uvede zájmena she/her nebo him/his (ona/její, on/jeho). Znamená to, že jde o cisgenderovou osobu, jejíž genderová identita odpovídá pohlaví, se kterým se narodila. Většina lidí dokáže pochopit, proč na svá zájmena upozorňují osoby trans či nebinární, ale nechápou, proč je uvádí lidé bez problému s genderovou identitou. Tady je odpověď.

Uveřejňovat „svá“ zájmena je jeden z nejjednodušších způsobů, jak vyjádřit, že podporujete LGBTQ+ komunitu. Čím více cisgenderových lidí to dělá, tím více se normalizuje praxe ptát se na zájmena a nepředpokládat pohlaví podle vzhledu. Což zase ubírá moc těm, kteří nerespektují právo lidí vybrat si, jak chtějí být nazýváni.

Nicméně to neznamená, že dcera čtenářky Evy je nutné nebinární, i přes to, že zvolená zájmena tomu odpovídají. Pro některé děti je samozřejmostí podporovat LGBTQ+ komunitu, a svou otevřenost mohou vyjadřovat i tímto způsobem. Téma řešte v klidu, otevřeným rozhovorem, díky kterému se vám bude chtít dítě svěřit. Pokud již delší dobu pozorujete, že u dítěte dochází ke zhoršení prospěchu, psychiky či vztahu s kamarády, neváhejte navštívit psychologa.

Zdroj informací: News centere, Psychology today

Reklama