Hluboké neporozumění si s kamarády partnera může být velkým problémem. O tomto tématu jsem hovořil s klinickou psycholožkou Zdeňkou Sládečkovou a zjistil, že taková situace může vést i k rozchodu...

friends

Možná se vám to již stalo: Partner vás seznámil se svými dobrými přáteli, ale vy jste si vůbec nesedli. Je jedno proč, každopádně buď oni vás, nebo vy je, anebo možná navzájem se považujete za nezajímavé a vám nic neříkající osoby. Mohlo dokonce dojít k situacím, které vedly až k nevraživosti či nenávisti. Má to cenu lámat? Anebo je lépe rozejít se? Či vůbec to neřešit?

O tomto problému jsem se bavil s klinickou psycholožkou Zdeňkou Sládečkovou...

Jak řešit hluboké neporozumění s přáteli svého partnera - máme mu dát na výběr?
Až takhle vyhrocené to být nemusí. Pokud jsou lidé v páru rozumní, tak si řeknou, že si vybírají přátele podle jiných kritérií, než jsou kamarádi. Jsou schopni tolerance. Partner by měl respektovat, že jeho partnerce (anebo obráceně) není s kamarády dobře. Nejoptimálnější řešení je omezit kamarádské vztahy.
Nicméně kamarádi jsou vždy také náš obraz, profiltrovávají se přes náš hodnotový systém. Pokud máme přátele, měli bychom být přes ně i identifikovatelní. Pokud přátelé mého přítele jsou pro mě absolutně nepřijatelní, pak je to trochu varující ukazatel, protože to vypovídá o identitě partnera.

Čili je, jestli tomu dobře rozumím, neporozumění s dobrými přáteli partnera důvodem k rozchodu?
Myslím si, že je to na tom, jaký význam těm přátelům každý z nás dává. Velmi často zažívám ve své praxi, že se ženy ve prospěch partnera přátel vzdávají. Nejde tam většinou o neporozumění, ale muži chtějí, aby se partnerka věnovala jim, a ne kamarádkám. Mám tedy zkušenost, že ženy jsou ochotny styky minimalizovat. U mužů jsem to nezažila - tam je přátelství tedy asi důležitější. Jak říkám, je to hodně individuální, ale pokud je situace neúnosná, měly by se zvážit všechny varianty.

Co z toho tedy vyplývá?

  • O tom, jací jsme, vypovídá i identita našich přátel.
  • Hluboké neporozumění s přáteli vyžaduje v partnerském vztahu velkou toleranci. Pokud ta chybí, může to mít na vztah fatální následky.
  • Ženy se vzdají přátel ve prospěch partnera snáze než muži.

Téma dne 4. května 2011: Nerozumím jeho kamarádům!

Dostala jste se někdy v životě do následujících situací...

  • ... neměli mě rádi partnerovi kamarádi.
  • ... neměla jsem ráda partnerovy kamarády.
  • ... neměli jsme se s partnerovými kamarády rádi navzájem.

Pokud ano, napište mi svůj příběh jako příspěvek k dnešnímu tématu. Popište v něm důvody a okolnosti, proč se tak stalo a jaké bylo řešení. Svěřte se a třeba tak pomůžete ostatním čtenářkám magazínu! Nejzajímavější příspěvek (dlouhý alespoň jako tento odstavec textu) odměním dárkovým balením čaje PICKWICK Kouzlo ovoce s velkým hrníčkem (viz obrázek níže). Svůj příspěvek posílejte na e-mailovou adresu níže a do předmětu nezapomeňte uvést heslo...

pickwick

Reklama